pečuj doma

Postupuje notář v pozůstalostním řízení správně?

13.12.2023

V minulosti jsem Vás žádal o radu, spokojenost. Bohužel jsem už sám, manželka zemřela, a mám při pozůstalostním řízení řadu problémů. Advokát asi nepochopil, nebo nechce pochopit, že po pohřbu milované osoby by mohl projevit trochu… Dotaz zní takto: Notář nechal otevřít účty mé a zesnulé manželky a prozkoumat do minulosti všechny pohyby a z toho chce určit další pokračování jednání. Mám za to, že po manželce notář může odkrýt vše, včetně pohybů financí na všech účtech, jen k datu úmrtí. Musím snad respektovat určení, co je a není SJM, což pochopitelně činím.
(red. kráceno)

Odpověď

Notář má posuzovat především stav účtů ke dni smrti, ale současně zjistit rozsah společného jmění manželů. Nesetkala jsem se v minulosti s tím, že by snad kontroloval účty do minulosti. Toto by mohl obhájit snad jen z důvodu nějakých sporů vzniklých v průběhu dědického řízení, pro které by měl náležité zdůvodnění.
Doporučuji se se stížností na notáře a jeho postup především obrátit na něj a pak na notářskou komoru (https://www.nkcr.cz/kontakty)

Jaké metody ke zjišťování majetku notář použije, není zákonem upraveno, ale rozhodně by mělo jít o legální postup. Pokud po Vás notář žádá třeba výpisy z účtů, můžete mu je odmítnout poskytnout. Pokud by na ně měl právní nárok, v součinnosti mu je poskytne banka.

Jsou-li v rodině spory o děděné jmění, pak notář pravděpodobně využívá podrobnější možnosti ke skutečnému zjištění majetkových poměrů zemřelé.

Chápu, že to není uklidňující. Rozhodně se obraťte na notářskou komoru, přijde-li Vám jednání notáře neetické.

Dodatečně přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast a pochopení pro Vaši bolest

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.