pečuj doma

Ptáte se: Příspěvek na auto - sestra s postižením a nemocná maminka

5.10.2020

Mám v pěstounské péči dva vnuky ve věku 7 a 8 let, pobírám na ně řádně peníze. Ale mám ještě postiženou sestru s dětskou mozkovou obrnou, začala být nepohyblivá, má velké otoky chodidel a bércové vředy, a osmdesátiletou maminku, která má artrózu 3. stupně. Prosím o radu, zda mám i na ně nárok na příspěvek na automobil.

Odpověď

Co se týče příspěvku na pořízení motorové vozidlo, jsou ve vašem případě hned 2 varianty, jak tento příspěvek získat.

1) Příspěvek je poskytován pěstounským rodinám a to dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí

Nárok má osoba pečující nejméně o 3 děti. Podle Vašeho dotazu vidím, že máte v péči „jen“ 2 děti, nárok Vám tedy nevznikne. Uvádím však zde tuto variantu, abyste o ní věděla a znala podmínky.

Pro Vás patrně bude dostupnější varianta 2)

2) Příspěvek je poskytován osobám s těžkou nebo hlubokou mentální retardací nebo těžkým tělesným postižením. Nárok v tomto případě upravuje zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů (celý předpis si můžete zdarma stáhnout např. na www.zakonyprolidi.cz).

Dle tohoto zákona je vyplácen tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku, který může být mj. poskytnut na pořízení motorového vozidla. Vy ve svém dotazu píšete, že sestra má postižení DMO a pečujete ještě o 80letou maminku, která má také závažné zdravotní obtíže.

Zákon bohužel nezkoumá k čemu (jak často apod.) byste vůz využívali, ale nárok je posuzován dle konkrétních diagnóz, je tedy otázkou zda by nesplnily (jedna nebo obě) podmínku nároku dle tělesného postižení.

Nejsem lékař, ale jelikož DMO je především neurologické onemocnění, domnívám se, že sestra podmínku těžké nebo hluboké mentální retardace nesplňuje.

Výše uvedený zákon naprosto konkrétně vymezuje, o jaké těžké tělesné vady se jedná. Nestačí tedy mít „jakékoli“ tělesné postižení, ale musí se jednat o konkrétní postižení odpovídající některé z diagnóz v seznamu (viz dále). Pozor, zákon je v tomto ohledu doslova „nesmlouvavý“ a tak bohužel i lidé, kteří mají zdravotní postižení, které v konečném důsledků přináší stejný dopad na jejich možnosti pohybu, ale není uvedeno v seznamu diagnóz, nemají na příspěvek dle tohoto zákona nárok (týká se to např. lidí v pokročilém stádiu roztroušené sklerózy, ale i další často velmi závažná neurologická nebo interní onemocnění).

V seznamu nenajdete ani DMO jako takové, patrně protože, každý člověk s DMO je jiný a u každého má toto závažné onemocnění jiný dopad na to, jak je pohyblivý.

Zákon bohužel vůbec nepřihlíží k tomu, jak moc auto potřebujete a jaké máte (často omezené) možnosti zajistit si jinou možnost přepravy např. k lékařům, na úřady apod.

Příspěvek je přiznán na základě vyjádření posudkového lékaře, který hodnotí, zda zdravotní stav žadatele odpovídá některé z vad nosného nebo pohybového ústrojí vymezených v příloze zákona, případně zda se skutečně jedná o mentální retardaci na úrovni „těžké nebo hluboké“. Zdravotní stav žadatele hodnotí posudkový lékař dle zprávy od praktického lékaře. Je tedy velmi důležité, aby byl s podmínkami seznámen i praktický lékař Vaší maminky a sestry, aby mohl kvalitně sestavit svoji zprávu.

Je-li příspěvek na zvláštní pomůcku poskytován na pořízení motorového vozidla, je rovněž podmínkou, že se osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje nebo že je schopna řídit motorové vozidlo. Pokud Vaše maminka ani sestra auto řídit nemůže, je třeba potvrdit, že může být automobilem přepravována (k lékaři, do nějaké sociální služby, na rehabilitace apod.), to však patrně nebude problém. Splnění podmínky opakovaného dopravování se prokazuje čestným prohlášením.

