pečuj doma

Po úrazu pobírám rentu, zvažuji ještě péči nebo práci

19.2.2023

Mám invalidní důchod 2. stupně následkem pracovního úrazu a jsem na úřadu práce. Když pošlu každý měsíc potvrzení, že jsem v evidenci, pojišťovna mi vyplatí rentu. Hledají mi práci na 4-6 hodin z důvodu omezení chůze, amputace palce a prstu. Práci bych mohl mít nebo můžu pečovat o invalidního bratra, který má příspěvek na péči IV. stupeň, úplná závislost, o kterého se stará otec. Ptám se, jestli bych nepřišel o rentu, jestli by mi bratr dával celou částku, kterou dostává, nebo mi dá půl. Jak se to počítá a na co mám nárok, když o někoho pečuji. Na úřadu práce mi přepočítají rentu, když mi zvednou důchod.

Odpověď

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (dle § 271b zákoníku práce), lidově nazývaná renta, se hradí při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.

Pokud nepracujete a jste evidován na Úřadu práce, tak se za výdělek považuje výše minimální mzdy platná v den prvního zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.
Tj. Váš původní průměrný příjem minus důchod minus minimální mzda a to, co zbyde, je výše renty.

Pokud ale nepracujete ze své vůle (např. odmítnete zaměstnání), pak se odečte jako výdělek pravděpodobný příjem. Pokud nebudete pracovat, protože se budete starat o bratra – je to Vaše vůle nepracovat. Proto se odečte pravděpodobný výdělek, jehož byste dosáhl při práci odpovídající Vašim schopnostem, kvalifikaci a zdravotnímu stavu, již byste prokazatelně vykonával, kdyby tomu nebránila okolnost, že pečujete o bratra. K tomuto postupu je i soudem rozhodnutý spor (judikát ke stažení).
Některé pojišťovny takto odečtou výdělek, který za péči obdržíte.
Výpočet renty by pak vypadal: Váš původní příjem minus důchod minus pravděpodobný výdělek (příp. úhrada za péči), co zbyde, by byla výše renty.

Ptáte se dále, co by Vám za péči bratr platil? To záleží na dohodě mezi bratrem a Vámi. Toto není nikde regulované. Bratr má z příspěvku na péči uhradit péči, kterou potřebuje, ale s kým se na péči domluví, jakou částku si domluví a kdo bude ochoten se za dohodnuté podmínky starat, to je otázkou. Tedy tady se obraťte na bratra, o co by stál, co potřebuje, co za to nabízí a podle toho se rozhodujte.
Jen pokud budete pečující osobou, tak je potřeba Vás nahlásit jako pečující na Úřad práce a z titulu péče pak za Vás může být hrazeno zdravotní pojištění a případně Vám doba péče může být započtena do důchodu.

Do důchodu si pak nezapomeňte nechat potvrdit i výši vyplácené renty. ČSSZ tuto informaci nemá automaticky, a kdybyste si ji později sám nedoložil, měl byste nižší starobní důchod.

Mgr. Radka Pešlová

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Musí jít peníze z prodeje domu opatrovance do dědictví?

20.3.2023 Mám opatrovnictví na mého strýce (80), který letos prodal dům. Jelikož nemá žádný účet, peníze dostal hotově. Momentálně je na tom opravdu zle, doktor říkal, že máme očekávat nejhorší. Soud vyžaduje, aby peníze byly zaslány na účet. Jak pokračovat? Lze nějak obejít soud, aby peníze byly svěřeny mně, nikoliv v dědictví jeho bratrovi, se kterým neměl dobrý vztah více...

PTÁTE SE: Doplňování lékařských zpráv v řízení o příspěvku na péči

19.3.2023 Chtěla jsem se zeptat, zda je nějaká změna v řízení k příspěvku na péči od 1.1.2023. Dnes mi bylo řečeno, že není možné do námitkového řízení dodávat lékařské zprávy - vysvětlím: probíhá řízení k PNP, 6.3.2023 bylo plánované vyšetření u psychiatra, a když maminka dnes přinesla tuto zprávu, že ji doloží do řízení, bylo jí řečeno více...

INFO: Placený nadstandard kvete, ať ministr chce nebo nechce

18.3.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) veřejně odmítá placenou nadstandardní lékařskou péči. Jenže nemocnice v Česku se vydávají opačným směrem.
Podle zjištění MF DNES různé připlácené služby a balíčky zavádějí další zařízení nebo o zavedení uvažují. A to i ta, která přímo podléhají ministerstvu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.