pečuj doma

Podpora v nezaměstnanosti a sdílená péče o dědečka

9.3.2025

Vzala jsem si do péče svého dědečka, na kterého pobírám příspěvek na péči čtvrtého stupně. Starám se o něho společně s charitní službou. V lednu letošního roku jsem byla nezaměstnaná, a proto jsem se šla přihlásit na úřad práce do evidence, abych získala podporu v nezaměstnanosti za měsíc leden. Prosím, má příspěvek na péči vliv na dávku v nezaměstnanosti? Potřebné dokumenty od předcházejícího zaměstnavatele jsem doložila, nicméně nyní se ÚP začal zabývat příspěvkem na péči a dotazuje se mě, který úřad příspěvek vydal. Má na toto úřad práce právo?

Odpověď

Ano, příspěvek na péči má vliv na podporu v nezaměstnanosti, a ano, úřad práce má právo zkoumat to, že pečujete, v jakém rozsahu a za jakých podmínek. Resp., abych byla přesná, Vy byste měla být tím, kdo poskytne úřadu práce potřebnou součinnost k tomu, aby tyto skutečnosti zkoumal.
Pokud se přihlásíte do evidence úřadu práce ihned po skončení zaměstnání, tj. podle zákona nejdéle do 3 dnů, měla by výplata podpory v nezaměstnanosti jednak časově navazovat na předchozí zaměstnání, ale u Vás jde i o to, že výše podpory by se měla vypočítávat z příjmu v tomto zaměstnání.

Tj., měla byste pobírat procenta průměrného měsíčního čistého výdělku z posledního zaměstnání a to:

  • 65 % první dva měsíce podpůrčí doby,
  • 50 % další dva měsíce,
  • 45 % po zbývající dobu.

Pokud jste se však přihlásila do evidence úřadu později než po uplynutí 3 dnů, pak výše podpory nebude vypočítávána z Vašeho příjmu v zaměstnání, ale z násobků průměrné mzdy v národním hospodářství (výši stanovuje MPSV nařízením):

V takovém případě (1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,“ viz § 51 zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti.

Průměrná mzda pro rok 2025 (resp. 1.-3. kalendářní čtvrtletí roku 2024 byla stanovena ve výši 45 107 Kč. Jedná se tedy o částky:

  • 6 766 Kč první dva měsíce podpůrčí doby
  • 5 412 Kč další dva měsíce
  • 4 961 Kč po zbývající dobu.

Nevím, jaká byla výše příjmu ve Vašem posledním zaměstnání, ale velmi pravděpodobně při výpočtu podpory v nezaměstnanosti z tohoto příjmu na tom budete lépe než v případě, že dojde k výpočtu z průměrné mzdy v národním hospodářství.

V neposlední řadě pak úřad práce zkoumá nebo bude zkoumat to, zda jste schopna pečovat o dědečka a zároveň pracovat. Na jedné straně byste měla pamatovat na to, že přihlášením do evidence úřadu práce nejen žádáte o podporu v nezaměstnanosti, ale zároveň žádáte o pomoc při hledání zaměstnání.

Měla byste být tedy schopna do nějakého zaměstnání nastoupit a příp. péči o dědečka s některou pracovní činností skloubit.

Na druhé straně by však úřad práce měl k péči o dědečka také přihlížet a zohlednit ji při výběru u zaměstnání pro Vás. Tedy např. tím, že po Vás nebude požadovat např. práci ve směnném provozu nebo na plný úvazek, ale jen např. na částečný s pevnou pracovní dobou, kterou budete moci skloubit jednak s péči a s podporou a zajištěním péče o dědečka prostřednictvím sociálních služeb.

Právě tím, že péči nezajišťujete sama, ale ve spolupráci se sociálními službami, pak doporučuji argumentovat při jednání s úřadem práce a při nastavování toho, za jakých podmínek budete moci pracovat, resp. přijmout zaměstnání nabízené úřadem práce.

Nejedná se o úplně snadnou záležitost, je však velmi dobře, že hledáte cestu, jak zajistit dědečkovi péči v domácím prostředí a zároveň zůstav v pracovním procesu.

Přeji Vám v této snaze mnoho úspěchů a Vám i dědečkovi vše dobré

Mgr. Jitka Koutová, DiS. 

(únor 2025)

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Jak hledat a najít lásku s handicapem

5.7.2025 Lidé se zdravotním postižením mají ztížené možnosti v mnoha oblastech života. Jednou z těchto oblastí je i partnerský život a romantické vztahy. Zvlášť obtížné je seznamování pro ty, kdo touží po vztahu se zdravými partnery a partnerkami. V těchto případech mohou být postižení vystaveni předsudkům a stereotypním představám, které stále panují. více...

GLOSA: Hanebníci v poslaneckých a senátních lavicích

4.7.2025 Václav Krása se neúnavně pokouší do úplně poslední chvíle o navýšení příspěvku na péči. Na webu NRZP mj. píše: „Sněmovna schválila v tisku 926 zvýšení příspěvku na péči v 1. stupni na 1300,- korun a ve 2. stupni na 5400,- korun (s platností od roku 2026). Je to návrh KDU-ČSL, který byl předložen do návrhu zákona, jako jasný přílepek. více...

PTÁTE SE: Sjednání úrazové pojistky před omezením svéprávnosti

3.7.2025 U syna autisty s lehkou mentální retardací máme zažádáno o omezení svéprávnosti, syn je již plnoletý a nyní ukončil i studium. Končí však i doba, kdy může být jako pojištěnec na naší společné rodinné úrazové pojistce. Chtěli bychom synovi sjednat alespoň úrazovou pojistku, nyní ještě není omezen ve svéprávnosti, podepsal by ji tedy zatím sám více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.