pečuj doma

Žádat o navýšení příspěvku na péči, nebo se odvolat?

13.6.2022

Pečuji o matku a bude mi zasláno rozhodnutí o příspěvku na péči 1. stupně. Bohužel v době, kdy pracovnice ÚP Bruntál prováděla šetření v domácnosti, tak matka byla relativně mobilní a zvládala určité věci. Během měsíce se stav rapidně zhoršil, a proto jsem zajistil u praktické lékařky lékařskou zprávu zohledňující aktuální stav. Tuto zprávu jsem předal posudkové komisi OSSZ, aby stav matky byl zohledněn v posudku. Bohužel i přesto posudek neodráží stav matky (nezvládá více bodů základních životních potřeb, než je uvedeno v posudku). Je lepší se proti posudku odvolat či je lepší požádat o navýšení stupně 2? Pracovnice ÚP mi řekla, že je lepší odvolání, než žádat o navýšení... Ale já se obávám, že odvolací komise bude posuzovat jen stav matky v době podání žádosti.

Odpověď

Zde je těžké poradit…

Posudkové lékařství (a tím i ÚP) se hájí tvrzením, že se zkoumá stav k podání žádosti. Ale z logiky věci, kdyby tomu tak bylo – muselo by celé řízení probíhat v jeden inkriminovaný den a nesmělo by se přihlížet třeba i ke třem měsícům starým zprávám. Nicméně – právně se zkoumá k okamžiku řízení, ale je již projudikováno, že lze lékařské zprávy dodávat i v průběhu řízení.

Tedy zde platí, že je možné v průběhu řízení (do vydání rozhodnutí) dokládat svá tvrzení a dokazovat (z Vaší strany dodávat lékařské zprávy).

Úřad má dokonce právo rozhodnout, že v čase od … do … byl nárok na nižší příspěvek a v čase od … do … na vyšší.

Ale jak se k dané situaci postaví odvolací orgán, to opravdu těžko soudit. Pokud byste nyní měl zprávy s pojmenováním zhoršení, uvedením konkrétního nezvládání, pak by pravděpodobně mohl odvolací orgán připustit změnu zpětně. Ale také může rozhodnout, že vady v řízení ani při stávajících zprávách nevidí (někdy není snadné najít v úvaze posudkových lékařů logiku).

Já osobně jsem velmi zastáncem opravných prostředků, tj. odvolávat se. Ale u Vás mě překvapuje, že je to pracovnice, která Vás k odvolání spíše nabádá – to nebývá tradiční (pracovnice velmi často doporučují se neodvolávat, chvíli počkat a podat novou žádost/resp. žádost o zvýšení). Současně mě překvapuje, že spíše chcete podat novou žádost.

Jsem daleka si myslet, že mám patent na rozum, a tak raději uvedu – máte-li nějaký pocit, zamyslete se, jak často Vám intuice napomohla. Pokud je to podobný pocit, udělejte to podle sebe. Vy jste u toho byl, Vy z toho máte možná opravdu správný pocit.

V čem je akorát rozdíl:

Pokud Vám (resp. mamince) PNP ve vyšším stupni bude přiznán, bude přiznán jen od podání nové žádosti. U odvolání je šance dostat PNP přiznaný zpětně od původní žádosti. Ale také to nemusí vyjít a několik měsíců řízení přijde vniveč…

Držím pěsti, abyste se rozhodl pro Vás nejvhodnějším způsobem.

Mgr. Radka Pešlová

Doplnění dotazu

Pokud by probíhalo odvolání proti rozhodnutí o přiznání příspěvku 1. stupně, tak je pravděpodobné, že stav matky se bude vzhledem k polymorbiditě dále zhoršovat. Předpokládám správně, že bych musel nejprve vyčkat na rozhodnutí odvolacího orgánu, a až pak pořádat o navýšení příspěvku? Nebo mohu žádat o zvýšení i v době, kdy probíhá odvolací řízení?
A ještě poslední dotaz... pokud by ani odvolání nic nezměnilo, existuje ještě nějaká jiná zákonná možnost, jak zvrátit dané rozhodnutí?
(red. kráceno)

Odpověď

V době probíhajícího řízení (tedy do doby vydání rozhodnutí) ÚP Vaši novou žádost odloží jako duplicitní. Tedy ji sice podat můžete, ale nebude vyřízena, protože běží řízení.

Co se týče nového sociálního šetření, tak tady nebude aktivní posudkový lékař. Naopak nápravu by měla provést ona úřednice (zaměstnankyně ve služebním poměru k Úřadu práce). Ta je oprávněna naznat, že je třeba doplnit dokazování a sociální šetření provést. Dokáži si ale představit, že právě posudkový lékař, díky tvrzení o zhoršení, možná svoji úvahu upraví. Ale doporučuji tlačit především na sociální pracovnici, aby vykonala doplňující sociální šetření.

Další možností, pokud by snad pak ani odvolací řízení nedopadlo dobře, je žaloba ke krajskému soudu v rámci správního soudnictví.

Snad k ní ale nebudete muset dojít.

Posílám Vám navíc ještě poučení (ke stažení), které v přípravě na odvolací řízení poskytujeme tazatelům. Snad by Vám to i umožnilo se do odvolacího řízení přichystat. Dále doporučuji články z našich novin, kde právě úskalí řízení o PNP popisuji:

https://www.mskruh.cz/media/files/pecujemedoma_2022-01.pdf
https://www.mskruh.cz/media/files/pecujeme-doma_2022_02.pdf
https://www.mskruh.cz/media/files/pecujemedoma_2022-03.pdf

Mgr. Radka Pešlová

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.