Opětovná žaloba v řízení o invalidním důchodu
Jsem pečující osobou o prarodiče a sama mám zdravotní problémy. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla požádat o invalidní důchod, který mi byl dříve uznán a poté odebrán. Vzhledem k tomu, že se mi zhoršil zdravotní stav, jsem se rozhodla o ID požádat znovu na konci roku 2023. Invalidní důchod mi byl znovu zamítnut. Podala jsem námitky, kterým nebylo vyhověno. Poté jsem se rozhodla podat žalobu ke krajskému soudu. V rámci soudního jednání byl vypracován posudek komisí MPSV, která vyhodnotila, že jsem stále invalidní a v době podání námitek jsem invalidní byla. Krajský soud mé žalobě vyhověl a zrušil rozhodnutí ČSSZ. Nyní mi přišel posudek od IPZS (ČSSZ), kde je znovu uvedeno, že na ID nemám nárok. Mohla bych Vás poprosit o radu? S největší pravděpodobností budu muset jít znovu cestou žaloby...
Odpověď
Přestože Vaše situace na první pohled působí velmi složitě, věřím, že existuje řešení a vše je možné vyřešit i bez (další) správní žaloby.
Z Vašeho popisu vyplývá, že již zvažujete podání správní žaloby. Zároveň ale uvádíte, že dosud neproběhlo námitkové řízení. V tuto chvíli bych Vám proto doporučila zaměřit se především na kvalitní přípravu právě tohoto řízení.
Jak už sama víte z předchozí zkušenosti, správní žaloba není dalším opravným prostředkem, jak si mnozí lidé myslí. Soud totiž neposuzuje zdravotní stav (vždy) znovu, ale v prvé řadě přezkoumává, zda ve správním řízení nedošlo k pochybení. Je proto důležité, aby v námitkovém řízení bylo vše ze strany žadatele co nejlépe doloženo a zpracováno.
Doporučuji tedy shromáždit a přiložit co nejvíce kvalitních lékařských zpráv – tedy takových, které jasně a podrobně popisují Vaše zdravotní omezení ve vztahu k pracovnímu uplatnění. Smyslem je zvýšit šanci na uznání invalidity už v rámci námitkového řízení, a tím se případně vyhnout zdlouhavému a náročnému soudnímu řízení, které jste již jednou absolvovala.
Zároveň je důležité, aby ze strany úřadů proběhlo vše řádně a korektně. Na Vaší straně je pak klíčové:
- dodržet všechny zákonné lhůty,
- využít všechna svá práva,
- dodat veškeré potřebné podklady ve správné podobě (kvalitní lékařské zprávy popisující zdravotní stav. Odpovídá-li tento stav podmínkám daným zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění a vyhláškou 359/2009 Sb., o posuzování invalidity (podrobněji viz dále), je třeba to co nejlépe doložit.
Za tímto účelem jsme v naší poradně připravili podrobný návod, jak správně postupovat. Článek naleznete zde: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-se-pripravit-na-rizeni-o-invalidnim-duchodu-a-zvysit-sve-sance
Věřím, že řadu informací již máte k dispozici, ale i tak doporučuji vše si pečlivě projít a případně se na nás obrátit s dotazy.
Pokud byste i přes pečlivou přípravu v námitkovém řízení neuspěla, máte samozřejmě právo podat správní žalobu. V takovém případě zároveň doporučuji obrátit se na veřejného ochránce práv (kontakty a informace k podání najdete na www.ochrance.cz) a požádat o prošetření celého případu. Pokud by totiž i druhé řízení bylo vedeno chybně a nezískala byste invalidní důchod, na který byste mohla mít nárok, jednalo by se o závažné porušení Vašich práv, kterým by se měl ombudsman zabývat.
S přáním všeho dobrého
Mgr. Jitka Koutová, DiS.