pečuj doma

Pečuji o syna - vozíčkáře - už méně a příjmy z brigády mi nestačí

17.5.2024

Jsem matka syna s postižením od narození. Nyní je mu 35 let, vystudoval střední i vysokou školu, bohužel na nohy se nepostaví, pohybuje se na elektrickém vozíku. Potřebuje dopomoc ve všech úkonech. Já jako matka bydlím ve Zlínském kraji, syn si našel práci v Brně, kam se odstěhoval. Jezdím za ním o víkendu, na Vánoce a v létě bývá doma, kde já pečuji v plné výši. Chci se zeptat, zda můžu být pečující, i když syn bydlí tak daleko (130 km), a jestli bych mohla být pečující, i kdyby si syn přehlásil trvalé bydliště do Brna a já měla bydliště na Vsetíně. Já jsem si našla brigádu, kdy můj příjem nepřekročí 10 000 Kč. Bohužel s tím nejsem schopná pokrýt náklady na živobytí, potřebovala bych si vyřídit příspěvek na bydlení.

Odpověď

Dotaz podobný tomu Vašemu jsem před časem zpracovávala. K nahlédnutí zde: https://www.mskruh.cz/poradna/socialne-pravni-poradna-pro-pecujici/ptate-se-syn-je-samostatnejsi.-muzu-byt-nadale-vedena-jako-pecujici

Musím říci, že mi připadá opravdu skvělé, že jste takto zvládli osamostatnění syna a jeho přestěhování do jiného města. Tento krok je pro většinu rodičů i dětí velmi obtížný, a když má dítě nějaké zdravotní postižení, je to ještě těžší.

Snadná není ani Vaše situace po odchodu syna, setkávám se bohužel často s tím, že pečující po skončení (letité) péče obtížně hledají zaměstnání. Zatím máte brigádu, ale pokud s tou by to nevyšlo nebo pokud by peníze z ní nestačily, pak bych určitě doporučila přihlásit se do evidence úřadu práce a hledat zaměstnání na větší úvazek.

Co se týče péče, na kterou se ptáte, dokud péči poskytujete (byť v poměrně malém rozsahu), je naprosto v pořádku, že jste u úřadu práce vedena jako pečující osoba. Ostatně úřad práce by měl mít seznam všech pečujících osob.
A tak kromě Vás by měl být u úřadu práce zaznamenán i ten, kdo synovi poskytuje pomoc (zmiňujete jeho závislost ve všech oblastech) během týdne, kdy nebydlí u Vás, ale v Brně.
Samozřejmě, pokud byste péči neposkytovala vůbec, pak byste jako pečující být vedena neměla. Jelikož však píšete, že o syna pečujete vždy o víkendu a v létě, pak část péče zastáváte.

Záleží pochopitelně na tom, z jakého důvodu chcete být jako pečující osoba vedena. Pokud péči poskytujete jen v takovémto rozsahu, je velmi pravděpodobné, že Vám nebude doba péče uznána jako náhradní doba pojištění pro nárok na starobní důchod (podrobně viz výše zmiňovaný dotaz).
Chcete-li se více informovat o podmínkách započítávání doby péče do starobního důchodu, pak doporučuji obrátit se na infolinku České správy sociálního zabezpečení. Kontakty najdete zde: https://www.cssz.cz/

Tím, že pracujete, avšak jen brigádně, pak pojištěna (sociálně, zdravotně, nemocensky) z titulu zaměstnance pravděpodobně nejste. Podle částky, kterou zmiňujete, se jedná pravděpodobně o dohodu o provedení práce, tedy ne o klasický pracovní poměr. U dohody o provedení práce odvádí zaměstnavatel jen daň a pojištění hrazeno není.
Pokud byste brigádu za zmiňovaných 10 tisíc měla na pracovní smlouvu, např. na 0,5 úvazku, pojištění by za Vás zaměstnavatel odváděl.
Je tedy otázkou, jak je to s Vaším pojištěním v této chvíli, kdy syn bydlí od pondělí do pátku v jiném městě, a Vy pečujete jen o víkendu.

Je u úřadu práce vedena jiná hlavní pečující osoba, která pečuje pět dnů a Vy jen dva (tedy více než Vy)? Z logiky věci by to tak asi mělo být. Jelikož však neznám všechny podrobnosti Vaší situace a péče o syna, možná situaci špatně chápu.
V každém případě doporučuji věc prověřit a to u Vašeho zaměstnavatele nebo nahlédnutím do Vaší brigádnické smlouvy a poté příp. u zdravotní pojišťovny, abyste měla jistotu, že Vám nevzniká na zdravotním pojištění dluh. Kontakt na infolinku zdravotní pojišťovny najdete na své kartě pojištěnce.

Co se týče příspěvku na bydlení, o ten samozřejmě požádat můžete. Bližší informace k němu najdete zde: https://www.energetickyprispevek.cz/web/prispevek

Nepíšete bohužel žádné podrobnější informace, pokud však chápu Vaši situaci správně a bydlíte nyní sama (syn se odstěhoval) a 10 tis. z brigády je Váš jediný příjem (kromě části příspěvku na péči, který se pro příspěvek na bydlení jako příjem nezapočítává), pak byste nárok na příspěvek na bydlení mít měla.

Jelikož syn bydlí v jiném městě a, i když má zatím trvalé bydliště u Vás, můžete po 3 měsících, kdy s Vámi nebydlí, žádat o to, aby byl vyňat z okruhu společně posuzovaných osob a jeho příjem (invalidní důchod, příjem ze zaměstnání a příp. další příjmy) se Vám pro nárok na příspěvek na bydlení nezapočítával.
Pro vyloučení syna z okruhu společně posuzovaných osob můžete použít tento formulář: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-vylouceni-osoby-z-okruhu-spolecne-posuzovanych-osob
Pokud si syn změní trvalé bydliště do jiného města, nebude již potřeba tento formulář vyplňovat. Zatím však doporučuji k žádosti jej přidat, aby Vás pracovníci úřadu práce nenutili dokladovat příjmy syna, přestože s Vámi nebydlí.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.