pečuj doma

Syn je samostatnější. Můžu být nadále vedena jako pečující?

11.4.2024

Mám postiženého syna, 36 let. Jsem osoba pečující, ale syn se osamostatnil a bydlí v jiném městě. Já o něj pečuji hlavně o víkendech, jinak využívá osobních asistentů a příspěvek na péči využívá na tyto služby. Já přes týden pracuji na dohodu. Chci se zeptat:
1) Je v pořádku, že jako matka jsem pořád vedena jako pečující?
2) Pokud si chci požádat o příspěvek na bydlení, bude se mi část příspěvku na péči počítat jako můj příjem?

Odpověď

Děkujeme za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila.

1) Je v pořádku, že jako matka jsem pořád vedena jako pečující?

Ano, je to naprosto v pořádku. Pokud o syna pečujete a ještě navíc v největším rozsahu (rozumějte v největším rozsahu jako fyzická osoba), pak je v pořádku, že jste vedena jako pečující osoba.

Je však třeba počítat s tím, že až budete, po skončení péče nebo při odchodu do starobního důchodu, žádost o započítání doby péče jako doby pojištění, celkem logicky nebude možné započítat celou dobu péče a v plném rozsahu.
V případě, jako je ten Váš, bude zkoumáno, jak moc jste pečovala a jak velkou část péče je možné „proměnit“ za dobu pojištění a zda vůbec.
To však nic nemění na tom, že pečujete a že tedy úřad práce Vás má jako pečující zaznamenánu.

Nad rámec Vašeho dotazu dodávám, že záleží také na tom, zda je Váš syn svéprávný a péči si zajišťuje sám. V takovém případě se bude úřad práce v případě jakýchkoli nejasností obracet na syna.
Pokud jste nejen pečující osoba, ale i např. opatrovník, protože je syn omezen ve svéprávnosti, pak se bude úřad práce v těchto věcech obracet na Vás jako na opatrovníka nebo toho, kdo byl ustanoven opatrovníkem.

V případě, že by se v péči cokoli změnilo (změna pečující osoby, rozvázání smlouvy se stávajícím poskytovatelem sociální služby a uzavření jiné smlouvy s jiným poskytovatelem), je třeba pamatovat na povinnost do 8 dnů hlásit tuto změnu úřadu práce. Tato povinnost se vztahuje na toho, kdo příspěvek na péči pobírá (není-li v této oblasti omezen ve svéprávnosti), nebo na jeho opatrovníka, ale také na pečující osobu.

2) Pokud si chci požádat o příspěvek na bydlení, bude se mi část příspěvku na péči počítat jako můj příjem?

Příspěvek na péči není pro účely dávek státní sociální podpory (vyplácených dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře), mezi které příspěvek na bydlení patří, považován za příjem.
Příspěvek na péči ani jeho část se Vám do příjmu pro příspěvek na péči započítávat tedy nebude.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Problémy s duševním zdravím můžete řešit z domova

22.5.2024 Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu. Jednou z možností je digitální platforma Mindwell. více...

PTÁTE SE: Musí banka kontrolovat kroky opatrovníka, když to dělá soud?

21.5.2024 Pro sestru chceme zřídit spořicí účet, ať její peníze nejsou ničeny inflací. Banka podmiňuje zřízení spořicího účtu tím, že omezí výběr peněz na 15 000 Kč měsíčně a my pak musíme bance vysvětlovat, nač chceme realizovat, přestože mají listiny opatrovníka i o zbavení svéprávnosti (tělesné i mentální postižení od narození). Má banka právo to dělat více...

PTÁTE SE: Jak napsat vyjádření do řízení o příspěvku na péči

20.5.2024 Chci podat odvolání ohledně přiznání výše příspěvku na péči pro syna s poruchou autistického spektra. Připravuji podklady pro vyjádření k rozhodnutí. Díky článku od p. Pešlové na vašich stránkách jsem podala žádost o prodloužení vyjádření. Budu upozorňovat na procesní nesrovnalosti v řízení. Zjišťuji, že při posuzování situace syna nebyly více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.