pečuj doma

Zdravotní pojištění při péči i zaměstnání

23.5.2022

Pečuji o manžela ve druhém stupni závislosti. Byla jsem s ním dlouho doma a před časem jsem nastoupila do práce. Mohl by mi dále hradit zdravotní pojištění jen stát nebo je správné, že mi zaměstnavatel strhává běžnou částku na zdravotní pojištění?

Odpověď

Vždy je přednostní platba od zaměstnavatele. Až když není možné takto platit pojištění z Vašich příjmů, může nastat skutečnost, že za Vás v uvedených případech (§ 7 zák. č. 48/1997 Sb., v platném znění) hradí zdravotní pojištění stát.

Váš zaměstnavatel tak postupuje správně.

Pokud pracujete a dál pečujete, tak máte u zdravotního pojištění pouze úlevu v případě, že byste pracovala za nižší než minimální mzdu. Každý má povinnost hradit zdravotní pojištění jako by pracoval alespoň za minimální mzdu, pokud dosahuje příjmů nižších, ale pokud byste spadala do kategorie z § 7 (např. jako pečující osoba), tak byste hradila pojištění odpovídající procenticky opravdu jen skutečnému výdělku, a právě zde by se také podílel stát na úhradě zdravotního pojištění.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Kolizní opatrovník při užívání bytu opatrovaného

17.7.2024 Po dohodě s rodinou jsem se stal opatrovníkem mého dědy, který aktuálně žije delší dobu v domově důchodců. Po zhoršení zdravotního stavu se za ním do domova přestěhovala i má babička, kde spolu nyní žijí. Mají společně byt v osobním vlastnictví, který oba hradí svým důchodem, byt je ale nyní prázdný. Domluvil jsem se s babičkou více...

INFO: Nesouhlas s upozaděním sociálního šetření u příspěvků na péči

16.7.2024 V legislativním procesu se nachází zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Poslední úpravy se dělaly na konci června. více...

PTÁTE SE: Práce ve stavebnictví při invalidním důchodu třetího stupně

15.7.2024 Můj otec, onkologický pacient, by rád zažádal o přiznání invalidního důchodu. S ohledem na jeho diagnózu by mu byl s největší pravděpodobností přiznán 3. stupeň. Nicméně můj otec je zároveň stále zaměstnán u mezinárodní stavební firmy, přičemž se nejedná v jeho případě o kancelářskou činnost, a pro otce je velmi podstatné, aby i po přiznání více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.