pečuj doma

Podpora v nezaměstnanosti po ukončení péče

23.4.2023

Prosím o informaci k nároku na podporu v nezaměstnanosti. Za dva měsíce mi bude 55 let. V prosinci 2021 jsem dala výpověď ze zaměstnání, abych se mohla starat o maminku, do srpna 2022 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Po úmrtí maminky jsem se ve druhé polovině listopadu 2022 přihlásila na pracovní úřad. Podporu mi však neuznali z důvodu, že jsem nedoložila po srpnu 2022 dobu zaměstnání. Dva týdny po zamítnutí podpory jsem od OSSZ dostala potvrzení, že jsem se oficiálně starala o maminku, od března do listopadu 2022.
Mohla bych doložit tuto náhradní dobu zaměstnání pro přiznání podpory? Stačí tato náhradní doba 9 měsíců, nebo musí být alespoň 12 měsíců?

Odpověď

Za běžných okolností je péče o osobu závislou na péči (u dítěte do 10 let je jedno, jaký je přiznán příspěvek na péči; u osob starší musí jít alespoň o II. stupeň příspěvku na péči) náhradní dobou pro potřeby podpory v nezaměstnanosti. Proto by mělo smysl potvrzení od Úřadu práce – odbor PNP (nikoliv od OSSZ) na odbor zaměstnanosti doložit.

U Vás bych ale viděla problém, že jste do srpna 2022 byla evidovaná na Úřadu práce a měla od nich podporu v nezaměstnanosti. Nárok na novou podporu vzniká, až zase státu odvádíte sociální pojištění (minimálně rok v posledních dvou letech) anebo máte náhradní dobu (dobu péče), ale nelze podporu řetězit, vždy ji lze přiznat nejdříve po 6/12 měsících.  

Mgr. Radka Pešlová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Nový seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Konference o age managementu - už 13. prosince v Brně

28.11.2023 Jihomoravský kraj Vás zve na konferenci, kterou pořádá v Brně 13. 12. 2023 ve spolupráci s Age management z.s. a Asociací nestátních neziskových organizací JMK.
Age management nabízí komplexní přístup k řešení demografické situace formou řízení jednotlivých faktorů pracovní schopnosti. Je důležité, aby zaměstnanci pracovali více...

INFO: Proběhla stávka a v Praze se konaly protestní průvody

27.11.2023 V pondělí proběhla celodenní výstražná stávka škol, proti krokům vlády protestují také odboráři. Podle školských odborů zcela zavřelo nebo omezilo provoz 7 213 škol. Je to 74 procent všech regionálních škol. Výstražnou stávku zorganizovaly i vysokoškolské odbory na 13 fakultách. Omezil se také provoz 12 pracovišť úřadu práce. více...

ZPRÁVY: Nároční na péči? „Umrtví“je velkými dávkami psychotik

25.11.2023 Příběhy dvou mužů s mentálním postižením, které spolu s dalšími zaznamenali během návštěv v zařízeních pracovníci Kanceláře ombudsmana, ilustrují dosud téměř přehlížený fenomén: někteří lidé s mentálním postižením, především ti s chováním náročným na péči, dostávají vysoké dávky léků na zklidnění. Toto se podle zástupce ombudsmana musí změnit. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.