Nesouhlas s posudkem v řízení o invalidním důchodu
Chtěla bych se poradit ohledně invalidního důchodu pro mou dceru. Má genetickou vadu, mikrodeleční syndrom a z toho plynoucí lehké mentální postižení. Nyní se učí na odborném učilišti pro mentálně postižené. V listopadu 2025 jí bude 18 let. Žádala jsem na začátku dubna o invalidní důchod. Nyní mi přišel posudek z Institutu posuzování zdravotního stavu, kde ji posoudili na I. stupeň invalidity, pokles pracovní schopnosti o 35%, což je šílené. Od dvou let docházíme do speciálně pedagogického centra a dle jejich informací má mít nárok na plný důchod, tedy stupeň III. Chtěla bych se zeptat, zda je možné v tuto chvíli něco dělat, např nahlížet do spisu a psát námitky, nebo je nutné počkat až na rozhodnutí. A dále co napsat potom do odvolání, námitek.
Odpověď
Co se týče stupně přiznaného důchodu, je třeba říci, že diagnóza sama o sobě nemusí být dostatečně vypovídající. Nehledě na skutečnost, že v naší poradně nejsme lékaři, to, jaký stupeň invalidity by měl být Vaší dceři přiznán, si tedy nedovolíme hodnotit.
Můžeme Vám však poskytnout informace o tom, jak by nárok dcery měl být posuzován a jak postupovat, pokud si (prostřednictvím našich informací) potvrdíte, že by dceři měl být přiznán vyšší stupeň invalidity.
Chtěla bych Vám říci, že je moc dobře, že začínáte řešit situaci již teď, přestože jste dosud neobdržely rozhodnutí. Proti posudku, který máte „v ruce“ sice námitku ani odvolání podat nemůžete, můžete se však připravit na námitku, kterou můžete podat proti rozhodnutí, až jej obdržíte.
Proti posudku jako takovému není odvolání (ani námitka) přípustné a to proto, že se jedná „pouze“ o podklad, na jehož základě bude následně vydáno rozhodnutí.
Ptáte se, co můžete dělat v této chvíli?
Doporučuji posudek pečlivě projít a udělat si poznámky o tom, které informace jsou v něm uvedeny nepravdivě, nepřesně či jinak zkreslujícím způsobem, což mohlo Vaši dceru v daném řízení poškodit. Na první straně také vidíte seznam lékařských zpráv a můžete zjistit, zda byly Institutu posuzování zdravotního stavu doručeny všechny důležité doklady, podle kterých měl rozhodnout, příp. můžete k námitce přiložit další.
Nejde však ani tak o jejich množství jako obsah. Podrobněji viz dále.
Již teď se můžete seznámit s podmínkami pro přiznání invalidního důchodu, které jsme popsali v článku, který najdete zde:
Jak se můžete v článku dočíst, asi nejdůležitější je to, do jaké „kategorie“ (tj. kapitoly, oddílu, písmene) dle vyhlášky č. 359/2011 Sb., o posuzování invalidity Vaši dceru zařadili.
Až si dle vyhlášky přečtete, podle jakého zdravotního postižení hodnotily tzv. pokles schopnosti výdělečné činnosti Vaší dcery, snadno zjistíte, zda její zdravotní stav popisu dle vyhlášky odpovídá nebo je těžší s větším dopadem na to, zda a za jakých podmínek může dcera pracovat.
Podle vyhlášky si také můžete sama vyhledat do jaké kategorie by dcera měla být zařazena tuto věc pak můžete uvést do své námitky navrhnout a náležitě zdůvodnit.
Již teď můžete (s vyhláškou v ruce) kontaktovat odborného lékaře dcery a požádat ho o jeho názor. Zjistíte-li, že lékař potvrdí, že dcera by měla mít přiznán vyšší stupeň invalidity, požádejte lékaře, aby o tom vypracoval podrobnou zprávu.
Pozor, nestačí, aby lékař do zprávy uvedl, že doporučuje např. přiznání invalidního důchodu III. stupně, takové vyjádření nemá v daném řízení bohužel prakticky žádnou váhu, jde o to, aby lékař co nejlépe popsal to, co Vaši dceru omezuje v tom, aby mohla pracovat, nakolik je či není schopna o sobě sama rozhodovat, zda může např. uzavřít pracovní smlouvu, zda je schopna vykonávat práci sama jen po zaučení nebo, zda potřebuje trvalý dozor/dohled a dopomoc druhé osoby, příp. i to, zda je vůbec schopna pracovat, a pokud není, aby ve zprávě podrobně vypsal, proč tomu tak je a co jí v pracovní činnosti brání.
Čím podrobnější a konkrétnější tyto informace budou, tím lépe.
Pokud byste textu posudku jakkoli nerozuměla a potřebovala jeho obsah vysvětlit, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám s tím pomůžeme. Stejně tak, budete-li chtít pomoci se sestavením textu námitky.
Rozhodnutí obdržíte cca za 1-3 měsíce od doručení posudku. Jakmile převezmete rozhodnutí na poště nebo úřadě, tak od dalšího dne Vám začíná běžet 30denní lhůta pro podání námitek. Datum převzetí si tedy poznamenejte, na obálce nebude uvedeno.
S přáním všeho dobrého Vám i dceři.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.