pečuj doma

Současné posuzování stupně závislosti a invalidity

5.7.2023

Manželka je po mozkové příhodě umístěna v hospicu a v tuto chvíli se na Úřadu práce řeší příspěvek na péči 4. stupně. Zdravotní stav manželky se dle předpokladu lékařů již nezlepší. Dalo by se rozhodnutí o přiznání příspěvku považovat za přiznání invalidity 3. stupně, nebo bude potřeba o přiznání invalidity žádat zvlášť?

Odpověď

Rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči apriori nelze považovat za přiznání invalidního důchodu.

Aby manželce mohl být přiznán invalidní důchod, musí o něj požádat (příp. její opatrovník/zástupce) u České správy sociálního zabezpečení (podrobněji informace zde: https://www.cssz.cz/invalidni-duchod).

Ta pak předá podklady na posouzení na posudkové lékařství. Posudkový lékař (příp. nelékařský zdravotnický pracovník) posoudí manželčin stav podle přílohy vyhl. č. 359/2009 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-359#f4031909) a podle dodaného profesního dotazníku, kde manželka vyplní, kde a jak pracovala (resp. vyplní to její opatrovník/zástupce). Pokud bude podle lékařských zpráv a vyplněného tiskopisu (https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/lnpskcv) ošetřujícím (praktickým) lékařem, zjištěno, že její postižení odpovídá poklesu pracovní schopnosti o 70 % a více, bude jí přiznána invalidita III. stupně.

Jestli pak vyjde i samotný důchod, velmi záleží na dobách pojištění, které manželka v minulosti měla.

Stejně tak automaticky nebude přiznán průkaz pro osobu se zdravotním postižením, parkovací průkaz a příspěvek na mobilitu. I o ty se musí žádat: průkaz a mobilita se vyřizuje na Úřadu práce (https://www.mpsv.cz/web/cz/formulare#osoby-se-zdravotnim-postizenima) parkovací průkaz na odboru obce s rozšířenou působností.

Jak příspěvek na péči, invalidní důchod, tak i průkazku může ale posoudit posudkový lékař z jedněch dokladů (lékařské zprávy, tiskopis) současně, ale až poté, co budou uplatněny potřebné žádosti.

Mgr. Radka Pešlová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

ZPRÁVY: Představuje se Brno, jako partner neziskovek

3.10.2023 Dnes proběhl křest tramvaje a začátek kampaně „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“. Akce se odehrála na Komenského náměstí na odstavné koleji. Tramvaj, která bude informovat Brňany a Brňanky o neziskových organizacích věnujících se sociálním službám, pokřtila primátorka města Brna Markéta Vaňková. více...

PTÁTE SE: Dostal jsem výpověď z bytu pro sociálně slabší

2.10.2023 Bydlím v bytovce a mám dlouhodobé spory se sousedy. Celou situaci již řeší Policie ČR. Problémy narůstají, sousedka je matka starosty a ten se nyní mstí. Cizí odpad před bytovými dveřmi, k čemuž se mi starosta přiznal, přešel jsem to. Za dva dny večer starosta u dveří s okamžitou výpověď z bytu, kdy se mám do pěti dní vystěhovat. více...

INFO: Práce na dálku je dostupnější. Pomůže pečujícím

1.10.2023 Rodiče malých dětí snadněji skloubí pracovní a rodinný život. Úprava zákoníku práce jim ulehčí získání práce na dálku a rovněž podpoří flexibilní úvazky. Z lepších podmínek budou těžit i další znevýhodněné skupiny na trhu práce, jako jsou těhotné ženy či lidé, kteří pečují o blízké. Novelu schválila sněmovna v půli září. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.