pečuj doma

Pitínského T.MA

17.2.2022

Jeho druhá básnická sbírka byla překvapením. A teď nemyslím, že si na záložku napsal b ý v a l ý divadelní režisér. A že svoje životní dílo zhodnotil slovy: režisér inscenací r o z l i č n ý ch kvalit. Ale hlavně samotná knížka, samotné verše, napsané dvacet let po vydání první sbírky. Jsou omamné, silné, expresivní, křičící… Každopádně plné podivuhodných asociací.

První sbírka Lulku tatíčkovi z roku 2001 měla na naše poměry nebývalý ohlas. Bylo tehdy zjevné, že se z poetické mizérie opět vynořil opravdový básník. A tedy podle očekávání se i jeho druhému básnickému souboru dostalo v médiích pozornosti.

Přiznám se, že já na ty recenze byl nesmírně zvědav, a proto jsem je všechny raději rychle pročet, než některé dali za paywall. A co hlavního jsem zjistil?  Tak zjistil jsem, že leckde je citováno ze slov vydavatele, že jde o poezii neodvozenou, prostou vší zdobnosti. Dále že kritiky ve sbírce Jana Antonína Pitínského T.MA asi nejvíc zaujalo autorovo výrazné a překvapivé zkomornění. (Tady je ovšem trochu otázkou, zdali je právě tohle překvapivé u šestašedesátiletého básníka). Kritik v Lidových novinách pak soudí, že básně rezonují s Monology Milana Kundery. Ale zatímco Kundera favorizuje muže, Pitínský jednoznačně favorizuje ženu: Jak měkkostí své řeči, tak třeba v motivech vzývání a stýskání. Ano, tento ráz je do sbírky vtisknut v řadě míst, a to je bezesporu důvtipný postřeh. Ovšem také jsem zjistil, že jenom málokterý recenzent má odvahu pustit se na tenký led interpretace Pitínského poezie. Přesněji vyjma pokusu kritičky z Tvaru vlastně nikdo… Což je škoda, protože Pitínský by si zasloužil nejen reflexe, ale i vykladače, který by jeho básnické úsilí zařadil do literárního kontextu.

Samozřejmě, že já si na takový úkol netroufám. Tohle hlouběji nepoučený prostě nedokáže. Vždyť já si netroufám ani na reflexe… Ale když už to nesvedu, tak aspoň namísto toho zde uvedu, že mám pokaždé radost, když něco mimořádného dokáže někdo z mojí generace. Mně to těší obzvláště proto, že tím trochu popírá poměrně rozšířenou představu, že jsme byli generací bezvýznamnou. Nebo alespoň dokazuje, že žádné tvrzení neplatí absolutně. A mezi ty důkazy rozhodně patří tvorba JAP, nejen v oblasti jevištní.

Jinak na záložce knížky je působivá fotka, jak vyhlíží za záclonou do ulice. Ta silně evokuje (asi i proto, že víckrát psal, že žije ve staré vile, která má stěny studené a je nevytopitelná) pocit siroby. Mělo zařazení fotky ten pocit vyvolat? Ale to je otázka pouze okrajová.

A na ukázku ještě jedna báseň z těch křičících:

zasunul jsem ji do stanu
levou nohu
levý prs
a vykřikl na druhou stranu
do lesů
kde smečovali myslící srnci
vykřikl jsem i na druhou stranu
do oken vzdálené panelové čtvrti
srnci už rozbíjeli
oranžová skla balkónových
dveří
ona opilá
vyrazila směrem do polí
splašená v srdéčku
do srdcí srnců
ubíhala se silnicí
ven z prozářeného
a mazlavého stanu
šílená
křičela
že příroda je to okolí v ní
nikoliv nikoliv
nemohla se vymáčknout
nikoliv kdekoliv
v ní
nesmím na ni křičet
a už vůbec ne když
pláče
pohleďte na tu krutost
prší v prázdném stanu
celý den myslím
jenom na tebe

(ah)

 

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

PTÁTE SE: Nestihlo se rozhodnout o změně stupně závislosti

27.3.2023 Osm let jsem pečovala o svého tatínka ve věku 84 let, který byl po amputaci nohy. Pobíral příspěvek na péči 2. stupně. Vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu jsme v říjnu 2022 podali žádost o změnu stupně závislosti. Proběhlo šetření v domácnosti tatínka, lékař úřadu doložil zdravotní dokumentaci a čekali jsme na vyjádření. více...

ZPRÁVY: Vyjádření Fóra mobilních hospiců: Nikoho nezabíjíme

26.3.2023 Fórum mobilních hospiců reagovalo na článek iDNES Umři do měsíce, jinak nezaplatíme… „Smyslem paliativní a hospicové péče je důraz na kvalitu života pacienta. Opiáty jsou tedy aplikovány za účelem zmírnění bolestí a jiných nepříznivých projevů nemoci, které pacienta tíží, právě aby zlepšily celkové pohodlí a kvalitu pacientova života v závěru.“ více...

ZPRÁVY: Umři do měsíce, jinak nezaplatíme...

25.3.2023 Ví, že už brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v terminálním stadiu. Stará se o ni od loňského listopadu terénní hospic PAHOP. Nemoc z ní vysála zbytek sil a změnila ji v uzlíček kostí a kůže. Oxygenerátor v rohu místnosti na podporu dechu tiše hučí… více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.