pečuj doma

Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023

Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení.

Odpověď

Jako pečující osoba (nemáte-li zaměstnání ani nejste OSVČ) máte právo přihlásit se po skončení péče na úřad práce. Nezáleží na tom, co bylo důvodem skončení péče, nárok na zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání máte v každém případě. Pochopitelně při splnění podmínek, tj. že nemáte zaměstnání, nejste ve starobním důchodu ani OSVČ a další.

Jelikož doba péče je považována za tzv. náhradní dobu zaměstnání, a jak píšete, pečujete už nyní 22 měsíců, budete mít splněnu podmínku pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Aby mohl nárok vzniknout, je třeba doložit dobu zaměstnání nebo (jako je to ve Vašem případě) náhradní dobu v délce alespoň 12 měsíců, a to v období posledních 2 let. Jelikož pečujete 22 měsíců, podmínka je splněna.

Tím také budete mít (opět, tj. stejně jako teď, když pečujete) zajištěno zdravotní i sociální pojištění. Zdravotní po celou dobu evidence na úřadu práce, sociální pak po celou dobu, kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a v omezeném rozsahu i z doby, kdy už nárok na podporu mít nebudete.

Výše podpory v nezaměstnanosti není bohužel v těchto případech příliš vysoká. Je to proto, že podpora pro pečující nepodléhá stejným pravidlům jako podpora v případě, že je příjem ze zaměstnání. Nevypočítává se totiž z přiznaného příspěvku na péči, ale z násobků minimální mzdy.

Jedná se o postup, který se využívá u uchazečů, kteří před nástupem na úřad práce neměli zaměstnání, ale tzv. náhradní dobu (a tou je i doba pobírání příspěvku na péči, resp. poskytování péče osobě závislé). „Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání…“ 

Vaše výše podpory by se tedy vypočítávala z průměrné mzdy za leden až březen roku 2022.

Možná jste si všiml, že v médiích se často o výši průměrné mzdy hovoří různě a částky udávané z různých zdrojů bývají velmi odlišné. Výši průměrné mzdy pro výpočet různých dávek (či nároků na ně) tedy stanovuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (viz. 426, SDĚLENÍ, Ministerstva práce a sociálních věcí, ze dne 12. prosince 2022, o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2022 pro účely zákona o zaměstnanosti.). Jedná se o částku 39 306 Kč.

Jak by tedy vypadala výše Vaší podpor v tomto případě?  

První 2 měsíce: 5 896 Kč/měs., další 2 měsíce: 4 717 Kč/měs. a po zbývající dobu: 4 324 Kč/měs.

Ještě si dovolím připomenout, abyste po skončení péče nezapomněl tuto skutečnost nahlásit úřadu práce, a to do 8 dnů. Úřad práce, tj. odbor dávek – příspěvek na péči – Vám pak vystaví potvrzení o době trvání péče.

S tímto potvrzením se pak můžete přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání a požádat o podporu v nezaměstnanosti.

Stejné potvrzení, příp. jeho kopii doložte zdravotní pojišťovně, na tu však doporučuji zajít až ve chvíli, kdy budete přihlášen jako uchazeč o zaměstnání. Pro Vás se sice co se týče zdravotního pojištění nic nezmění (v obou případech jste tzv. státním pojištěncem a zdravotní pojištění za Vás platí stát), ale pojišťovna musí mít informaci o tom, že jeden titul, z kterého nárok na pojištění plyne, skončil (tj. skončila doba péče), a druhý (doba evidence u úřadu práce) začal. Po skončení evidence na úřadě práce opět nezapomeňte informovat zdravotní pojišťovnu. Pokud potom nastoupíte do zaměstnání, nové přihlášení již zajistí Váš nový zaměstnavatel.

A toto potvrzení o době péče budete potřebovat ještě pro třetí úřad a tím je Správa sociálního zabezpečení (https://www.cssz.cz/). Zde doporučuji po skončení péče požádat, aby Vám doba péče byla započítána jako náhradní doba pojištění a to pro nárok na starobní důchod. Jelikož se jedná o téměř 2 roky, mohou být pro nárok nebo výši Vašeho budoucího starobního důchodu velmi důležité. ČSSZ zahájí takové malé řízení, na jehož základě vystaví rozhodnutí a dobu péče pak přidá k Vašim předchozím dobám pojištění (zaměstnání, studium, doba vojenské či civilní služby atd.).

Zda dobu pojištění správně zaznamenali, pak můžete pro jistotu ještě ověřit. Toto pojištění = doba péče by měla být zaznamenána na Vašem důchodovém „účtu“ a můžete si je vyhledat v aplikaci IDA tj. v Informativní důchodové aplikaci. Tuto aplikaci můžete využívat, máte-li datovou schránku či bankovní identitu apod. na https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/sluzby/informativni-duchodova-aplikace. Na uvedeném portálu najdete návod, jak postupovat.

Nemáte-li bankovní identitu nebo datovou schránku, můžete si u ČSSZ (kontakty na https://www.cssz.cz/) požádat o zaslání (zdarma) Vašeho Osobního informativního listu důchodového pojištění – OILDP.

Stejným způsobem si můžete buď v IDA nebo v OILDP zkontrolovat všechny své doby pojištění, resp. zaměstnání a příp. je doplnit. Nevím, kolik je Vám let, ale i v případě, že jste ještě mladý a do starobního důchodu máte daleko, není na škodu, mít své doby pojištění ošetřeny a ohlídány, abyste měl zaznamenány všechny doby, kdy jste pracoval nebo pečoval apod.

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

Pozvánka na bezplatné kurzy:

https://www.mskruh.cz/akce/cyklus-kurzu-pro-pecujici-v-cervnu-2024-v-brne

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost před žádostí o invalidní důchod

4.11.2024 Manžel má už delší dobu zdravotní potíže, čekají ho nějaká vyšetření, již teď ale není schopen ze zdravotních důvodů pracovat, skončil tedy v práci a je veden na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Byl za poslední rok i v pracovní neschopnosti, ale nebylo to s jednou diagnózou, nejdříve s úrazem (bez trvalých následků), poté s jinými potížemi. více...

ZPRÁVY: Návrhy na člena rady vlády pro zdravotně postižené

3.11.2024 Vláda ČR na svém jednání 30. října 2024 schválila nový statut Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením (RVOZP). Rada nahrazuje Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením. Národní rada zdravotně postižených České republiky měla zásadní připomínky k ustavení Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením. více...

INFO: Než si pro nás přijde: Bruntálští senioři na cestě k důstojnému stáří

2.11.2024 Nedostatek zdravotnické péče a omezené sociální služby představují pro Moravskoslezský kraj výzvu související se stárnutím populace. Jak se žije seniorům v Bruntále, centru okresu s nejstarší populací v kraji? Jakým překážkám čelí a jaké mají potřeby? Na rohu náměstí Míru si skupina seniorů ve výloze prohlíží několik úmrtních oznámení. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.