pečuj doma

Nárok na důchod při celoživotním pečování

30.4.2023

Je mi 58 let a jsem celoživotně pečující. Po maturitě v roce 1984 jsem nastoupila v srpnu 1984 do zaměstnání. Krátce potom jsem otěhotněla a od prosince 1984 jsem až do května 1985 byla v pracovní neschopnosti. V červnu 1985 se mi narodila dcera. V prvním roce života ji byla diagnostikována spinální svalová atrofie a dcera byla uznána jako dítě vyžadující péči zvlášť mimořádně náročnou. Tak jak tehdy dovoloval zákon, jsem do 7 let pobírala rodičovský příspěvek. Od jejích sedmi let se ze mě stala pečující osoba. Nyní jsem zjistila, že nemám odvedeno žádné sociální pojištění, a proto mi nebude možno vypočítat starobní důchod. Je prý nutné, abych ve svém životě alespoň 12 měsíců aktivně pracovala a odváděla sociální pojištění. Je to opravdu možné, že nebudu mít na důchod nárok?

Odpověď

Ano, Vaše informace je bohužel správná. Pro nárok na starobní důchod je třeba, abyste v průběhu svého života nashromáždila nejméně 1 rok zaměstnání, resp. zaměstnání, ze kterého je hrazeno důchodového pojištění. Nemusí jít o 1 rok v kuse, dobu je možné „poskládat“.

Píšete, že je Vám 58 let a zmiňujete 1 dceru. Pak, pokud nemáte další děti a pokud jsem počítala správně, do nároku na odchod do starobního důchodu Vám zbývá ještě 7 let (2030). To je poměrně dlouhá doba, resp. je zde ještě čas chybějící dobu pojištění získat.

Dobu nároku na starobní důchod si můžete sama ověřit buď zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/kalkulacky (použijte věkovou kalkulačku).

Nebo, máte-li datovou schránku či bankovní identitu, v Informativní důchodové aplikaci (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace). Na uvedeném portálu najdete návod, jak postupovat.

Ve svém dotazu píšete, že jste v roce 1984 krátce pracovala. Nějaké sociální pojištění tedy máte, ale bude ho jen velmi málo. Toto pojištění = zaměstnání by mělo být zaznamenáno na Vašem důchodovém „účtu“ a můžete si je vyhledat buď ve výše uvedené aplikaci IDA. Nemáte-li bankovní identitu nebo datovou schránku, můžete si u ČSSZ (kontakty na https://www.cssz.cz/) požádat o zaslání (zdarma) Vašeho Osobního informativního listu důchodového pojištění - OILDP. Pokud zde zmiňovaná doba není uvedena, pak bych doporučovala zkusit dohledat doklady z této doby a vše na ČSSZ doložit, aby Vám dobu pojištění zaznamenali.

Jelikož nemusí být doba pojištění v kuse, tak já na svých přednáškách např. doporučuji, je-li to pro pečující možné, získat třeba 1 měsíc pojištění každý rok. Může jít o brigádu nebo pracovní úvazek na dobu jednoho měsíce. Důležité je, abyste pracovala v takovém rozsahu, aby za Vás zaměstnavatel odváděl sociální (= důchodové) pojištění. Je tedy třeba, abyste pracovala buď na pracovní smlouvu nebo tzv. dohody mimo pracovní poměr, a to v takovém rozsahu, aby bylo sociální pojištění odváděno.

Pozor, sociální pojištění se neodvádí u zaměstnání malého rozsahu, tj zaměstnání, kde je příjem nižší než 3 500 Kč/měsíčně. U takového zaměstnání není hrazeno nemocenské, sociální ani zdravotní pojištění, v případě nemoci pak nenáleží nemocenské dávky (vice viz zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění).

Stejně tak není odváděno u DPP, tj. dohody o provedení práce, pokud je příjem v daném měsíci do 10 tis. Kč.

Pro Vás by tedy byla vhodná buď pracovní smlouva (s příjmem vyšším ne 3 500 Kč/měs.), DPČ, tj. dohoda o pracovní činnosti nebo DPP, kde byste si vydělala více než 10 000 Kč/měs., aby za Vás zaměstnavatel odváděl sociální pojištění.

Určitou možností je i přihlásit se jako OSVČ a sociální pojištění si sama hradit. Záleží, zda Vám to finanční situace umožňuje. Pozor, v takovém případě byste si však musela povinně hradit také zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění však ne, to povinné není.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.