pečuj doma

Postupuje notář v pozůstalostním řízení správně?

13.12.2023

V minulosti jsem Vás žádal o radu, spokojenost. Bohužel jsem už sám, manželka zemřela, a mám při pozůstalostním řízení řadu problémů. Advokát asi nepochopil, nebo nechce pochopit, že po pohřbu milované osoby by mohl projevit trochu… Dotaz zní takto: Notář nechal otevřít účty mé a zesnulé manželky a prozkoumat do minulosti všechny pohyby a z toho chce určit další pokračování jednání. Mám za to, že po manželce notář může odkrýt vše, včetně pohybů financí na všech účtech, jen k datu úmrtí. Musím snad respektovat určení, co je a není SJM, což pochopitelně činím.
(red. kráceno)

Odpověď

Notář má posuzovat především stav účtů ke dni smrti, ale současně zjistit rozsah společného jmění manželů. Nesetkala jsem se v minulosti s tím, že by snad kontroloval účty do minulosti. Toto by mohl obhájit snad jen z důvodu nějakých sporů vzniklých v průběhu dědického řízení, pro které by měl náležité zdůvodnění.
Doporučuji se se stížností na notáře a jeho postup především obrátit na něj a pak na notářskou komoru (https://www.nkcr.cz/kontakty)

Jaké metody ke zjišťování majetku notář použije, není zákonem upraveno, ale rozhodně by mělo jít o legální postup. Pokud po Vás notář žádá třeba výpisy z účtů, můžete mu je odmítnout poskytnout. Pokud by na ně měl právní nárok, v součinnosti mu je poskytne banka.

Jsou-li v rodině spory o děděné jmění, pak notář pravděpodobně využívá podrobnější možnosti ke skutečnému zjištění majetkových poměrů zemřelé.

Chápu, že to není uklidňující. Rozhodně se obraťte na notářskou komoru, přijde-li Vám jednání notáře neetické.

Dodatečně přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast a pochopení pro Vaši bolest

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Stala jsem se opatrovníkem. Kam je to nutné nahlásit?

1.3.2024 Dcera byla tedy omezena ve svéprávnosti, právní moci to nabylo v prosinci 2023, invalidní důchod 3. stupně ji přiznali od plnoletosti, čili od dubna. Výplata důchodu je zasílána na její účet, který v osmnácti přešel z dětského účtu na běžný. Kam všude vlastně to omezení svéprávnosti musím hlásit, že jsem opatrovník... do banky, na OSSZ, ČSSZ? více...

INFO: Pečující o nemocné příbuzné nemá kdo vystřídat

29.2.2024 Žena pečující o vážně nemocného manžela usiluje o to, aby pečovatelky a osobní asistenti mohli pomáhat i s péčí o děti. Ministerští úředníci slibují, že to s nimi projednají. Návrh novely zákona o sociálních službách nyní mají na stole poslanci. Lucie Ovsenáková z Libiše pečuje o manžela s amyotrofickou laterální sklerózou přes pět let. více...

PTÁTE SE: Souběh invalidního a sirotčího důchodu

28.2.2024 Chlapec je narozen v srpnu 2004, omezen na svéprávnosti, byl mu ustanoven opatrovník. Studuje na střední praktické škole. Od 2.9.2020 je mu vyplácen sirotčí důchod. V říjnu 2023 bylo požádáno o invalidní důchod a ČSSZ ho přiznala ID I. stupně od 2.9.2020. ČSSZ sdělila, že sirotčí důchod nemá vliv na invalidní důchod. Podle rozhodnutí z ČSSZ se ukázalo více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.