pečuj doma

Nová žádost, nebo žádost o navýšení příspěvku na péči

30.12.2023

Manželka pečuje o maminku po těžké CMP. Byl jí přiznán jen druhý stupeň závislosti. Nyní jsme ve fázi odvolání se u MPSV a dokládání zpráv, které nebyly obsaženy v prvotní žádosti o příspěvek. Žádost o ustanovení opatrovníka pro vyřízení příspěvku na péči nám byl úřadem práce zamítnut s odůvodněním, že v této chvíli jednáme s MPSV a úřad práce do něj nemůže vstoupit. To bude možné až ve chvíli, kdy budeme podávat novou žádost o vyřízení příspěvku na péči. Ač optimista, smiřuji se s variantou podání nové žádosti o příspěvek na péči. S tím souvisí dotaz: Máme podat zcela novou žádost, nebo pouze žádost o navýšení příspěvku na péči?

Odpověď

Žádost o ustanovení opatrovníka pro řízení byste potřebovali adresovat na MPSV, protože opravdu teď jsou dokumenty právě tam. MPSV častěji toto procesní opatrovnictví odmítá, pokud je dodávaná plná moc (u osoby s postiženou schopností orientace jde o rozpor a nejspíš o neplatnou plnou moc, ale úřady si tím příliš hlavu nelámou). Přesto měl Úřad práce Vaše podání přijmout a měl jej postoupit správnému úřadu (tj. MPSV), protože ho má posuzovat podle obsahu a může se ustanovit pouze nepříslušným a postoupit žádost nadřízenému (oprávněnému) orgánu. Prosím, buď trvejte na tom, aby to přijali a postoupili na MPSV, anebo podejte žádost přímo adresovanou MPSV.

Nicméně, abych také zodpověděla Váš dotaz. Protože příspěvek již máte, žádáte o jeho zvýšení. V praxi je to ale jedno, kterým formulářem to provedete, protože celý proces vyřizování poběží úplně stejně jako u prvotně podané žádosti. Jen, pokud by se v závěrů řízení měli posudkáři značně odchýlit od primárně přiznaného příspěvku, musí to zdůvodnit. Například, kdyby řekli, že maminka nyní více zvládá, pak by měli zdůvodnit, jak na to přišli.

Zároveň dobře působí, když je v nových lékařských zprávách napsáno, že dochází k dalšímu zhoršení stavu. Vycházíme totiž z úvahy, že pokud je zdravotní stav stále stejný, tak bude stejný i výsledek řízení, i když se povede znovu a znovu.

Jen pozor – dokládat lékařské zprávy lze jen do doby, než o příspěvku začne rozhodovat posudkový lékař (tj. po provedeném sociálním šetření, až má doklady od obvodního lékaře a vyzve Vás k dodání dokladů, které ještě máte možná navíc k dispozici). K dokladům (např. lékařským zprávám) dodaným později se nebude přihlížet (od letošního roku je nově v § 16a odst. 6 zák. č. 582/1991 Sb., tzv. koncentrace řízení).

Budu držet pěsti

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.