pečuj doma

Příspěvek na péči, vyjádření se k podkladům, žaloba

12.2.2023

Žádala jsem o příspěvek na péči pro dceru, dnes dvouletou, která má život ohrožující metabolickou poruchu vyžadující přísnou nízkobílkovinnou dietu. Přišlo mi Vyrozumění o právu vyjádřit se k podkladům rozhodnutí v rámci odvolacího řízení u MPSV, Posudek od posudkového lékaře je zamítavý. Oba posudkoví lékaři uznali péči o zdraví a stravování, ale ne osobní aktivity, proti čemuž jsem se odvolávala. Chci podat žalobu. Je to pro tento účel důležité, abych využila a jakým způsobem využiju aktuální právo se vyjádřit? Shrnu, proč s posudkem nesouhlasím? Dále, když podám žalobu, mohu souběžně žádat znovu o PnP? Soud může trvat roky… tak kdyby mi teď uznali z druhé žádosti příspěvek na péči např. od 6/2023, soud by případně jen uznal nárok pro období první žádosti, tedy 1/2021 až 6/2023?

Odpověď

Je vhodné se vyjádřit – u soudu je to vnímáno tak, že uděláte maximum k získání.

Ale abyste mohla uspět (možná to i zvrátit), je třeba nemít jen vyjádření, ale také důkaz (v žalobě bychom ho pak mohli zopakovat, ale už nelze v žalobě předkládat nové důkazy). Bylo by vhodné, aby Vám pediatr/pediatrička napsali zprávu, že dítě ohrožuje nízkobílkovinová dieta, a proto je zásadně omezena možnost navazovat kontakty a vztahy s jinými osobami, a to třeba účastí v dětské skupině, protože dietetický přístup vážně omezuje možnosti využití volnočasových aktivit přiměřených věku. I hlídání prarodiči je náročné, neboť dítěti nejsou schopni zajistit vždy odpovídající stravování, proto dítě nepobývá u prarodičů třeba přes noc, aby byla péče zajištěna.

Cílem tvrzení je prokázat, jak je dítě v osobních aktivitách omezeno oproti zdravým dětem. Jen dieta – je péče o zdraví a stravování, ale potřebujete, aby bylo od lékaře popsáno, jak je nezvládnuto i v osobních aktivitách.

Nicméně – nechci Vás od žaloby odrazovat, ale přece jen máme judikaturu, že není nutné přiznat PNP pro celiakii. Tak, abyste případně mírnila naděje v soudní spravedlnost. Neříkám to vzdát, ale...

Současně s žalobou pak můžete požádat i nově o příspěvek na péči. To jde udělat v podobný čas. Nicméně u nové žádosti – počítejte, že z podobných dokladů posudkový lékař o moc jiný závěr neudělá. Proto soustřeďte i sílu do zajištění nových důkazů. Přidávám Vám navíc metodiku – zvláště psychomotorický vývoj dítěte je pro Váš náhled důležitý.

Pokud byste soud vyhrála, soud Vám nic nepřizná – jen řekne, že řízení bylo vadné, ale vrátí vše na MPSV, a to pak může ještě řízení vrátit na ÚP a pak je otázkou, zda PNP zpětně od úplně původní žádosti přiznají, nebo jen lépe zdůvodní, že stále nárok není, případně řeknou, že je nárok od pozdějšího data. Častěji dají PNP zpětně, ale není to stoprocentní.

Mgr. Radka Pešlová

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.