pečuj doma

Proč dceři nebyl přiznán invalidní důchod z mládí?

13.3.2025

Prosím o radu, jak mám postupovat. 2.9.24 byla podána žádost o invalidní důchod z mládí pro dceru, 8.10.24 ji vznikla invalidita III. stupně pro závažné psychické onemocnění, 31.10.2024 bylo dceři 18 let. Základní školu už obtížně dokončila díky domácímu vzdělávání, další studium už nebylo možné. Dcera zůstala doma a já jí platila zdravotní pojištění. Na pracovní úřad jsem ji nehlásila, nebyla práceschopná. 6.2.2025 ČSSZ rozhodla o zamítnutí invalidního z důvodu chybějícího pojištění, po telefonickém dotazu nemá nárok ani na ID z mládí, protože invaliditu získala teprve 8.10.2024. Snažila jsem se doplatit alespoň důchodové pojištění, ale prý to nejde, když nepracovala. Na úřad práce také nemůže, když je invalidní. Je nějaká možnost tuto situaci napravit, napsat odvolání?

Odpověď

Zamítnutí invalidity z mládí u Vaší dcery shledávám jako pochybení buď na straně úřadů, nebo takové, které vzniklo špatným zdokladováním situace lékařem nebo Vámi.

Podle ust. § 42 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění by měla mít Vaše dcera nárok na „Na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně má nárok též osoba, která dosáhla aspoň 18 let věku, má trvalý pobyt na území České republiky a je invalidní pro invaliditu třetího stupně, jestliže tato invalidita vznikla před dosažením 18 let věku a tato osoba nebyla účastna pojištění po potřebnou dobu.
Za invaliditu III. stupně se pro účely věty první považuje též takové omezení tělesných, smyslových nebo duševních schopností, které má za následek neschopnost soustavné přípravy k pracovnímu uplatnění. ...

Pokud tedy správně chápu situaci Vaší dcery a pokud jste nezapomněla zmínit některou důležitou skutečnost, která by mohla být dalším důvodem pro zamítnutí, pak by dcera od 18 let měla mít nárok na invaliditu z mládí. Aby tento nárok mohl být schválen, musí lékař potvrdit její „neschopnost“ studia.

Většinou se setkávám s tím, že vyřízení nebývá složité, ale vše záleží na tom, jak praktický lékař dcery, resp. její pediatr vyplní formuláře pro Institut posuzování zdravotního stavu, protože ten je oprávněn vypracovat posudek.
Obsahem posudku by pak měl být popis situace dcery, resp. jejího zdravotního stavu a informace o tom, že s velkými obtížemi dokončila základní školu a nebyla již schopna dalšího studia (tak, jak to popisujete ve svém dotazu, by to měl popsat i lékař).

Co můžete dělat v této chvíli?

Pokud ještě neuplynula 30denní lhůta pro podání námitky, pak nejlepší cestou je podat námitku. To, co popisuji výše, v ní vypsat a doložit lékařskou zprávou a zároveň požádat o změnu data vzniku invalidit, tj. ode dne, kdy bylo dceři 18 let, tak aby splňovala podmínky popsané výše v textu zákona.

Třicetidenní lhůta pro podání námitky začíná běžet následující den po převzetí rozhodnutí (pozor, ne po převzetí posudku, ale rozhodnutí) na poště. Pokud byl dopis na poště uložen delší dobu, začíná lhůta běžet 10. dnem uložení na poště. Nejste-li si jista, kdy jste dopis přebírala, informujte se na poště, kde Vám datum převzetí sdělí.

Tato varianta by byla nejjednodušší a dceři by tak po zdokladování z Vaší strany a nápravě na straně ČSSZ měl vzniknout nárok na invalidní důchod, a to již od října 2024, i se zpětným doplacením k tomuto datu.

Pokud již lhůta uplynula, pak doporučuji vše velmi pečlivě připravit, domluvit se s praktickým lékařem, resp. pediatrem a poté podat žádost o invalidní důchod pro dceru znovu. Pokud budete využívat tuto variantu, pak Vám bohužel musím říci, že to nebude úplně jednoduché. Může se totiž stát, že ČSSZ bude chtít Vaši žádost zamítnout s odůvodněním, že v dané věci již jednala. V takovém případě se nám ozvěte a poradíme se s Vámi o dalším postupu.

S přáním všeho dobrého Vám i dceři

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.