pečuj doma

Nebude po navýšení úvazku přehodnocen stupeň invalidity?

22.3.2024

Opatrovankyně, ročník 1999, má ve znaleckém posudku uvedenou kromě jiného lehkou mentální retardaci, od svých 18 let má přiznaný a pobírá invalidní důchod III. stupně. V současné době dochází do chráněné dílny na 8 hodin týdně. Vzhledem k tomu, že jak v posudku, tak i v rozsudku o omezení svéprávnosti a stanovení opatrovníka je uvedeno, že se jedná o nevyléčitelnou dušení poruchu, můžeme slečně domluvit bez obav ze ztráty nebo snížení stupně invalidity úvazek na 20 hodin týdně? Vykonává lehkou práci, baví ji to, je díky tomu v kolektivu = socializace, uvědomění si kompetencí ve smyslu, že má povinnosti, které se musí dodržovat. Vzhledem k tomu, jak mnohdy dochází k přehodnocení stupně invalidity, zatím jsme z obav toto navýšení úvazku neřešili. Jaký máte prosím názor?

Odpověď

Nelze předem odhadnout postup posudkového orgánu při využití § 4 vyhl. č. 359/2009 Sb. a možnost snížení dolní hranice procentického poklesu pracovní schopnosti za adaptaci při zdravotním postižení. Trvalost postižení jako taková není zárukou. I na trvalé postižení se lze adaptovat.

Nicméně 20 hod. týdně a ještě v chráněné dílně, by teoreticky mohlo v klidu projít a nemuselo by to snížení způsobit. Záruku Vám k tomu ale bohužel nikdo nedá.

Kdyby snad ke snížení docházelo, lze ještě dokazovat, že jde spíše o rehabilitaci, ústupy ze strany zaměstnavatele, ne vždy dokonalý výkon činnosti... tj., že celkově nejde o adaptaci. Byť i krátkodobý přínos ze zaměstnání by měl riziko „boje“ proti snížení vyvážit.

Mgr. Radka Pešlová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.