pečuj doma

Uvolnění ze zaměstnání při péči o maminku

12.11.2020

Pečuji spolu s mým bratrem o 92letou maminku, která má III. stupeň závislosti na péči. Její zdravotní stav se zhoršuje a maminka začíná vyžadovat stálou přítomnost blízké osoby. To bratrovi nevyhovuje. Já pracuji na zkrácený úvazek, mám 21 měsíců do starobního důchodu. Asi před rokem jsem se dočetla, že lze se souhlasem zaměstnavatele opustit zaměstnání a přitom zůstat v pracovním poměru bez mzdy. Zdravotní pojištění by pak platil stát na základě potvrzení o péči, které by mně vystavil Úřad práce. Je třeba odvádět sociální pojištění, kdybych neměla žádné zdanitelné příjmy? Kdyby se situace s maminkou zásadně změnila, mohla bych se vrátit do zaměstnání. Na právním odddělení zaměstnavatele nic nevěděli a řekli, ať si zjistím svá práva sama. Jaké mám prosím možnosti, práva a jak mám postupovat?

Odpověď

Z Vašeho dotazu mám dojem, že směšujete dva pojmy, které ale nelze nejspíš ve Vašem případě použít. Zkusím situaci vyjasnit. Kdyby se mi to úplně nepovedlo, prosím, napište nám doplnění Vašeho dotazu.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci dát volno dle § 191 zákona č. 262/2006 Sb. pro důležité osobní překážky (vyjmenované v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., více zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-590/zneni-20070101). Péče o osobu závislou na péči není důležitou osobní překážkou, a to předně protože se očekává, že péče bude dlouhodobá, a tudíž není přiměřené, aby zaměstnavatel „držel“ zaměstnanci místo.
Nicméně lze pracovní volno se zaměstnavatelem dohodnout.

Jediné, kde zaměstnavatel musí poskytnout volno, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody (dle § 191a zák. č. 262/2006 Sb.), po dobu poskytování dlouhodobé péče v případech podle § 41a až 41c zákona o nemocenském pojištění.
Dlouhodobá péče je sociální dávkou z nemocenského pojištění, pokud by maminka byla hospitalizovaná nejméně 7 dnů a pak ji lékaři propouštěli do domácí péče s nutností se o ni starat nejméně 90 dnů. Pak můžete až na 3 měsíce zůstat na tzv. dlouhodobém ošetřovném, což je nemocenská dávka. Ale ta po 90 dnech končí. Pokud péče přetrvává, nemusíte se do práce vrátit a zaměstnavatel musí Vaši nepřítomnost omluvit, ale nemusí s ní dát už souhlas.

SHRNUTÍ MOŽNOSTÍ:

  • dáte výpověď z důležitých osobních důvodů (péče o maminku); na ÚP budete hlášena jako pečující osoba. Zdravotní pojištění bude hrazeno, pokud se nahlásíte (a doložíte péči) na zdravotní pojišťovně. Pečování Vám bude do důchodu započteno jako doba odpracovaná, pokud budete na ÚP (odbor příspěvku na péči) nahlášena jako hlavní pečující osoba. Pro výpočet průměru příjmů, ze kterých se bude důchod počítat, bude doba péče vyloučena, aby Vám nekazila průměr.
  • dohodnete se se zaměstnavatelem, že Vám volno poskytne. Zdravotní pojištění bude za Vás hrazeno státem, pokud se nahlásíte na pojišťovnu (viz předchozí bod). Zaměstnavatel tak zdravotní pojištění za Vás neplatí. Do důchodu se započítává péče stejně jako předchozí bod.
  • pokud bude maminka v nemocnici déle než 7 dnů, můžete čerpat prvních 90 dnů navíc dlouhodobé ošetřovné (jako nemocenskou dávku) a po uplynutí lhůty 90 dnů zůstanete dále doma a zaměstnavatel musí omluvit nepřítomnost v zaměstnání. Zdravotní a důchodové je zde zajištěno jako v době nemocenské dávky, i když už se nebude vyplácet.

K prvním dvěma bodům musíte být hlavní pečující osobou (z pohledu příspěvku na péči, který dostává vyplacený maminka). Z pohledu třetího bodu to nutně být nemusíte být pečující. Tam jste posuzovaná jako byste byla sama dlouhodobě nemocná. Nicméně – být pečující osobou z pohledu příspěvku na péči nevadí.

Doufám, že jsem alespoň trošku srozumitelná, a snad jsem Vám možnosti lépe vyjasnila.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Letošní týden pro rodinu začíná 13. května

15.4.2024 Rodinný svaz ČR vyhlašuje pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje 16. ročník týdne rodiny s mottem: „ŠTĚSTÍ RODINY NEJSOU OSAMOCENÉ ŠEDINY“. Proběhne od 13. do 19. května a chce poukázat na důležitost blízkosti a bolestný nárůst osamělosti, především seniorů, vedoucí často k vyloučení, pádu do izolace až ubližování si. více...

ZPRÁVY: Pečující roku 2024. Nominace do 30. dubna

14.4.2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí znovu otevírá nominace na ocenění Pečující roku, které si klade za cíl ocenit a veřejně uznat náročnou práci neformálních pečujících po celé České republice. Slavnostní předávání cen se uskuteční 6. června 2024 v rámci 7. ročníku konference Fórum rodinné politiky, která tento rok zamíří do Jihlavy. více...

PTÁTE SE: Lze dokládat nové lékařské zprávy k námitce u příspěvku na péči?

13.4.2024 Dceři snížili příspěvek na péči ze 4. na 3. stupeň, podali jsme námitku. V ní jsme podle rady rané péče a v podstatě logiky nedodali žádné další/nové lékařské zprávy, jenom zdůvodnili, proč nesouhlasíme. Z úřadu práce nám došlo rozhodnutí, že vzhledem k tomu, že jsme k námitce nepřiložili žádné lékařské zprávy či jiné důkazové prostředky, více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.