pečuj doma

Střídavá péče bez soudu a příspěvek na bydlení

10.5.2022

Zajímalo by mě, jaké jsou zkušenosti s žádáním o příspěvek na bydlení u rodičů, kteří praktikují střídavou péči bez soudu. Mám rozporuplné informace. Někdo tvrdí, že je třeba rozhodnutí soudu, někdo, že stačí dohoda potvrzená na CzechPointu (ovšem s tím, že dítě je ve výhradní péči toho, kdo žádá) a někdo, že stačí čestné prohlášení na formuláři ÚP o nesdílení domácnosti + 3 měsíce v oddělených domácnostech. Existuje způsob, jak příspěvek dostat bez soudu? Co je pro to třeba?

Odpověď

Ano, máte pravdu, že dokladování pro příspěvek na bydlení není vůbec jednoduché a rozporuplnost může plynout i z odlišností s dokladováním průjmů k dalším dávkám. Systém totiž není vůbec jednotný a velké odlišnosti jsou již při dokladování k dávkám státní sociální podpory (mezi něž patří právě příspěvek na bydlení) a např. dávkám pomoci v hmotné nouzi (kam patří např. doplatek na bydlení) a to i přesto, že mnoho těchto dávek působí podobným dojmem nebo se vzájemně doplňují.

Co se týče dohody rodičů. Pro příspěvek na bydlení je důležité, se kterým z rodičů dítě bydlí a u kterého je tedy považováno za tzv. společně posuzovanou osobu. Zatímco v minulosti (do června 2020) byl tento „status“ provázán s trvalým bydlištěm, dnes je již posuzováno bydliště faktické.

Podmínky nároku na příspěvek na bydlení upravuje zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Jak už jsem zmínila, pro podání žádosti je třeba doložit, se kterým z rodičů dítě bydlí. Tento zákon však požaduje dohodu, postačí tedy dohoda stvrzená např. na CzechPointu nebo s ověřeným podpisem z úřadu. K soudu jít tedy nemusíte. Jde však o to, aby v dohodě bylo jasně formulováno, kde dítě bydlí. A pro nárok na příspěvek na bydlení si dítě (celkem logicky) nemohou uplatňovat za stejné období oba rodiče, ale vždy jen jeden z nich. Pro účel této dohody je možné to měnit vždy k 1. dni kalendářního čtvrtletí.

Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, § 7, odst. 3 to upravuje takto: „Podmínka, že osoby spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby, se považuje vždy za splněnou, není-li dále stanoveno jinak, jde-li o

a) nezletilé nezaopatřené dítě a jeho rodiče [odstavec 2 písm. b)]; pokud rodiče dítěte uvedení v odstavci 2 písm. b) části věty před středníkem jsou rozvedeni, posuzuje se jako osoba společně posuzovaná s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič, s nímž dítě společně žije, a bylo-li uvedeným rodičům svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů podle zvláštního právního předpisu,7a) posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů s tím, že tuto dohodu mohou rodiče změnit vždy jen k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí“

Další informace k příspěvku na bydlení a také formuláře a žádosti můžete vyplnit např. zde: https://www.energetickyprispevek.cz/web/prispevek

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Příspěvek na bydlení pro klienty pobytové služby

7.2.2023 Pracuji v domovu pro osoby se zdravotním postižením a v týdenním stacionáři. Našimi klienty jsou lidé s mentálním postižením. Jsou omezeni ve svéprávnosti a každý z nich má svého opatrovníka.
Je možné v těchto službách usilovat o získání příspěvku na bydlení? Jak bych měla případně postupovat? více...

ZPRÁVY: Ministr Stanjura odpověděl NRZP ohledně léků v obecné rovině

7.2.2023 Před několika dny jsme informovali o dopisu, kterým se NRZP ČR obrátila na ministra financí Zbyňka Stanjuru ve věci zavedení pouze dvou sazeb DPH ze současných tří. Podle ministra by došlo ke zrušení nejnižší 10% sazby DPH, která se vztahuje i na léky, což je pro osoby se zdravotním postižením zásadní, protože většina užívá denně nějaké léky. více...

NÁVOD: Vše o pečovatelské službě - aktualizované rady

6.2.2023 Mnoha lidem nevyhovuje institucionalizované poskytování péče v různých domovech (též nazývaných i ústavech). Pokud má opečovávaný dostatek prostředků, případně potřebuje jen méně péče, nabízí naše sociální služby pomoc v domácnosti pomocí pečovatelské služby. Na všechny podstatné otázky odpovídá magistra Radka Pešlová. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.