pečuj doma

Po úrazu pobírám rentu, zvažuji ještě péči nebo práci

19.2.2023

Mám invalidní důchod 2. stupně následkem pracovního úrazu a jsem na úřadu práce. Když pošlu každý měsíc potvrzení, že jsem v evidenci, pojišťovna mi vyplatí rentu. Hledají mi práci na 4-6 hodin z důvodu omezení chůze, amputace palce a prstu. Práci bych mohl mít nebo můžu pečovat o invalidního bratra, který má příspěvek na péči IV. stupeň, úplná závislost, o kterého se stará otec. Ptám se, jestli bych nepřišel o rentu, jestli by mi bratr dával celou částku, kterou dostává, nebo mi dá půl. Jak se to počítá a na co mám nárok, když o někoho pečuji. Na úřadu práce mi přepočítají rentu, když mi zvednou důchod.

Odpověď

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (dle § 271b zákoníku práce), lidově nazývaná renta, se hradí při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.

Pokud nepracujete a jste evidován na Úřadu práce, tak se za výdělek považuje výše minimální mzdy platná v den prvního zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání.
Tj. Váš původní průměrný příjem minus důchod minus minimální mzda a to, co zbyde, je výše renty.

Pokud ale nepracujete ze své vůle (např. odmítnete zaměstnání), pak se odečte jako výdělek pravděpodobný příjem. Pokud nebudete pracovat, protože se budete starat o bratra – je to Vaše vůle nepracovat. Proto se odečte pravděpodobný výdělek, jehož byste dosáhl při práci odpovídající Vašim schopnostem, kvalifikaci a zdravotnímu stavu, již byste prokazatelně vykonával, kdyby tomu nebránila okolnost, že pečujete o bratra. K tomuto postupu je i soudem rozhodnutý spor (judikát ke stažení).
Některé pojišťovny takto odečtou výdělek, který za péči obdržíte.
Výpočet renty by pak vypadal: Váš původní příjem minus důchod minus pravděpodobný výdělek (příp. úhrada za péči), co zbyde, by byla výše renty.

Ptáte se dále, co by Vám za péči bratr platil? To záleží na dohodě mezi bratrem a Vámi. Toto není nikde regulované. Bratr má z příspěvku na péči uhradit péči, kterou potřebuje, ale s kým se na péči domluví, jakou částku si domluví a kdo bude ochoten se za dohodnuté podmínky starat, to je otázkou. Tedy tady se obraťte na bratra, o co by stál, co potřebuje, co za to nabízí a podle toho se rozhodujte.
Jen pokud budete pečující osobou, tak je potřeba Vás nahlásit jako pečující na Úřad práce a z titulu péče pak za Vás může být hrazeno zdravotní pojištění a případně Vám doba péče může být započtena do důchodu.

Do důchodu si pak nezapomeňte nechat potvrdit i výši vyplácené renty. ČSSZ tuto informaci nemá automaticky, a kdybyste si ji později sám nedoložil, měl byste nižší starobní důchod.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Opatrovník zanedbává povinnosti a ohrožuje opatrovanou

18.4.2024 Moje dlouholetá kamarádka je matkou 21leté nesvéprávné dcery, slečny K. Soudem byl určen opatrovník otec, avšak neplní roli opatrovníka. Zmiňovaná K. bydlí v jiném bytě sama, neumí vařit, těžko zvládá tělesnou hygienu, nevyzná se v užívání léků a neužívá léky od psychiatra. Byla několikrát hospitalizována, z důvodu demonstrativních pokusů více...

ZPRÁVY: Zajímá vás fungování hospicu a odlehčovací služby?

17.4.2024 Připravili jsme dvě nová videa ze seriálu Představujeme pět typů služeb: o pobytové odlehčovací službě a hospicu. Seriál má pomoci především rodinným pečujícím, kteří se starají o dospělé. Měli by se lépe zorientovat, v čem může být ta která prospěšná, v čem pomoci nemůže, jaké potíže mohou při využívání služeb nastat a jak jsou řešeny, jak služby dojednat více...

ZPRÁVY: Ombudsman a ministr spravedlnosti o opatrovnictví

16.4.2024 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček a jeho zástupce Vít Alexander Schorm jednali. s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. I když aktuálně probíhá připomínkové řízení k zákonu o veřejném opatrovnictví, upozornil zástupce veřejného ochránce práv na potřebu zakotvit jasněji pravidla ostatních podpůrných opatření. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.