pečuj doma

Několik otázek k prodloužení průkazu ZTP/P

13.4.2025

Měla bych dotazy k prodloužení průkazu ZTP/P. Dcera splňuje diagnózu dle vyhlášky č. 388/2011, nárok na ZTP/P dle písmene l, posudek i průkaz končí 07/25. Pediatr pro přiznání průkazu vyplní pouze formulář a žádné zprávy nepřikládá? Ve formuláři pediatr potvrdí diagnózu a stejně jako u příspěvku na péči vyplní, s čím má dcera obtíže? Diagnózu má dcera potvrzenou od psychologa z 11/24, dále mám zprávu z neurologie 3/25, kde je diagnóza opět potvrzena. Doba platnosti zprávy 3 měsíce se počítá ode dne, kdy pediatr bude vyplňovat formulář pro posudkového lékaře? Nevím vzhledem k platnosti zpráv, kdy žádost o prodloužení ZTP/P podat. Bude stačit zpráva z neurologie nebo musím opět k psychologovi asi po 5měsících?
Navazuje na: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-co-delat-kdyz-konci-platnost-prukazu-ztp-p-ditete

Odpověď

Děkuji za Vaše doplňující otázky.

"Pediatr pro přiznání průkazu vyplní pouze formulář a žádné zprávy nepřikládá?"

To můžete vidět na samém konci formuláře, který vyplňuje pediatr pro IPZS (Institut posuzování zdravotního stavu) – např. zde https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv. Je jasné, že lékař může samozřejmě další zprávy, doklady i důkazy přikládat. Stejně jako záleží na jeho pečlivosti, zda bude do jednotlivých „textových“ polí psát jen stručná sdělení nebo zda bude pečlivě popisovat zdravotní stav pacienta vč. všech neduhů, dalších omezení a kombinací s přidruženými handicapy či dalšími nemocemi.

"Ve formuláři pediatr potvrdí diagnózu a stejně jako u příspěvku na péči vyplní, s čím má dcera obtíže?"

Ne, zde by právě lékař omezení a potřeby, jako je tomu u příspěvku na péči, vypisovat neměl. Je to zbytečné a pro nárok na průkaz OZP to nemá žádný vliv.
U posuzování nároku na průkaz je důležitá především diagnóza a její dopad na omezení pohyblivosti „v domácím prostředí a v exteriéru a nebo na rozsah postižení orientace“, tolik citace ze zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.
Zákon však tuto „vágní“ formulaci (kdo má určit, co je těžké a co zvlášť těžkého funkčního postižení, že?) řeší tím, že se odvolává na diagnózy vypsané ve vyhlášce, kterou jsem Vám minule poslala.
Aby byl tedy nárok Vaší dcery potvrzen, je nejlepší, aby lékař popsal zdravotní postižení Vaší dcery tak, aby dle popisu lékařské zprávy bylo jasné, které diagnóze dle vyhlášky zdravotní stav odpovídá.
Jen pozor, opsat text z vyhlášky nebo dokonce poukazovat na to, že zdravotní stav dítěte odpovídá tomu a tomu písmenu, odstavec… dle vyhlášky… pediatr nemůže. K tomu má oprávnění jen lékař s atestací z posudkového lékařství.
Text, tj. zdravotní stav je tedy potřeba popsat pečlivě a srozumitelně, ale bez citace zákona nebo vyhlášky.

"Doba platnosti zprávy 3 měsíce se počítá ode dne, kdy pediatr bude vyplňovat formulář pro posudkového lékaře?"

Nejedná se o takto pevně stanovená data (nevypočítávají se s přesností na den, jako třeba odvolací lhůta). Jde o obecné doporučení, jakési pravidlo, aby do řízení nebyly vkládány např. několik let staré zprávy a doklady.
Když praktický lékař vyplňuje zprávu pro IPZS, tak zprávy, které má k dispozici, by měly být aktuální, tj. ne starší 3 měsíců. Jedná-li se však o rozdíl v řádu jednotlivých dnů, zvláště pak v případě, že se jedná o zdravotní stav dlouhodobý a relativně neměnný, pak by přijetí zpráv mělo proběhnout bez problémů.
Je otázkou, co obsahuje zpráva z 11/24 a zpráva z 03/25. Pokud obsahují prakticky shodné informace, resp. zprávy vzájemně se doplňují, pak bych v tom problém neviděla. Pokud je však patrný určitý progres, změna k lepšímu či horšímu, pak by bylo dobré mít kromě zprávy od psychologa z 11/24 také aktuální.
Nicméně nezřídka se setkávám s tím, že rodiče se s lékařem domluví (protože zdravotní stav se nezměnil), že lékař zprávu znovu vytiskne, ale opatří ji aktuálním datem, aby na úřadě bylo vše v pořádku. Ostatně je-li zdravotní stav více méně stejný, nejedná se o žádný podvod, ale o potvrzení toho, že stejný zdravotní stav je i k novějšímu datu…

"Nevím, vzhledem k platnosti zpráv, kdy žádost o prodloužení ZTP/P podat."

Jak jsem již zmiňovala minule, žádost bych doporučovala podat buď začátkem dubna nebo ještě teď v březnu. I tak budete pravděpodobně nějaký čas bez průkazu.
Co se týče zpráv, musím bohužel rozhodnutí ponechat na Vás, příp. na konzultaci s lékařem.
Ostatně, půjdete-li před létem ještě na nějaké další vyšetření či kontrolu a získáte-li zde nějakou novou zprávu, určitě si ji uschovejte pro případ, že by bylo potřeba odvolací řízení.
To Vám samozřejmě nepřeji, ale znáte to: „Kdo je připraven, není překvapen.“ :-).

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.