To, že zdravotní stav neodporuje cestování automobilem, doporučuji konkrétně uvést do zprávy od (praktického) lékaře. Předejdete tak případnému zamítnutí z důvodu „kontraindikace“ užívání vozidla zdravotním stavem.

Výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla se stanoví s přihlédnutím k příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných a k celkovým sociálním a majetkovým poměrům. Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku poskytovaného na pořízení motorového vozidla činí 200 tis. Kč.

Doporučuji seznámit se s podmínkami nároku, a pokud zjistíte, že by sestra nebo maminka nárok mít měly, počítejte s tím, že budete muset doložit příjmy a to příjmy všech, kdo s vámi žijí ve společné domácnosti u dětí v pěstounské péči to může to být např. výživné, u Vás předpokládám starobní důchod, u sestry invalidní atd.

Žádost o příspěvek je třeba podávat na úřad práce v místě bydliště.

Formuláře pro podání žádosti připojuji. Stáhnout si můžete formulář žádosti o příspěvek na pomůcku a pak formulář pro doložení příjmů. Neznám bohužel Vaši celkovou situaci, nevím tedy, zda nebudete potřebovat další doklady. V případě potřeby formuláře vč. návodu k vyplnění naleznete zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-zvlastni-pomucku.

Jen pro úplnost dodávám, že bude-li Vám příspěvek přiznán, máte právo do 3 let ode dne převzetí rozhodnutí požádat finanční úřad (v místě bydliště) o vrácení DPH. Jistě nemusím zdůrazňovat, že se jedná o nemalou částku.

Bez zajímavosti není ani skutečnost, že pokud by maminka i sestra splnily podmínky nároku na příspěvek obě, je možné oba příspěvky sloučit a pořídit ze dvou příspěvků jeden automobil (samozřejmě, pokud z nějakého důvodu nepotřebujete dva). Jedná se o poměrně složitou záležitost, kterou doporučuji konzultovat na úřadě práce, pokud se však setkáte s tvrzením, že slučování příspěvků není možné, ozvěte se nám, poradíme Vám, jak v této věci postupovat.

Pokud jste z mého vysvětlení (a přiloženého textu zákona a vyhlášky) zjistila, že zdravotní stav sestry ani maminky neodpovídá žádné z uvedených diagnóz (doporučuji konzultovat i s lékařem), je téměř jisté, že příspěvek nezískáte. V tomto případě je častým řešením obrátit se na některou z nadací, které podporují lidi se zdravotním postižením a pomáhají jim zajistit příspěvky na různé kompenzační pomůcky. Moje zkušenost z praxe je bohužel taková, že žadatelů o příspěvek na motorové vozidlo se na tyto nadace obrací velké množství, jejich šance na získání příspěvku touto cestou je tedy velmi malá.

Neříkám to proto, abych Vás od tohoto způsobu odrazovala, naopak, pokud neuspějete, zkoušejte cesty hledat dál a dál. Nenechte se odradit příp. neúspěchy nebo tím, že některá z nadací nabídne možnost přispět jen malou část z pořizovací ceny automobilu, nic Vám nebrání v tom potřebnou částku poskládat z různých příspěvků a z různých zdrojů.

Nadací je velmi mnoho, je tedy dobré všímat si na jakou podporu je daná nadace zaměřena (na děti, seniory, nemocné, z dětských domovů atd. atd.) vyhledávat je můžete např. zde: https://neziskovky.cz/katalog/.

Ještě se stručně zmíním o různých komerčních nabídkách některých automobilek, některé (např. Škoda auto, Opel a další) nabízejí osobám se zdravotním postižením různá zvýhodnění a slevy. Jedná se však o komerční nabídky, které se v průběhu času mění. Nejsem tedy schopná je nabízet ani sledovat. V případě Vašeho zájmu tedy doporučuji jednotlivé nabídky projít a pečlivě zkoumat jejich výhodnost (už jsem se bohužel setkala i se „zvýhodněním“, které bylo dražší než běžná cenová nabídka, buďte tedy opatrná).

Přeji Vám hodně štěstí při vyřízení příspěvku.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.