pečuj doma

Práce a pojištění při invalidním důchodu 2. stupně

11.1.2025

Od února 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti, po napadení. Následně mi byl přiznán invalidní důchod 2. stupně. Na pracovním úřadě mi zamítli dávku v hmotné nouzi a na bydlení, neprošel jsem o 200 Kč dle tabulek. Aspoň jsem tedy dostal podporu v nezaměstnanosti, to bylo relativně nejjednodušší. To jen tak k aktuální situaci.
Své plánované operace i rehabilitace jsem zrušil a musím co nejdříve do práce, už zatěžuji celou moji rodinu a je to neúnosné, mám v podstatě štěstí, že rodina si mohla dovolit držet mě nad vodou. Chci se zeptat, jak mám platit a kolik zdravotní a sociální pojištění, když mám tedy invalidní důchod 2. stupně a šel bych pracovat na živnostenský list, dále jak by to bylo u dohody, hlavního pracovního poměru nebo částečného úvazku?

(prosinec 2024)

Odpověď

Při pracovním poměru a DPČ nad 4 000 Kč (v roce 2025 4 500 Kč) pak bez invalidního důchodu platíte zdravotní jako z minimální mzdy, pokud byste jí nedosahoval. Ale pokud ji dosahujete, platíte klasická procenta, jako byste invalidní důchod neměl.

Pokud byste nepracoval a současně měl na zdravotní pojišťovně nahlášen invalidní důchod, pak zdravotní pojištění hradí stát (dle § 7 zák. č. 48/1997 Sb.), ale neznamená to, že při práci už za sebe zdravotní neplatíte – platíte 4,5 % a Váš zaměstnavatel 9 %. Výjimku máte, pokud by Vás zaměstnávala organizace zaměstnávající více než 50 % zdravotně postižených, mající dohodu s Úřadem práce. Tam se platí zdravotní pojištění až nad částku, ze které už neplatí pojištění stát (jde o tzv. odčitatelnou položku na zdravotním pojištění).

Dále sociální pojištění není povinné, pokud byste nepracoval a nebyl OSVČ, ale pokud pracovat budete, odvádíte tradičně 7,1 % a Váš zaměstnavatel 24,8 %. Výjimku má zaměstnavatel, pokud máte těžké povolání, kde byste mohl jít do důchodu dříve, to by zaměstnavatel platil vyšší procenta, anebo pokud byste pracoval na zkrácený úvazek, pak by platil o 5 % méně.

Zaměstnavatel má na Vás jako na invalidního důchodce odčitatelnou položku za zaměstnávání osoby se zdravotním postižením, plní kvóty zaměstnávání zdravotně postižených a Vy sám můžete uplatňovat daňový odpočet.

Mgr. Radka Pešlová

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.