pečuj doma

Syn je v ústavu, můžeme ho mívat doma více než dosud?

10.1.2024

Mám syna, kterému je 30 let. Je od narození postižený, chodí, ale moc mu člověk nerozumí, co říká. Chtěla jsem se zeptat, je nějaká varianta, kdybych ho chtěla mít doma na delší dobu? Vozím si ho domů třeba na týden a pak ho odvážím zpět. Můj manžel není jeho pravý táta, ale má ho rád a rozumí si s ním. Syn domů jezdí rád, ale v ústavě má kamarády.  

Odpověď

Co se týče péče o Vašeho syna, možností je hned několik. Je na Vás (a na něm), jakou zvolíte a jaká bude pro něho vhodná.

Jelikož píšete, že je v současné době v ústavu, máte patrně na mysli Domov pro osoby se zdravotním postižením. Přesné označení sociální služby, kterou Váš syn využívá, byste našla ve smlouvě, kterou máte se zařízením uzavřenu.

Chcete-li být se synem více v kontaktu, nabízí se možnosti využívat buď týdenní stacionář (v pondělí syna přivezete, v pátek si ho vyzvednete a o víkendu jste spolu) nebo denní stacionář (je to taková „školka“ pro dospělé – ráno syna přivezete a odpoledne si ho vyzvednete).

Další možností je domácí péče. Pokud Vám to Vaše zaměstnání a časové možnosti dovolují, můžete o syna pečovat nebo se v péči o něho střídat např. s manželem, o kterém píšete, že má se synem dobrý vztah, a mít syna trvale doma. U této možnosti bych však doporučila vše dobře uvážit a k této změně přistupovat postupně (např. postupně prodlužovat společný čas, aby si syn mohl na změnu zvykat).

Jistě je pro Vás důležitá také finanční stránka. Předpokládám, že syn má přiznaný příspěvek na péči, z kterého je v současné době hrazena péče a pomoc v domově, kde bydlí. Pokud by syn přešel do týdenního stacionáře, úhrada by se změnila. Podle zákona může poskytovatel chtít za pobytové služby v týdenních stacionářích maximálně ve výši 75 % přiznaného příspěvku + úhradu stravného. Zbylo by Vám tedy 25 % přiznaného příspěvku na péči.

V denních stacionářích se hradí služba dle počtu hodin. Jedná se o částku 155 Kč za hodinu, pokud se služba osobě poskytuje v rozsahu nepřevyšujícím 80 hodin měsíčně, nebo 135 Kč za hodinu, pokud se služba osobě poskytuje v rozsahu vyšším než 80 hodin měsíčně. I zde je potřeba přičíst také částku za stravu.

Denní stacionář je možné využívat na kterékoli dny, tj. dle potřeby na 5 dnů v týdnu, ale je možné využívat jej např. jen na 1 nebo 2 dny týdně. Záleží na dohodě s daným poskytovatelem.

V případě že byste syna měli trvale doma, celý příspěvek na péči by náležel Vám, ale museli byste také synovi zajistit péči a pomoc po celý den.

Pokud by Vám vyhovovala některá z uvedených možností, můžete sociální služby (denní či týdenní stacionáře) vyhledávat v Registru poskytovatelů sociálních služeb, který najdete zde: https://www.mpsv.cz/registr-poskytovatelu-sluzeb

Může se stát, že nenajdete žádný, který by synovi vyhovoval. V takovém případě doporučuji obrátit se na sociální odbor městského úřadu, kde Vám mohou pomoci vyhledávat další zařízení, případně mohou poskytnout adresář sociálních služeb.

Přeji Vám úspěšné vyhledání vhodné služby a péči o syna

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

(Redakčně kráceno z důvodu zachování anonymity.)

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert

14.6.2024 O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty MU. Vyjímáme z něho: více...

INFO: Rusové počítají s velkou válkou, ale nás mezi dvacítku nepřátel neřadí

14.6.2024 Více než polovina Rusů, a to 57 procent, počítá s možností vypuknutí třetí světové války. Ve vítězství Ruska či koalice s ruskou účastí věří 64 procent dotázaných, napsal server The Moscow Times. Vychází přitom z průzkumu výzkumné skupiny Russian Field. Potěšující pro nás snad je, že ČR Rusové nezahrnují mezi dvacítku hlavních nepřátel. více...

PTÁTE SE: Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024 Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.
ODPOVĚĎ
Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.