pečuj doma

Pečuji a nastoupím na malý úvazek do práce. Kam to hlásit?

10.12.2024

Jsem opatrovník a zároveň i pečující osoba. Starám se o ležícího člověka. Mám možnost jít na tři hodiny odpoledne pracovat, na dohodu o pracovní činnosti. Samozřejmě, když bude doma manžel, který se postará o ležáka. Poradíte mi, zda mohu a kam všude to mám nahlásit?

Odpověď

Změna v péči, ke které by mělo dojít a na kterou se ptáte, je poměrně malá (jen 3 hod. denně), neovlivní tedy Vaši ochranu v souvislosti s pojištěním jako pečující osoby ani další věci.

Jediné, na co nesmíte zapomenout, je do 8 dnů (ode dne, kdy změna nastane) nahlásit na úřad práce změnu, resp. doplnění pečující osoby o dalšího pečujícího. Jelikož Vás manžel zastoupí „jen“ na 3 hodiny denně, měla byste i nadále zůstat tzv. hlavní pečující osobou.

I nadále tedy zodpovídáte za zajištění péče (pokus si péči není schopen koordinovat sám opečovávaný), i nadále byste měla být zdravotně pojištěna s tím, že plátcem pojištění je stát a také doba péče by Vám měla být započítána jako náhradní doba pro nárok na starobní důchod.

Nahlášení změny v pečujících osobách, resp. doplnění manžela jako další pečující osoby proveďte na formuláři Oznámení o poskytovateli pomoci: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/oznameni-o-poskytovateli-pomoci

Máte-li datovou schránku, můžete formulář odeslat prostřednictvím datové schránky, nemáte-li ji, můžete si jej vytisknout a podat prostřednictvím podatelny úřadu práce. Tj. nemusíte se objednávat ani čekat ve frontě na setkání s úřednicí. Z Vaší strany se nejedná o dotaz, který by měl (nebo neměl) úřad schválit. Věc jen nahlašujete a úřad je povinen informaci přijmout.

S přáním spokojenosti v novém zaměstnání

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Doplnění dotazu

Když bych šla na ty 3 hodiny do práce, musím to hlásit třeba na úřad práce nebo na zdravotní pojišťovnu. Vím, že firma, pro kterou budu pracovat, bude posílat na úřad smlouvu. A já musím také? Pokud ano, tak kam? Děkuji.

Odpověď

Co se týče výše příjmů a pojištění a hlášení, zde záleží na tom, jaký druh smlouvy budete mít pro svou práci sjednán.

Může jít buď o pracovní smlouvu (rozsah úvazku od 0,1 až do 1,0). V takovém případě za Vás nemusí zaměstnavatel odvádět sociální ani zdravotní pojištění, pokud příjem v měsíci nepřekročí 4 tisíce Kč. Pokud budete mít příjem do 4 tisíc Kč měsíčně, půjde o tzv. zaměstnání malého rozsahu, kde není povinnost hradit pojištění.

Podobná situace nastane, budete-li pracovat na tzv. dohodu o provedení práce a to s příjmem do 10 tis. Kč měsíčně. Z dohod je zaměstnavatel povinen odvádět pouze daň z příjmu a to ve výši 15 %.

V souvislosti s tím je však třeba říci, že tím, že nebudete ze svého příjmu Vy ani zaměstnavatel odvádět žádné pojištění, nebude Vám toto zaměstnání, resp. dohoda započítávána pro starobní důchod.

To však nemusí tolik vadit, protože jako pečující budete mít dobu péče započítánu jako náhradní dobu zaměstnání.

Hlásit nástup do zaměstnání musíte na úřad práce pouze v případě, že byste byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, tu byste s nástupem do zaměstnání musela ukončit. Pokud tam vedena nejste, hlásit nic nemusíte a zůstává Vám jen povinnost v souvislosti s příspěvkem na péči, kterou jsem Vám popsala ve své předchozí odpovědi.

Jinak povinnost hlásit zaměstnance má zaměstnavatel, Vy jako zaměstnanec tuto věc řešit nemusíte.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Přítomnost opečovávaného na jednání posudkové komise

23.6.2026 Delší dobu vyřizuju příspěvek na péči pro otce, jeho hlavní zdravotní problém je demence. V březnu soud oba posudky tatínkova stavu u žádosti o příspěvek na péči (IPZS i Posudkové komise MPSV) pro nepřezkoumatelnost a nedostatečně zjištěný skutkový stav a z toho plynoucí nezákonnost přijatých závěrů a vrátil naši věc na MPSV.  více...

ZPRÁVY: Zájem o posilující dávky vakcín mezi Čechy klesá

22.6.2026 Ministerstvo zdravotnictví České republiky v posledních letech pozoruje klesající zájem lidí o posilující dávky očkování. Pomoct s osvětou má očkovací strategie, kterou schválila už minulá vláda a jíž se drží i nynější ministr Adam Vojtěch (za ANO). Ze zákona je u nás povinné očkování dvěma vakcínami proti devíti nemocem. více...

Krátce

Juchelka (ANO) chce vrátit štědřejší valorizační vzorec pro důchody. Místo třetiny růstu reálných mezd by se znovu započítávala polovina růstu reálných mezd. Problém ovšem je, že reálné mzdy jsou pořád na úrovni roku 2021 a do řádné valorizace se promítnou nejspíš za několik let.

Růst platů zdravotníků v příštím roce je odsouhlasen. Ale měl by se držet v rozmezí úhradové vyhlášky. Konkrétní čísla před jednáním s odbory nechtěl ministr Vojtěch uvádět.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.