pečuj doma

Nárok na důchod při celoživotním pečování

30.4.2023

Je mi 58 let a jsem celoživotně pečující. Po maturitě v roce 1984 jsem nastoupila v srpnu 1984 do zaměstnání. Krátce potom jsem otěhotněla a od prosince 1984 jsem až do května 1985 byla v pracovní neschopnosti. V červnu 1985 se mi narodila dcera. V prvním roce života ji byla diagnostikována spinální svalová atrofie a dcera byla uznána jako dítě vyžadující péči zvlášť mimořádně náročnou. Tak jak tehdy dovoloval zákon, jsem do 7 let pobírala rodičovský příspěvek. Od jejích sedmi let se ze mě stala pečující osoba. Nyní jsem zjistila, že nemám odvedeno žádné sociální pojištění, a proto mi nebude možno vypočítat starobní důchod. Je prý nutné, abych ve svém životě alespoň 12 měsíců aktivně pracovala a odváděla sociální pojištění. Je to opravdu možné, že nebudu mít na důchod nárok?

Odpověď

Ano, Vaše informace je bohužel správná. Pro nárok na starobní důchod je třeba, abyste v průběhu svého života nashromáždila nejméně 1 rok zaměstnání, resp. zaměstnání, ze kterého je hrazeno důchodového pojištění. Nemusí jít o 1 rok v kuse, dobu je možné „poskládat“.

Píšete, že je Vám 58 let a zmiňujete 1 dceru. Pak, pokud nemáte další děti a pokud jsem počítala správně, do nároku na odchod do starobního důchodu Vám zbývá ještě 7 let (2030). To je poměrně dlouhá doba, resp. je zde ještě čas chybějící dobu pojištění získat.

Dobu nároku na starobní důchod si můžete sama ověřit buď zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacky (použijte věkovou kalkulačku).

Nebo, máte-li datovou schránku či bankovní identitu, v Informativní důchodové aplikaci (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace). Na uvedeném portálu najdete návod, jak postupovat.

Ve svém dotazu píšete, že jste v roce 1984 krátce pracovala. Nějaké sociální pojištění tedy máte, ale bude ho jen velmi málo. Toto pojištění = zaměstnání by mělo být zaznamenáno na Vašem důchodovém „účtu“ a můžete si je vyhledat buď ve výše uvedené aplikaci IDA. Nemáte-li bankovní identitu nebo datovou schránku, můžete si u ČSSZ (kontakty na https://www.cssz.cz/) požádat o zaslání (zdarma) Vašeho Osobního informativního listu důchodového pojištění - OILDP. Pokud zde zmiňovaná doba není uvedena, pak bych doporučovala zkusit dohledat doklady z této doby a vše na ČSSZ doložit, aby Vám dobu pojištění zaznamenali.

Jelikož nemusí být doba pojištění v kuse, tak já na svých přednáškách např. doporučuji, je-li to pro pečující možné, získat třeba 1 měsíc pojištění každý rok. Může jít o brigádu nebo pracovní úvazek na dobu jednoho měsíce. Důležité je, abyste pracovala v takovém rozsahu, aby za Vás zaměstnavatel odváděl sociální (= důchodové) pojištění. Je tedy třeba, abyste pracovala buď na pracovní smlouvu nebo tzv. dohody mimo pracovní poměr, a to v takovém rozsahu, aby bylo sociální pojištění odváděno.

Pozor, sociální pojištění se neodvádí u zaměstnání malého rozsahu, tj zaměstnání, kde je příjem nižší než 3 500 Kč/měsíčně. U takového zaměstnání není hrazeno nemocenské, sociální ani zdravotní pojištění, v případě nemoci pak nenáleží nemocenské dávky (vice viz zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění).

Stejně tak není odváděno u DPP, tj. dohody o provedení práce, pokud je příjem v daném měsíci do 10 tis. Kč.

Pro Vás by tedy byla vhodná buď pracovní smlouva (s příjmem vyšším ne 3 500 Kč/měs.), DPČ, tj. dohoda o pracovní činnosti nebo DPP, kde byste si vydělala více než 10 000 Kč/měs., aby za Vás zaměstnavatel odváděl sociální pojištění.

Určitou možností je i přihlásit se jako OSVČ a sociální pojištění si sama hradit. Záleží, zda Vám to finanční situace umožňuje. Pozor, v takovém případě byste si však musela povinně hradit také zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění však ne, to povinné není.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Co bude s opatrovanými, kdyby opatrovník náhle zemřel

7.12.2023 Mám v opatrovnické péči dva syny. Kam se sousedi mají obrátit o pomoc, v případě mojí náhlé smrti?
ODPOVĚĎ
Opatrovnictví vlastních dospělých dětí má nejspíše dvě roviny:
právní – jste opatrovníkem, tj. hájíte práva synů v jejich dospělosti, více...

Zprávy: Pečujeme doma o hrdinství všedního dne i valorizaci příspěvku

6.12.2023 Včera, 5. prosince vyšlo další číslo novin Pečujeme doma. Nabízí mj. rozhovor s Jolanou Voldánovou, novou ředitelkou Konta Bariéry, všímáme si seriálů, které se zabývají pečováním, a nemůžeme samozřejmě vynechat ústřední problém pečujících: odsouvání valorizace příspěvku na péči, k němuž nedošlo u některých stupňů od roku 2016. více...

Blog R. Honzáka: Starý doktor píše mladým stávkujícím kolegům

5.12.2023 Kolegyně a kolegové! Pokud vám bylo dopřáno vystudovat na Universitě Karlově, tak pomnětě, že ještě před pár roky patřila mezi 400 nejkvalitnějších fakult světa. Že se propadla níže, není už zásluha mojí generace. Bylo vám tedy dopřáno vzdělání, jako málokomu na světě. Aniž se na vás požadovaly jiné než elementární poplatky ve formě kolkovného. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.