pečuj doma

Práce a pojištění při invalidním důchodu 2. stupně

11.1.2025

Od února 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti, po napadení. Následně mi byl přiznán invalidní důchod 2. stupně. Na pracovním úřadě mi zamítli dávku v hmotné nouzi a na bydlení, neprošel jsem o 200 Kč dle tabulek. Aspoň jsem tedy dostal podporu v nezaměstnanosti, to bylo relativně nejjednodušší. To jen tak k aktuální situaci.
Své plánované operace i rehabilitace jsem zrušil a musím co nejdříve do práce, už zatěžuji celou moji rodinu a je to neúnosné, mám v podstatě štěstí, že rodina si mohla dovolit držet mě nad vodou. Chci se zeptat, jak mám platit a kolik zdravotní a sociální pojištění, když mám tedy invalidní důchod 2. stupně a šel bych pracovat na živnostenský list, dále jak by to bylo u dohody, hlavního pracovního poměru nebo částečného úvazku?

(prosinec 2024)

Odpověď

Při pracovním poměru a DPČ nad 4 000 Kč (v roce 2025 4 500 Kč) pak bez invalidního důchodu platíte zdravotní jako z minimální mzdy, pokud byste jí nedosahoval. Ale pokud ji dosahujete, platíte klasická procenta, jako byste invalidní důchod neměl.

Pokud byste nepracoval a současně měl na zdravotní pojišťovně nahlášen invalidní důchod, pak zdravotní pojištění hradí stát (dle § 7 zák. č. 48/1997 Sb.), ale neznamená to, že při práci už za sebe zdravotní neplatíte – platíte 4,5 % a Váš zaměstnavatel 9 %. Výjimku máte, pokud by Vás zaměstnávala organizace zaměstnávající více než 50 % zdravotně postižených, mající dohodu s Úřadem práce. Tam se platí zdravotní pojištění až nad částku, ze které už neplatí pojištění stát (jde o tzv. odčitatelnou položku na zdravotním pojištění).

Dále sociální pojištění není povinné, pokud byste nepracoval a nebyl OSVČ, ale pokud pracovat budete, odvádíte tradičně 7,1 % a Váš zaměstnavatel 24,8 %. Výjimku má zaměstnavatel, pokud máte těžké povolání, kde byste mohl jít do důchodu dříve, to by zaměstnavatel platil vyšší procenta, anebo pokud byste pracoval na zkrácený úvazek, pak by platil o 5 % méně.

Zaměstnavatel má na Vás jako na invalidního důchodce odčitatelnou položku za zaměstnávání osoby se zdravotním postižením, plní kvóty zaměstnávání zdravotně postižených a Vy sám můžete uplatňovat daňový odpočet.

Mgr. Radka Pešlová

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Nejasnosti kolem návrhu na omezení svéprávnosti

11.6.2025 Chystáme se podávat k okresnímu soudu Žádost o opatrovnictví a omezení svéprávnosti syna s poruchou autistického spektra. Má invalidní důchod 3. stupně, nepracuje. Exmanžel je žadatelem příspěvku na péči, protože s ním přímo bydlí. Jsme domluveni, že on by mohl být následně opatrovníkem syna. více...

ZPRÁVY: Jak je důležité postupovat a bránit se společně

10.6.2025 Zákon o zdravotnických prostředcích byl schválen. Zatím jej schválila Poslanecká sněmovna, Národní radě osob se zdravotním postižením ČR se podařilo prosadit dvě důležité novinky. Přijetí tohoto zákona je velmi důležité, protože nově kodifikuje přístup ke zdravotnickým prostředkům, jejich soupis, nároky pacientů a procento spoluúčasti. více...

PTÁTE SE: Doprovod lékaři ve dvou a nárok na volno z práce

9.6.2025 Chci se zeptat, zda mám nárok na placené nebo neplacené volno v práci, pokud doprovázím vnuka (postiženého ADHD, autismem - přiznán II. stupeň závislosti) k lékaři. Chodíme ve dvou (s jeho maminkou, která je doma jako osoba pečující), protože je vnuk neošetřitelný a velmi hyperaktivní, velmi se vzpouzí každému zákroku více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.