pečuj doma

Změnily se podmínky pro příspěvek na auto?

12.6.2022

Došlo ve vyhlášce 388/2011 k nějaké změně, na základě které OSSZ může vyžadovat k žádosti o příspěvek na auto doložení dokumentu o schválení invalidního vozíku revizním lékařem? Pokud žádám příspěvek na auto pro těžce mentálně postiženou osobu starší 18 let, musí být na vozíku nebo je toto dostačující diagnóza pro poskytnutí příspěvku?

Odpověď

Vidím, že sledujete aktuální dění a to je moc dobře. Z Vašeho dotazu však také vidím, že celý systém je komplikovaný a v mediích koluje bohužel mnoho nepřesných a zavádějících informací. Pokusím se je tedy uvést na pravou míru.

Podmínky nároku na přiznání příspěvku na pořízení motorového vozidla zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Vyhláška 388/2011 Sb., je prováděcím předpisem k tomuto zákonu.

Nejdůležitější je tedy to, co stanovuje zákon a vyhláška to doplňuje a zpřesňuje. Nicméně právě diagnózy, které zakládají nárok na tento příspěvek, jsou vypsány jen v zákoně č. 329/2011 Sb., a to takto:

„5. Zdravotní postižení odůvodňující přiznání příspěvku na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla nebo speciálního zádržního systému, za které se považují:
a) zdravotní postižení uvedená v bodě 1 písm. a), b), d) až i), l) a m),

b) těžká nebo hluboká mentální retardace a stavy na rozhraní těžké mentální retardace,

c) autistické poruchy s těžkým funkčním postižením, s opakovanými závažnými a objektivně prokázanými projevy autoagrese nebo heteroagrese přetrvávajícími i přes zavedenou léčbu.“

Jak můžete v textu vidět, mezi jednotlivými diagnózami je čárka. To v praxi znamená, že nárok vzniká v případě, že je doloženo některé z těchto postižení, není třeba, aby se jednalo o kombinaci těchto postižení.

Ještě si dovolím zastavit se u diagnózy, kterou popisujete (v zákoně č. 329/2011 Sb., je popsána takto: „n) těžká demence s neschopností chůze a odkázaností na mechanický vozík, pokud byl vozík osobě předepsán příslušným lékařem a schválen revizním lékařem zdravotní pojišťovny, nebo těžká demence provázená těžkým syndromem geriatrické křehkosti a imobility prokázané geriatrickým vyšetřením.“)

Osoby s tímto postižením, resp. spíš jejich zástupci s ohledem na závažnost daného postižení a jeho dopad na duševní schopnosti člověka, mohou žádat o některé zvláštní pomůcky pro osoby s tělesným postižením, jejichž výčet je uveden ve vyhlášce č. 388/2011 Sb., avšak ne o všechny. Nárok na příspěvek na pořízení motorového vozidla jim např. nevzniká (jak Vám jistě nemusím vysvětlovat, demence není to samé jako mentální postižení a zákon je v tomto směru formulován velmi jasně).

Pokud by se Vás tato záležitost týkala, dejte prosím vědět, vysvětlila bych to podrobněji.

V textu zákona (ke stažení) jsem zvýraznila vše, co by pro Vás mohlo být důležité.

Závěrem si dovolím poukázat na jednu skutečnost, se kterou se v praxi setkáváme. Až budete zajišťovat podklady pro posudkovou službu (resp. podklady zpracovává praktický lékař žadatele a to na základě zpráv od odborných lékařů, je však dobré si s ním dopředu promluvit a vysvětlit mu – např. dle informací v zákoně – co je pro přiznání důležité, aby zbytečně nezmiňoval nedůležité informace a to nejdůležitější, tj. rozsah mentálního postižení, aby zmínit nezapomněl).

Zajistěte také doklad o tom, že zdravotní stav žadatele přepravě motorovým vozidlem nebrání. V praxi se totiž bohužel často stává, že posudkoví lékaři, když vidí závažnost daného postižení (pečlivě doloženého, aby nikdo nezpochybňoval nárok na příspěvek), se mohou domnívat, že se žadatel automobilem přepravovat nemůže. Můžete si tedy ušetřit mnoho dalších starostí, bude-li ve zprávě jasně formulováno, že ač se jedná o závažné postižení, tak přepravě motorovým vozidlem nebrání.

Jen pro úplnost dodávám, že bude-li Vám příspěvek přiznán, máte právo do 3 let ode dne převzetí rozhodnutí požádat finanční úřad (v místě bydliště) o vrácení DPH. Jistě nemusím zdůrazňovat, že se jedná o nemalou částku. Vyřízení se neobávejte, navštívíte-li finanční úřad v nějaké ne příliš „exponované době“ (tedy ne např. v březnu, kdy se podávají daňová přiznání), velmi pravděpodobně tam najdete ochotného úředníka, který Vám s vyplněním žádosti poradí.

Ještě jedno praktické doporučení, až automobil zakoupíte, nezapomeňte jej havarijně pojistit a také proti krádeži. Bohužel jsem se několikrát setkala s tím, že zdravotně postižený získal příspěvek na automobil, který mu byl následně odcizen. Úřad práce požadoval vrácení příspěvku (protože odcizený automobil nemohl využívat) a navíc neměl automobil, kterým by se mohl přepravovat. Vhodně zvolená pojistka situaci nezachrání, ale alespoň je možné z ní uhradit vratku úřadu práce a poté požádat o nový příspěvek.

S přáním úspěšného vyřízení

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na kurzy pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v červnu Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Babiš převzal Potůčkův návrh na veřejnoprávní pilíř!

25.4.2024 Alena Schillerová a Karel Havlíček v podstatě odsouhlasili za ANO na schůzce u prezidenta důchodovou reformu, jak ji dělá vláda Petra Fialy. Andrej Babiš je však přinutil souhlas odvolat a následně přichází s novým řešením, které ovšem není nové. Nedávno jsme psali, že právě toto navrhuje dlouholetý expert na tuto problematiku Martin Potůček z FSV UK. více...

NAŠE SALLY: Nevlastní matka překračuje dávkování léků

24.4.2024 Milá Sally, moje nevlastní matka má diagnostikovanou demenci, je jí 92 let, bydlí sama a kromě ztráty krátkodobé paměti a občasných halucinací je na svůj věk čilá. Problém je v podávání léků, není schopna zajistit si správné dávkování. Má léky preventivní na anginu pectoris a léky na demenci. Poslední měsíc sní víc léků, než má. více...

ZPRÁVY: Významná konference "Stáří spojuje" bude začátkem června

23.4.2024 Již tradiční mezinárodní konference Stáří spojuje 2024 se koná od 3. do 4. června 2024 v Praze. Hlavními tématy konference letos budou: mezigenerační vztahy, umění stárnout, ageismus, postavení seniorů ve společnosti, týrání a zanedbávání seniorů a další. Pozvání přijala řada významných českých i zahraničních expertů. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.