pečuj doma

Současné posuzování stupně závislosti a invalidity

5.7.2023

Manželka je po mozkové příhodě umístěna v hospicu a v tuto chvíli se na Úřadu práce řeší příspěvek na péči 4. stupně. Zdravotní stav manželky se dle předpokladu lékařů již nezlepší. Dalo by se rozhodnutí o přiznání příspěvku považovat za přiznání invalidity 3. stupně, nebo bude potřeba o přiznání invalidity žádat zvlášť?

Odpověď

Rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči apriori nelze považovat za přiznání invalidního důchodu.

Aby manželce mohl být přiznán invalidní důchod, musí o něj požádat (příp. její opatrovník/zástupce) u České správy sociálního zabezpečení (podrobněji informace zde: https://www.cssz.cz/invalidni-duchod).

Ta pak předá podklady na posouzení na posudkové lékařství. Posudkový lékař (příp. nelékařský zdravotnický pracovník) posoudí manželčin stav podle přílohy vyhl. č. 359/2009 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#f4031909) a podle dodaného profesního dotazníku, kde manželka vyplní, kde a jak pracovala (resp. vyplní to její opatrovník/zástupce). Pokud bude podle lékařských zpráv a vyplněného tiskopisu (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv) ošetřujícím (praktickým) lékařem, zjištěno, že její postižení odpovídá poklesu pracovní schopnosti o 70 % a více, bude jí přiznána invalidita III. stupně.

Jestli pak vyjde i samotný důchod, velmi záleží na dobách pojištění, které manželka v minulosti měla.

Stejně tak automaticky nebude přiznán průkaz pro osobu se zdravotním postižením, parkovací průkaz a příspěvek na mobilitu. I o ty se musí žádat: průkaz a mobilita se vyřizuje na Úřadu práce (https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare#osoby-se-zdravotnim-postizenima) parkovací průkaz na odboru obce s rozšířenou působností.

Jak příspěvek na péči, invalidní důchod, tak i průkazku může ale posoudit posudkový lékař z jedněch dokladů (lékařské zprávy, tiskopis) současně, ale až poté, co budou uplatněny potřebné žádosti.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Seriál videí s ukázkami správného a chybného postupu v různých situacích.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Dálniční známku má držitel ZTP/P nadále zdarma

24.2.2024 Už příští týden v pátek 1. března zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300 Kč. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky. Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená. Výjimku mají i držitelé průkazu ZTP/P. více...

PTÁTE SE: Po odpracování 36 let bych potřebovala zůstat doma a pečovat

23.2.2024 Snažila jsem se vždy spoléhat sama na sebe. Je mi 54 let, mám čtyři děti, odpracováno 36 let převážně ve směnném provozu. Minimálně na pracovní neschopnosti, z mateřské dovolené jsem předčasně odcházela zpět do zaměstnání. Nyní byla u dcery zjištěna závažná psychiatrická diagnóza, má invalidní důchod II. stupně ve věku 19 let, ve společné domácnosti je ještě více...

INFO: Oceněné neziskovky. Je mezi nimi Domácí hospic Vysočina

22.2.2024 V Kině Přítomnost v Praze se konalo vyhlášení Neziskovky roku. Letošní ročník se nesl v duchu změny – cílem bylo ohlédnout se za 10 existencí ocenění a zhodnotit rozvoj neziskovek v době po získání ceny. Oceněny byly Diakonie ČCE – středisko Vsetín, spolek Kamarádi, IQ Roma servis, I MY, MENS SANA, Domácí hospic Vysočina a ACORUS. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.