pečuj doma

Příspěvek na bydlení po úmrtí opečovávané

8.4.2023

Pečovala jsem o maminku, se kterou jsem bydlela. Kvůli péči o ni jsem roku 2021 odešla ze zaměstnání. Maminka v listopadu roku 2022 zemřela. Byt, ve kterém bydlím, byl v jejím vlastnictví - to se změní během dubna, kdy vlastnictví přejde na mě a bratra. Protože teď zatím nemám žádný příjem, chtěla bych zažádat o příspěvek na bydlení za první čtvrtletí 2023. Na úřadu práce mi však sdělili, že když jsem v prvním čtvrtletí ještě nebyla vlastník ani nájemce bytu, nemám nárok - i když jsem v tomto období všechny poplatky uhradila. Opravdu nemám nárok ani jako její dcera, když jsem užívala byt společně s ní a podílely jsme se obě na placení? A druhý dotaz je, pokud bych uvedla do žádosti, že jsem s maminkou měla ústní smlouvu o nájmu, zda se to uznává? Bydlela jsem s ní několik let.

Odpověď

Dostáváte se nyní v čase mezi smrtí maminky a rozhodnutím notáře s doložkou právní moci do právně složitější situace, co se týče vlastnictví bytu. Jako právníci se přeme, zda se dědictví nabývá ke dni smrti anebo až ke dni právní moci usnesení o dědictví. Poměrně rozsáhlý článek hovoří o logice, proč jste držitelem dědictví již ode dne smrti (zde: https://www.nkcr.cz/casopis-ad-notam/detail/39_179-jeste-jednou-k-tematu-prechodu-vlastnickeho-prava-k-pozustalosti), ale jsou nyní i soudní spory, kde to tak jednoznačně nevyplývá.

Já osobně zastávám názor souhlasný s článkem, a tedy pokud jste dědicem bytu, pak právní nárok držení bytu na Vás přechází již smrtí, ale těžko to úřadu prokážete bez usnesení o vypořádání dědického řízení.

Doporučila bych nyní podat (nyní z důvodu právní jistoty) 2× žádost o příspěvek na bydlení. Protože tak můžete učinit až tři měsíce zpětně (pokud byste žádala ještě dnes, tj. 7.4.2023, tak můžete požádat ještě od 7.1.2023), tak podejte jednu žádost od 7.1.2023 a pak druhou až od data právní moci Usnesení o dědictví.

Doložte příjmy a náklady, které jste uhradila za 4. čtvrtletí 2022, pak za 1. čtvrtletí 2023.

Úřadu práce ale musíte doložit, že jste náklady hradila Vy a tady bude sporné, na základě jakých smluv jste hradila např. elektřinu a plyn, protože smlouvy s energetickou společností skončily maminčinou smrtí. Pokud jsou smlouvy již na Vás, problém to nebude, ale pokud nejsou, pak doložte smlouvy na maminku.

Je možné, že úřednice nebude chtít doklady přijmout, protože Váš případ je složitý a Úřady práce mají nyní podstavy a pracovnice jsou velmi přetížené. Tím je nechci omlouvat, ale jen situaci vysvětlit, proč je pro úřednici možná důležité Vás od podání odradit, než ho složitě řešit.

Rozhodně ale vše podejte a trvejte na tom, aby ÚP případné nedostatky formuloval do výzvy, anebo do rozhodnutí o zamítnutí dávky, proti kterému se lze odvolat. Doporučuji jim k žádosti vytisknout i článek, na který jsem Vám výše poslala odkaz, aby ho mohli použít (založit do spisu), aby Vám snadněji mohli příspěvek přiznat.

Dále přidejte prohlášení bratra, že byt neužívá a doložení jeho bydlení jinde. Bude třeba řešit i vynětí bratra z posuzovaných osob (pokud bratr není součástí nějaké rodiny, která již dávky pobírá, pak by ÚP mohl trvat na přechodném období 3 měsíců, než bratra vyřadí ze společně posuzovaných osob).

Bohužel nejspíš Vám nyní očekávaný příjem z příspěvku na bydlení nepomůže, protože dokud Úřadu práce nedoložíte nabytí právní moci usnesení o dědictví, tak se domnívám, že příspěvek ÚP nevyřídí. Následně ho (možná, pokud si s tím dobře poradí) vyřídí zpětně.

V tomto Vám budu držet palce a hlavně zopakuji – nenechte se od podání odradit. Vaše situace není pro ÚP nová. Je jen složitá na zpracování.

Uvažujete i o (fiktivní) nájemní smlouvě. Prosím, nepouštějte se ze zoufalství do podvodného jednání. Jako nájemce byste stejně musela vykázat potvrzení pronajímatele o výši uhrazeného nájmu, bylo by nutné pak řešit i případné zdanění takového nájmu. Symbolický nájem není nájmem, ale je to obcházení zákona a nad to musí být dle § 2237 občanského zákoníku nájemní smlouva písemná.

Pokud vznikal nájemní vztah v rodině, pohlíželo se na něj častěji jako na obcházení zákona, protože není normální, že se v rodině osobám bez vlastních příjmů ještě stanovuje nájem. No a v konečném důsledku by nájemní vztah skončil smrtí, protože smrtí začíná Váš vlastnický vztah (ačkoliv o tom ještě nemáte to správné potvrzení).

Mimo Vaši otázku bych nyní doporučila ještě evidenci na Úřadu práce, mohl by Vám vzniknout nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Také podejte žádost o dávky v Hmotné nouzi, pokud jste na tom finančně špatně, mohl by Vám vzniknout nárok na příspěvek na živobytí a u doplatku na bydlení je Úřad práce v těchto případech shovívavější (v posuzování právního statutu užívání bytu).

Držím pěsti a budu moc ráda, pokud nám dáte vědět, jak se Úřad práce s Vaší žádostí vypořádal.

Dodatečně mi dovolte projevit upřímnou soustrast

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Z čeho lze hradit advokáta pomáhajícího v omezení svéprávnosti

4.12.2024 Potřebovala bych poradit, jestli do ročního vyúčtování pro soud mohu zařadit i úhradu za služby advokáta, které jsem využila při sepisování žádosti a přítomnost u soudního jednání o opatrovnictví a omezení svéprávnosti mé maminky, nebo je musím zaplatit já jako opatrovník. Zálohu 1 tis. Kč jsem zaplatila hotově ze svých peněz. více...

ZPRÁVY: Zhoršování situace lidí s handicapem. Kritika vlády

3.12.2024 Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo dnes na tiskové konferenci. více...

PTÁTE SE: Pracovní neschopnost a invalidní důchod pečujícího

2.12.2024 Chci se zeptat, zda se může žádat o invalidní důchod v období pracovní neschopnosti. Slyšel jsem totiž odněkud, že pokud je člověk v pracovní neschopnosti, nelze v tu dobu žádat např. o starobní důchod, proto se ptám ohledně žádosti o invalidní důchod. Současně pečuji o postiženého syna, je nějaký rozdíl v tom, být hlavní pečující osobou, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.