pečuj doma

Antonín Hošťálek DENÍK ČTENÁŘE: Člověk? Takové zlé zvíře

15.5.2021

O knížce Nikolaje Berďajeva: Dostojevského pojetí světa, zasahující do filozofie, sociologie, náboženství, psychologie atd. se nepíše snadno na třicet řádek. Ale samozřejmě, dá se, jistě dá… Ovšem bude to opravdu hodně zjednodušené. Bude to jenom takový velmi zúžený výběr hlavních myšlenek…

Nuže, Nikolaj Berďajev, jsa celoživotním obdivovatelem Fjodora Michajloviče Dostojevského, ve svém pojednání objasňuje, jak ruský myslitel pojímal zlo, lásku a především svobodu, a ukazuje, jak se tato témata sbíhají jako nitě v jeho nejvýznamnějších dílech.

Nemůže být žádných pochyb, říká Berďajev, že středobodem jeho zájmu je prakticky vždy člověk, který se vydává cestou svobody! Podle FMD člověk začíná tím, že vyhlašuje svoji svobodu vzpourou a nutně pak volí ze dvou možností. Má svobodu volby mezi svobodou v Bohu anebo svobodou v hříchu. Před člověkem leží tedy dva ideály: Ideál Madony a Ideál Sodomy. Jeden polidšťuje lidstvo, druhý odlidšťuje. Přičemž první druh svobody je vlastně duchovní a mravní kategorií. Druhý vyznáváme v současnosti my a je to bezbřehá volnost.

Ideál Madony je pro Dostojevského jasný, Panna Maria, křesťanství, což je náboženství lásky, a nic srovnatelného v dějinách neexistuje. A tento ideál napomáhá lidstvu, aby úplně nepodlehlo zkáze.

No a pak je ideál Sodomy, a to je víceméně láska k sobě. Je to sebe potvrzování, opakující se, jako jeho příklad uveďme například nekonečné množství žen, na rozdíl od křesťanství, kde je zdůrazňována jedna žena. Ono neustálé zaměření na sebe a sebe potvrzování je podle FMD provázeno ztrátou celistvosti člověka a leckdy i jeho biologické přirozenosti.

Dostojevskij míní, že svoboda je nad síly člověka, že dějiny poskytují opakované důkazy jeho selhávání ve svobodě, člověk neunese její břímě. Při zásadní volbě mezi dobrem a zlem se člověk pravidelně přiklání ke zlu. Nemůže jako by vystoupit ze svého zajetí, je to, zdá se, jeho osud.

Člověk je tvorem slabým, mrzkým, říká Velký inkvizitor v Bratrech Karamazových, a to také Ježíši Kristu vyčítá, že chtěl po člověku příliš mnoho. A Ivan Karamazov ve stejném díle považuje člověka za takové zlé zvíře a podivuje se, že mu vůbec myšlenka Boha dokázala proniknout do hlavy.

Ta volba zla samozřejmě vždy znovu a znovu neúprosně vede ke zničení svobody samotné. Svoboda ničím neomezená rozkládá a hubí člověka a svoboda bez Boha nutně přechází v lidskou svévoli a svévole v různá donucování a donucování v despotismus jedněch a otroctví druhých, které je úplným zničením svobody.

A ještě dodatek: U Dostojevského ďábel není nikdy žádný démon. Je to naprosto šedivá bytost. A stejně tak i člověk holdující sodomským ideálům. Dnes je to často obyčejný břichatý pětačtyřicátník s lokajskou duší, kterých kolem sebe vidíme nespočet. Ale právě zvyšující se počet těchto bytostí by měl ohlašovat blízký konec jednoho cyklu lidstva. Je to zřejmě jeden ze znaků, že společnost vstupuje do svého katastrofického údobí.

Jinak, pokud jde o myšlenky NB, tak ty jsem do textu nezahrnul. Ty jsou také osobité, ale o něm až někdy samostatně…

Knihu Berďajev napsal již před sto lety, v roce 1921 v Rusku. V roce 1922 byl vysídlen jako nepřítel sovětského Ruska na Parníku filosofů a v roce 1923 knihu v emigraci vydal. Západ, když na vlastní oči viděl, co se tam ve jménu svobody děje, prohlédl rychle. Nicméně přesto až do smrti věřil, že Dostojevskému jednou porozumí spíš Západ, a to tehdy, až se před ním plně rozevře duchovní hlubina a bude ji chtít zacelit. Obojí se jeví dnes celkem překvapivé. Už to, že by Zápaďané měli pocítit potřebu zacelit rozevírající se duchovní propast. A ještě k tomu Fjodorem Michajlovičem Dostojevským.

Antonín Hošťálek

Potřebujete si promluvit s terapeutkou? Zřídili jsme službu pro pečující a pozůstalé. Objednejte se.
Zveme vás na podpůrnou skupinu do Prahy na 22. a 23. října. Téma Senioři v pandemické době.
Máte psychické problémy, které se objevily během pandemie a stále přetrvávají? Pomůže psycholožka.
Přihlaste se na podpůrnou skupinu do Rokycan 26. a 27. listopadu. Téma Senioři v pandemické době.

Články

GLOSOZPRÁVA: Britům mrtví na covid už nevadí. Bude to brzy stejné i u nás?

17.10.2021 Ve Velké Británii rychle stoupá úmrtnost na covid. Přesto je veřejnost už v klidu. Lidé si zvykli, žijí v představě, že se život vrátil do normálu, vysvětlují psychologové oslovení Guardianem. Dodejme, že i Němci si rychle zvykli na plynové komory, došlo u nich k jisté otupělosti. více...

INFO: Tisíce dávek léků na covid leží u nás ve skladech. Proč?

17.10.2021 V posledních dnech přibývají nakažení covidem. Řada z nich jsou chronici nebo senioři ohrožení vážnými komplikacemi. Těm by mohli snadno předejít tím, že se krátce po prvních projevech dostaví do nemocnice na léčbu monoklonálními látkami. Ty jsou v první fázi velice účinné. více...

ZPRÁVY: Do Senátu jde špatný zákon o sociálních službách

16.10.2021 Návrh zákona o sociálních službách schválila Poslanecká sněmovna České republiky na své poslední schůzi v září. Jen připomínáme, že se jedná o návrh, který slučuje pobytové služby do jedné služby s názvem Domy sociální péče a dále slučuje osobní asistenci a pečovatelskou službu. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.