pečuj doma

Nová žádost, nebo žádost o navýšení příspěvku na péči

30.12.2023

Manželka pečuje o maminku po těžké CMP. Byl jí přiznán jen druhý stupeň závislosti. Nyní jsme ve fázi odvolání se u MPSV a dokládání zpráv, které nebyly obsaženy v prvotní žádosti o příspěvek. Žádost o ustanovení opatrovníka pro vyřízení příspěvku na péči nám byl úřadem práce zamítnut s odůvodněním, že v této chvíli jednáme s MPSV a úřad práce do něj nemůže vstoupit. To bude možné až ve chvíli, kdy budeme podávat novou žádost o vyřízení příspěvku na péči. Ač optimista, smiřuji se s variantou podání nové žádosti o příspěvek na péči. S tím souvisí dotaz: Máme podat zcela novou žádost, nebo pouze žádost o navýšení příspěvku na péči?

Odpověď

Žádost o ustanovení opatrovníka pro řízení byste potřebovali adresovat na MPSV, protože opravdu teď jsou dokumenty právě tam. MPSV častěji toto procesní opatrovnictví odmítá, pokud je dodávaná plná moc (u osoby s postiženou schopností orientace jde o rozpor a nejspíš o neplatnou plnou moc, ale úřady si tím příliš hlavu nelámou). Přesto měl Úřad práce Vaše podání přijmout a měl jej postoupit správnému úřadu (tj. MPSV), protože ho má posuzovat podle obsahu a může se ustanovit pouze nepříslušným a postoupit žádost nadřízenému (oprávněnému) orgánu. Prosím, buď trvejte na tom, aby to přijali a postoupili na MPSV, anebo podejte žádost přímo adresovanou MPSV.

Nicméně, abych také zodpověděla Váš dotaz. Protože příspěvek již máte, žádáte o jeho zvýšení. V praxi je to ale jedno, kterým formulářem to provedete, protože celý proces vyřizování poběží úplně stejně jako u prvotně podané žádosti. Jen, pokud by se v závěrů řízení měli posudkáři značně odchýlit od primárně přiznaného příspěvku, musí to zdůvodnit. Například, kdyby řekli, že maminka nyní více zvládá, pak by měli zdůvodnit, jak na to přišli.

Zároveň dobře působí, když je v nových lékařských zprávách napsáno, že dochází k dalšímu zhoršení stavu. Vycházíme totiž z úvahy, že pokud je zdravotní stav stále stejný, tak bude stejný i výsledek řízení, i když se povede znovu a znovu.

Jen pozor – dokládat lékařské zprávy lze jen do doby, než o příspěvku začne rozhodovat posudkový lékař (tj. po provedeném sociálním šetření, až má doklady od obvodního lékaře a vyzve Vás k dodání dokladů, které ještě máte možná navíc k dispozici). K dokladům (např. lékařským zprávám) dodaným později se nebude přihlížet (od letošního roku je nově v § 16a odst. 6 zák. č. 582/1991 Sb., tzv. koncentrace řízení).

Budu držet pěsti

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.