pečuj doma

Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024

Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.

Odpověď

Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou Vaše obavy o omezení práv a zájmů mentálně postiženého syna zemřelého.

Pokud se jedná o osobu (soudně) omezenou ve svéprávnosti a zemřelý byl jeho opatrovníkem, pak notář (může to však udělat i kdokoli jiný), který bude vyřizovat pozůstalost, informuje opatrovnický soud. Ten zajistí, aby byl synovi ustanoven jiný opatrovník.

Pokud by hrozilo prodlení a bylo třeba vyřizovat různé záležitosti (uzavírání smluv, nakládání s penězi z účtu apod.), kterých není mentálně postižený syn schopen, může se kdokoli z rodiny či blízkých (tedy i Vy) obrátit na soud a žádat, aby byl ustanoven opatrovník pro tyto naléhavé záležitosti ještě před tím, než bude jmenován nový opatrovník.

Další záležitosti (např. dědictví pro mentálně postiženého syna), bude řešit notář, který bude řešit pozůstalost po zemřelém. Je-li syn omezení ve svéprávnosti, pak i v případě, že není schopen nakládat s majetkem a finančními prostředky, nic nebrání tomu, aby byl příjemcem dědictví, na což notář jistě dohlédne.

Co se týče dalších oblastí, přijímání sociálních dávek, čerpání invalidního důchodu, byl-li přiznán, apod., vše patří do kategorie „nakládání s penězi“ a vše by tedy měl řešit opatrovnický soud a následně tímto soudem jmenovaný nový opatrovník.

Pokud se jedná o záležitosti související s bydlením nebo zajišťováním potřeb mentálně postiženého syna, vše by mělo probíhat tak, jako dosud. Příp. na základě poslední vůle po zemřelém nebo dle vyřízení pozůstalosti po zemřelém.

Doufám, že se mi podařilo trochu rozptýlit Vaše obavy o ochranu práv mentálně postiženého syna zemřelého. Pokud jsem však zapomněla zmínit některou důležitou oblast nebo špatně pochopila Vámi položený dotaz, budu ráda, když jej doplníte, abych mohla lépe a přesněji odpovědět.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Pečujeme doma č. 1/2025 a zvláštní příloha

28.4.2025 Vydali jsme nové číslo Pečujeme doma. Noviny mají rozšířenou podobu a najdete v nich nejrůznější témata od sféry zdravotní po tu sociální. Titulní je rozhovor psychologa Jaroslava Štěpaníka s předsedou jihomoravských praktických lékařů Ivem Procházkou. Jak to funguje v lékařské praxi jeho městyse, v čem jsem se posunuli díky moderním technologiím více...

ZPRÁVY: Ombudsman upozorňuje na rizika takzvané superdávky

27.4.2025 Již v minulosti ombudsman představil poslancům své výhrady k tzv. superdávce (dávka státní sociální pomoci), kterou se bude aktuálně nyní zabývat Senát. Podmínky pro získání složek na bydlení a dítě ombudsman považuje za problematické, protože jsou v možném rozporu s ústavním pořádkem. Vyjímáme z jeho prohlášení: více...

ZPRÁVY: Dobrá duše z Deníku Barbora Antonová

26.4.2025 Pomáhá nejpotřebnějším a sociálně slabým, od matek samoživitelek po ukrajinské uprchlíky. Překladatelka a učitelka z Brna Barbora Antonová věnuje většinu svého času lidem v nouzi. Nyní je ředitelkou ženského spolku Vesna. Představu o tom, že bude dobročinnost její každodenní náplní, dříve neměla.
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.