pečuj doma

Pitínského T.MA

17.2.2022

Jeho druhá básnická sbírka byla překvapením. A teď nemyslím, že si na záložku napsal b ý v a l ý divadelní režisér. A že svoje životní dílo zhodnotil slovy: režisér inscenací r o z l i č n ý ch kvalit. Ale hlavně samotná knížka, samotné verše, napsané dvacet let po vydání první sbírky. Jsou omamné, silné, expresivní, křičící… Každopádně plné podivuhodných asociací.

První sbírka Lulku tatíčkovi z roku 2001 měla na naše poměry nebývalý ohlas. Bylo tehdy zjevné, že se z poetické mizérie opět vynořil opravdový básník. A tedy podle očekávání se i jeho druhému básnickému souboru dostalo v médiích pozornosti.

Přiznám se, že já na ty recenze byl nesmírně zvědav, a proto jsem je všechny raději rychle pročet, než některé dali za paywall. A co hlavního jsem zjistil?  Tak zjistil jsem, že leckde je citováno ze slov vydavatele, že jde o poezii neodvozenou, prostou vší zdobnosti. Dále že kritiky ve sbírce Jana Antonína Pitínského T.MA asi nejvíc zaujalo autorovo výrazné a překvapivé zkomornění. (Tady je ovšem trochu otázkou, zdali je právě tohle překvapivé u šestašedesátiletého básníka). Kritik v Lidových novinách pak soudí, že básně rezonují s Monology Milana Kundery. Ale zatímco Kundera favorizuje muže, Pitínský jednoznačně favorizuje ženu: Jak měkkostí své řeči, tak třeba v motivech vzývání a stýskání. Ano, tento ráz je do sbírky vtisknut v řadě míst, a to je bezesporu důvtipný postřeh. Ovšem také jsem zjistil, že jenom málokterý recenzent má odvahu pustit se na tenký led interpretace Pitínského poezie. Přesněji vyjma pokusu kritičky z Tvaru vlastně nikdo… Což je škoda, protože Pitínský by si zasloužil nejen reflexe, ale i vykladače, který by jeho básnické úsilí zařadil do literárního kontextu.

Samozřejmě, že já si na takový úkol netroufám. Tohle hlouběji nepoučený prostě nedokáže. Vždyť já si netroufám ani na reflexe… Ale když už to nesvedu, tak aspoň namísto toho zde uvedu, že mám pokaždé radost, když něco mimořádného dokáže někdo z mojí generace. Mně to těší obzvláště proto, že tím trochu popírá poměrně rozšířenou představu, že jsme byli generací bezvýznamnou. Nebo alespoň dokazuje, že žádné tvrzení neplatí absolutně. A mezi ty důkazy rozhodně patří tvorba JAP, nejen v oblasti jevištní.

Jinak na záložce knížky je působivá fotka, jak vyhlíží za záclonou do ulice. Ta silně evokuje (asi i proto, že víckrát psal, že žije ve staré vile, která má stěny studené a je nevytopitelná) pocit siroby. Mělo zařazení fotky ten pocit vyvolat? Ale to je otázka pouze okrajová.

A na ukázku ještě jedna báseň z těch křičících:

zasunul jsem ji do stanu
levou nohu
levý prs
a vykřikl na druhou stranu
do lesů
kde smečovali myslící srnci
vykřikl jsem i na druhou stranu
do oken vzdálené panelové čtvrti
srnci už rozbíjeli
oranžová skla balkónových
dveří
ona opilá
vyrazila směrem do polí
splašená v srdéčku
do srdcí srnců
ubíhala se silnicí
ven z prozářeného
a mazlavého stanu
šílená
křičela
že příroda je to okolí v ní
nikoliv nikoliv
nemohla se vymáčknout
nikoliv kdekoliv
v ní
nesmím na ni křičet
a už vůbec ne když
pláče
pohleďte na tu krutost
prší v prázdném stanu
celý den myslím
jenom na tebe

(ah)

 

Doporučení odborníků z MZČR k očkování proti covidu v sezoně 2023/24. Nepřehlédněte!
Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Petice za zvýšení příspěvku na péči ve všech stupních

23.9.2023 Poslední valorizace příspěvku na péči se uskutečnila v roce 2018, kdy byly zvýšeny příspěvky na péči ve III. a IV. stupni. Poslední valorizace všech stupňů příspěvku na péči o 10 % byla realizována v roce 2016. Od roku 2018 došlo k obrovskému a dokonce několikerému nárůstu cen ve všech oblastech života, tedy i v sociálních službách. více...

PTÁTE SE: Jak zabránit dehydrataci a jaké nápoje podávat

22.9.2023 Chtěl bych se zeptat, kolik toho má naše 95letá babička vypít. Má potíže úměrné věku, je trošku zmatená, většinu času leží na lůžku, nebo je v polosedě, když napolohujeme matraci. Jak poznat, že není dehydratovaná? Jaké nápoje by pro ni byly vhodné? Nejraději má slabou kávu s mlékem, to asi nepomůže, jiné pití ale spíš odmítá, někdy se zakuckává. více...

INFO: Nominace na Ceny ministra zdravotnictví pro rok 2023

21.9.2023 Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek udělí 3. prosince 2023, u příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, dvě ocenění. Jedná se o Cenu ministra zdravotnictví ve prospěch osob se zdravotním postižením a o Cenu ministra zdravotnictví za rozvoj zdravotně sociální péče. Ceny budou předány ve Španělském sále. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.