pečuj doma

Příspěvek na pomůcku pro imobilního manžela

28.7.2021

Obracím se na Vás ohledně dotace od úřadu práce na zdravotní pomůcku pro mého imobilního manžela (nar. 1958). V lednu 2020 náhle z plného zdraví onemocněl kryptokokovou meningoencefalitidou, tzn. při práci v lese vdechl do plic houbu kryptokok, která se mu dostala krví do mozku, těžce poškodila mozkový kmen - kognitivní funkce a rovnováhu. Manžel byl pět měsíců hospitalizován v nemocnici na JIP na infekčním oddělení, potom v době covidu na neurologickém oddělení. 
Od poloviny května 2020 mám manžela v domácí péči, je imobilní, ležící, odkázán zcela na péči třetí osoby, starám se o něj sama, opustila jsem práci účetní, abych se mu mohla plně věnovat. Manželovi po roce nemocenské byl ukončen pracovní poměr a byl mu přiznán plný invalidní důchod a od úřadu práce příspěvek na péči ve skupině IV.
Snažím se s manželem doma cvičit, rehabilitovat, zapojovat ho do života, jak to je jen možné. V době covidu nefungovala odborná rehabilitace, nyní již po roce a půl podstupuje rehabilitační cvičení v sanatoriu, píšu odtud.
Manipulace s manželem - hygiena, stravování, převozy k lékaři a na cvičení apod.,  je pro mne velmi složitá a namáhavá. Nechci, aby živořil někde v ústavu LDN, chci se o něj nadále starat, požádala jsem proto úřad práce o příspěvky na zdravotní pomůcky, a to příspěvek na auto a dodatečnou úpravu motorového vozidla, stropní zvedací systém a šikmou zvedací plošinu. 
Protože je manžel tak velmi těžce postižen a odkázán na invalidní vozík, nezapochybovala jsem, že by dotaci na tyto pomůcky nedostal. Celý život poctivě pracoval a platil daně i zdravotní a sociální pojištění. Bohužel, zcela nelogicky mi byly všechny žádosti zamítnuty z úřadu práce i na odvolání z MPSV s odůvodněním, že z posouzení zdravotního stavu vyplývá, že zdravotní postižení neodůvodňuje přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku neboť nejde o osobu, která má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí a nebo těžkou či hlubokou mentální retardaci.
Prosím o radu, zda je nějaká možnost požádat znovu o dotaci, a jakým způsobem, aby mu byla přiznána.

Odpověď

To, co popisujete, tak trochu připomíná chybu v dokumentaci.

Prosím, jak je to formálně? Žádost podal manžel a Vy jste na plnou moc vše vyřizovala? Pokud ano, je potřeba zajít na lékařskou posudkovou službu (s plnou mocí) a nahlédnout do spisu (nestačí to jen na ÚP, ale musíte na posudkovou službu!). Tam si vyžádejte dle § 38 zák. č. 500/2004 Sb. právo nahlížet a ofotit si doklady. Hledejte tiskopis od lékaře (cca 3 strany) a všechny lékařské zprávy. Vše ofoťte (buď Vám to okopírují oni za úhradu, nebo to ofoťte na mobil).
Pokud jste ustanovena opatrovníkem, tak je to jednodušší, zajděte tamtéž z pozice opatrovníka.

Ve zprávách musíte najít chyby, které nepopisují manželův stav důvěryhodně. Pak musíte sehnat lékařské zprávy, které by byly na uvedenou diagnózu v přiložené tabulce a o zdravotním stavu vypovídaly důvěryhodně. Pokud manžel trpí jiným postižením, na příspěvek od ÚP nedosáhne. Pokud trpí postižením, které by tomuto odpovídalo, je třeba, aby lékař napsal, že postižení ABC odpovídá postižení .... (opíše vhodné postižení z tabulky).

Jakým postižením z tabulky manžel ve skutečnosti trpí (kam ho můžeme „schovat“)?

Jakmile budou napraveny doklady, jednoduše požádáte znovu o příspěvek, ale manželův obvodní lékař k tomu dodá správné doklady.

Mgr. Radka Pešlová

P.S. Jsem právník a úsudek, zda se manžel do diagnózy „vejde/nevejde“, musí udělat Váš lékař a napsat to prostě líp. A je jedno, co Vy máte v ruce, když by to nebylo v posudkovém spise, nebo to tam bylo napsané špatně. Proto je třeba zjistit, co je tam špatně, napravit a pak uvidíme.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Invalidní důchod při roční docházce na střední školu

26.7.2024 Syn mi dal plnou moc k vyřízení žádosti o invalidní důchod, podávala jsem žádost v dubnu 2024. Syn se narodil v listopadu 2003, nyní je mu 20. Do jeho 12 let jsem na něj pobírala příspěvek na péči v druhém stupni. Byla jsem se ptát na posudkovou sociální zabezpečení, zda už má důchod vyřízený. Tam mi řekli, že mu posudkový lékař uznal invaliditu více...

INFO: Sbírky budou jednodušší a všichni pacienti naleznou zastání

25.7.2024 Prezident republiky podepsal dvě novelizace zákonů, které výrazně zjednoduší činnost veřejně prospěšných organizací. Jedná se o změnu zákona o veřejných sbírkách a zákona o zdravotních službách, která mimo jiné upravila definici pacientské organizace. Obě novely omezí zbytečnou byrokracii a přispějí k transparentnímu prostředí v tomto sektoru. více...

PTÁTE SE: Může opatrovník zakázat nahlížet do lékařské dokumentace?

24.7.2024 Jsem opatrovnicí mé matky. Můj bratr po mě žádá povolení k nahlížení do lékařské dokumentace matky. Vzhledem k tomu, že má velmi nepříjemné chování k ošetřujícím lékařům i personálu, nedala jsem souhlas k jeho nahlížení do zdravotní dokumentace. Mám právo mu neumožnit toto nahlížení? Jsem povinna ho informovat o zdravotním stavu matky více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.