pečuj doma

Kniha Lesní mysl Martiny Holcové je i pro pečující

27.8.2022

Martina Holcová je bývalá kolegyně, lektorka našich kurzů, a taky kreslířka a spisovatelka. A před časem  jí vyšla krásně graficky vypravená knížka Lesní mysl. Pojednává o metodě Metsämieli, se kterou s seznámila před lety ve Finsku a od té doby ji šíří a propaguje v českých a moravských lesích a luzích.

Knihu na závěr článku představíme, ale nejprve bychom nabídli několik zajímavých postřehů Martiny, která je dnes vlastně i takovou apoštolkou česko-finského přátelství.

První postřeh je o tom, jak dospěla k tomu, že bude metoda fungovat i u nás.

„Jednou jsem zaslechla, bylo to, když jsem si společně s ostatními Finy zkoušela jedno cvičení Lesní mysli, tuto větu: ‚…A dobré je to i pro to, abychom si pozvedli naše sebevědomí, my Finové to potřebujeme.‘  Hned jsem zbystřila. Sebevědomí a Finové? Chybí jim? To se mi nezdá. Nicméně mi to nedalo a při další návštěvě Finska jsem začala pátrat po tom, co jsou vlastně ti Finové zač, a zjistila jsem, že máme společného mnohem více, než bych očekávala. A kromě jiného i onu potřebu trochu více si věřit. Potkala jsem ve svém životě spoustu skvělých lidí, kteří o sobě pochybují. Neřekla bych to do nich a přijde mi to škoda. Myslím, že to částečně pramení z toho, že jsme se narodili právě tady u nás, doma, v Čechách, na Moravě, ve Slezsku… Malí vedle velkých, stejně jako Finové.“

A to byl začátek. Tehdy Martina poprvé uvěřila, že metoda Metsämieli bude fungovat i u nás. A skutečně, čím více se finskou mentalitou zabývala, tak tím více si uvědomovala, že ti zasmušilí a houževnatí Finové jsou nám mnohem podobnější, než bychom si při zběžném pohledu mysleli.

Ovšem druhým podstatným faktorem bylo, že Metsämieli u nás mělo pro přijetí už dobře připravenou půdu.

„Finové mají lesů mnohem více než my a mnoho Finů je také vlastníky lesa. To, co máme společného, je právo volně se v lesích pohybovat. Více a více si uvědomuji, jak jsme tím bohatí,“ zdůrazňuje Martina. „Pobyt v přírodě má u nás bohatou tradici, leccos se otisklo do naší výchovy, do naší kultu­ry a tradic spojených s lesem. Namátkou skauting a Baden-Powell, Seton a Woodcraft Indians, YMCA, Outward Bound…  a jak se tito významní lidé a organizace jmenovali. A leccos vzniklo v době zavřených hranic přímo u nás – třeba Prázdninová škola Lipnice a Hnutí Bronto­saurus, to vše ještě na pozadí hnutí trampingu, jehož kořeny leží v časech první republiky…“

Nutno ještě dopovědět, že její úsilí přenést Metsämieli k nám bylo sledováno se zájmem i v samotném Finsku.  Martina dostávala ze severu řadu povzbuzujících mailů. Například: „Hodně jsem o Tobě a Tvé tvrdohlavé snaze představit Lesní mysl u vás v České republice už slyšela… “ napsala například jedna Finka, která se jí posléze stala velkou pomocnicí i oporou v jejím úsilí.

Takže tolik úvodem, a ještě pár slov o samotné knize. Jak už jsme psali, kniha vychází z konceptu seberozvoje a sebepéče Finky Sirpy Arvonenové, který, jak je v textu opakovaně zdůrazněno, byl zakotven i v nejnovějších vědeckých výzkumech přírody a fyzického a duševního zdraví člověka. A proč je to tolik zdůrazňováno? No, je to docela prosté, Finové totiž, jak říká Martina, jsou národem inženýrů. Mají jich dokonce dvakrát tolik, než je průměr v Evropské unii. A potřebují prý mít všechno exaktně doloženo… V knize ovšem najdete především základní východiska, praktická cvičení a zkušenosti s Lesní myslí. Popsaná cvičení jsou opravdu velmi jednoduchá, krátká a člověk k nim nic ani nepotřebuje, jen trochu soustředění. Dokonce ani les není vždy nutný, může ho nahradit třeba park, zahrada, v nouzi i zatravněný tichý dvorek.

Knížku vydalo nakladatelství Eminent a můžeme ji směle doporučit i pro pečující. Martina Holcová metodu totiž úspěšně ozkoušela na řadě kurzů, které pro pečující v minulých letech v Čechách a na Moravě uspořádala. Knihu je možné zakoupit na: https://obchod.nordicsports.cz/knihy/lesni-mysl/

(red)

Videa o aktivizaci seniorů a dlouhodobě nemocných z naší tvůrčí  dílny.
Hovory L. Vencálka s M. Klapetkem a J. Štěpaníka s P. Jemelkou o etice ve zdravotnictví.
A z čeho ji hradit? Přečtěte si zevrubný informační článek Radky Pešlové, aktualizovaný pro rok 2023.
Pročtěte si naše noviny Pečujeme doma. Další číslo je na webu.

Články

INFO: Zrušení odpočtu daně na partnera poškodí pečující a postižené

28.5.2023 Zásadní připomínky vyslovila Národní rada zdravotně postižených České republiky k tzv. Konsolidačnímu nebo též ozdravnému balíčku vlády. Týkají se především praktického zrušení odpočtu daně na partnera. Návrh na jeho ponechání pouze do tří let věku dítěte považuje za další opatření proti soudržnosti českých rodin. více...

PTÁTE SE: Podpora v nezaměstnanosti po skončení péče o osobu blízkou

28.5.2023 Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou ve 3. stupni postižení. Nemůžu chodit do zaměstnání. Maminka bere příspěvek na péči ve 3. stupni už 22 měsíců. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, kdyby skončila péče o maminku už nyní? Ať už v případě jejího úmrtí, nebo umístění maminky v nějakém sociálním zařízení. více...

ZPRÁVY: Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

27.5.2023 Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí lékaři. více...

Podporují nás

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Nadace ZDRAVÍ PRO MORAVU
TZMO s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni
Nadace Agrofert
Středočeský kraj
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.