pečuj doma

Úmrtí rodiče, který se staral o syna s mentálním postižením

13.6.2024

Zemřelý žil ve společné domácnosti s dospělým synem s mentální retardací. Vše kolem vyřizuje mladší sourozenec. Ale nejsme si jistí, že jsou zajištěny jeho práva a ochráněny jeho zájmy.

Odpověď

Děkujeme Vám za dotaz a za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Musím říci, že z Vašeho dotazu mi není úplně jasné, z čeho plynou Vaše obavy o omezení práv a zájmů mentálně postiženého syna zemřelého.

Pokud se jedná o osobu (soudně) omezenou ve svéprávnosti a zemřelý byl jeho opatrovníkem, pak notář (může to však udělat i kdokoli jiný), který bude vyřizovat pozůstalost, informuje opatrovnický soud. Ten zajistí, aby byl synovi ustanoven jiný opatrovník.

Pokud by hrozilo prodlení a bylo třeba vyřizovat různé záležitosti (uzavírání smluv, nakládání s penězi z účtu apod.), kterých není mentálně postižený syn schopen, může se kdokoli z rodiny či blízkých (tedy i Vy) obrátit na soud a žádat, aby byl ustanoven opatrovník pro tyto naléhavé záležitosti ještě před tím, než bude jmenován nový opatrovník.

Další záležitosti (např. dědictví pro mentálně postiženého syna), bude řešit notář, který bude řešit pozůstalost po zemřelém. Je-li syn omezení ve svéprávnosti, pak i v případě, že není schopen nakládat s majetkem a finančními prostředky, nic nebrání tomu, aby byl příjemcem dědictví, na což notář jistě dohlédne.

Co se týče dalších oblastí, přijímání sociálních dávek, čerpání invalidního důchodu, byl-li přiznán, apod., vše patří do kategorie „nakládání s penězi“ a vše by tedy měl řešit opatrovnický soud a následně tímto soudem jmenovaný nový opatrovník.

Pokud se jedná o záležitosti související s bydlením nebo zajišťováním potřeb mentálně postiženého syna, vše by mělo probíhat tak, jako dosud. Příp. na základě poslední vůle po zemřelém nebo dle vyřízení pozůstalosti po zemřelém.

Doufám, že se mi podařilo trochu rozptýlit Vaše obavy o ochranu práv mentálně postiženého syna zemřelého. Pokud jsem však zapomněla zmínit některou důležitou oblast nebo špatně pochopila Vámi položený dotaz, budu ráda, když jej doplníte, abych mohla lépe a přesněji odpovědět.

S přáním všeho dobrého

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kdo může používat platební kartu opatrované, aby jí nakoupil?

23.10.2024 Jsem opatrovník maminky. Mohu dát bankovní kartu k účtu maminky mojí sestře, která bydlí poblíž domova maminky a je tak víc po ruce, když je potřeba něco zakoupit? Já bydlím 13 km odtud, nemám auto a je tak někdy pro mě složitější to v brzké době zajistit. Dříve jsme to praktikovaly tak, že pokud maminka něco potřebovala koupit více...

INFO: Válek dá praktikům více peněz a změní úhradovou vyhlášku

22.10.2024 Praktičtí lékaři pro dospělé a dětští lékaři České republiky nebudou na konci října protestovat. Na jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem se domluvili na navýšení peněz pro lékaře a také na změně úhradové vyhlášky pro příští rok. Dvoudenní stávka, kterou hrozili na konci měsíce, je tedy definitivně odvolána. více...

PTÁTE SE: Vnučka, kterou máme v péči, si chce změnit jméno

21.10.2024 Máme v péči vnučku, které je sedm let. Její matka bere drogy, otec je ve výkonu trestu. Vnučka má dvě jména, druhé po matce. S matkou se nevídá a druhé jméno nechce.
Máme právo rozhodovat o vnučce ve všem, ale rodiče nejsou zbaveni rodičovských práv. Může soud zrušit jméno bez souhlasu rodičů?
více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.