Syn je závislý na péči, obáváme se ale snížení příspěvku
Manžel zůstal doma z práce, aby pečoval o syna autistu, jež není schopen sám fungovat. Synovi (je mu 18 let) byl přiznán invalidní důchod II. stupně a současně řešíme prodloužení příspěvku na péči, dosud má syn přiznán příspěvek na péči II. stupně, což se manželovi zatím počítá do důchodu (a je za něj hrazeno zdravotní pojištění). Kdyby ale PnP odebrali, případně nechali jen I. stupeň, nepočítalo by se to již manželovi do důchodu a ani zdravotní pojištění již by mu nemohlo být hrazeno státem? Jaké má pak manžel možnosti, již teď kromě příspěvku na péči nemá žádný jiný příjem a se synem musí doma někdo zůstat. Dávky sociální podpory by nám asi nevyšly, kdyby se dal dohromady můj příjem ze zaměstnání a invalidní důchod syna.
Odpověď
Odpověď na Vaši otázku zní bohužel „ne a žádné“. Já si však dovolím říci „ne, nejsou žádné, ale…“.
Abyste mi správně rozuměla, systém sociálních dávek při péči o osobu blízkou, která není schopna se o sebe sama postarat (sama řešit své osobní záležitosti, jednat s úřady, lékaři, ale ani si dojít např. na toaletu, zajistit si stravu apod.) je nastavena tak, že čím více péče je potřeba, tím vyšší stupeň příspěvku na péči by měl být přiznán.
Příspěvek na péči tím pečující osobě na jedné straně (byť nedostatečně) nahrazuje ušlý příjem, protože nemůže docházet do zaměstnání nebo je na zkrácený úvazek, na straně druhé pak zajišťuje pojištění, které by jí ze zaměstnání náleželo.
Je-li zde snaha úřadů synovi příspěvek na péči snížit, pak to může být jen potvrzením toho, že zdravotní stav syna se zlepšil, je samostatnější (nebo dokonce samostatný) a nepotřebuje již tolik (nebo skoro žádnou) pomoc či podporu v porovnání s ostatními dospívajícími (rozumějte dospívajícími bez zdravotního postižení).
Pokud je však situace taková, jak popisujete, tj., že syn není sám schopen fungovat, pak by bylo na místě, aby byl příspěvek na péči synovi potvrzen ve stávajícím stupni a případně i zvýšen s ohledem na to, že jako dospělý potřebuje i další podporu, která mu jako dítěti byla poskytována jaksi automaticky z toho titulu, že je dítě. Jelikož jako dospělý by však měl tyto činnosti vykonávat sám a není-li toho schopen, měla by mu být uznána i další potřeba/potřeby. Mám na mysli např. „péči o domácnost“ nebo „péči o zdraví“, příp. další.
Co se týče dalších sociálních dávek či podpor a toho, jak by si Váš manžel měl zajistit zdravotní (a sociální) pojištění, pak zde je samozřejmě možnost přihlásit se do evidence úřadu práce. Pokud manžel doloží, že v posledních 2 letech odpracoval neméně 12 měsíců s tím, že do této doby se započítává i tzv. náhradní doba, tj. doba péče o syna, vznikne Vašemu manželovi nárok na podporu v nezaměstnanosti a to v délce dle jeho věku:
- a) do 50 let věku 5 měsíců,
- b) nad 50 do 55 let věku 8 měsíců,
- c) nad 55 let věku 11 měsíců.
Spolu s podporou pak nárok na zdravotní pojištění a po dobu čerpání podpory v nezaměstnanosti také na sociální pojištění, resp. na to, že se mu tato doba započítá jako doba pro nárok na starobní důchod. Z doby, kdy podpora v nezaměstnanosti nenáleží, pak na dobu pojištění v rozsahu 1 rok do 55 let věku a na 3 roky za celý život.
Jak jsem však již zmínila, nejedná se o „náhradní“ řešení v případě, že synovi bude příspěvek na péči snížen na I. stupeň nebo dokonce odebrán.
Pokud je syn závislý na péči a pomoci okolí, a přesto dojde ke snížení příspěvku na péči na I. stupeň nebo odebrání, pak doporučuji dobu evidence u úřadu práce považovat za určitou „ochranu“ a tento čas využít pro opravné prostředky k příspěvku na péči. Tj. mám na mysli vyjadřování k podkladům před vydáním rozhodnutí a samozřejmě k podání odvolání.
Již teď, kdy řízení ještě nebylo ukončeno, ale právě probíhá, můžete své šance zvýšit tím, že vše dobře připravíte. Tj. promluvíte si s praktickým lékařem syna, ale i jeho specialistou, požádáte je o vypracování kvalitních a komplexních lékařských zpráv a zajistíte, aby praktický lékař pečlivě vyplnil podklady pro Institut posuzování zdravotního stavu.
Ze zkušenosti naší poradny totiž víme, že největším úskalím v řízení bývají právě nedostatečně doložený potřeby a zdravotní omezení žadatelů o dávky. Dalším zdůvodňováním (ze strany pečujících a blízkých) tento nedostatek nahradit nelze, protože Institut posuzování zdravotního stavu požaduje zprávy „objektivní“, mezi které názor a popis blízkých bohužel nepatří. Za důkazy jsou považovány výhradně vyjádření odborníků, zprávy ze sociálních služeb, kam syn dochází, od osobních asistentů, pečovatelů, příp. dalších osob, které Vám s péčí o syna pomáhají.
Podrobné informace o podmínkách nároku na příspěvek na péči a také to, jak zvýšit své šance v řízení, najdete v našich článcích Jak získat odpovídající příspěvek na péči: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-1, https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-2.
Pokud ani přes nejlepší snahu v řízení neuspějete, ozvěte se nám, rádi Vám pomůžeme s opravnými prostředky. Určitě využijte jak tzv. vyjádření k podkladům rozhodnutí (jako účastníci řízení obdržíte dopis „Vyrozumění účastníka řízení“), kde je velmi krátká lhůta k vyjádření. Ze zákona je to pouhých 5 dnů (někdy úředník v systému zadá 8 dnů, i to je však velmi krátká doba), můžete však požádat o prodloužení této lhůty např. na 2 nebo i 3 týdny.
Při vyjadřování k podkladům (jak již název napovídá) nemůžete dokládat nové zprávy a doklady či důkazy, můžete však poukazovat na to, co ve zprávách je a posuzující lékař to přehlédl a při posuzování nezohlednil.
A další krok – odvolání. Zde je lhůta 15 dnů a ta začíná běžet následující den po převzetí rozhodnutí na poště nebo v datové schránce. Zde již nové lékařské zprávy přikládat můžete. Vždy je však dobré mít vše předem připravené a zdokladované.
Samozřejmě nemusím připomínat, že nejde o to doložit zpráv co nejvíce, ale o to, aby byly kvalitně zpracované, co nejlépe popisovaly zdravotní stav syna a jeho dopad na synovo zvládání péče o vlastní osobu a další každodenní činnosti.
Jak by takové zprávy měly vypadat a co by měly (nebo naopak neměly) obsahovat, najdete také v našem článku, na který odkazuji výše.
S přáním úspěšného dokončení řízení
Mgr. Jitka Koutová, DiS.