pečuj doma

22. březen, připomínka naší zločinné lehkomyslnosti?

15.2.2021

„Znepokojuje mě, s jakým odstupem a chladně se o těch, kteří zemřeli na koronavirus, informuje. Už jen fakt, že se o nich mluví jako o mrtvých, a nikoliv jako o zemřelých, usnadňuje jejich odtažité vnímání. My všichni v nich ale potřebujeme vidět lidi se svými osudy a se svými náhlými odchody. Jako by se za vyjádření empatie styděly politické elity, jako by se styděla média."

To píše Petr Pospíchal v Deníku Referendum. A dodává: „Smutek, kterým po ztrátě obětí koronaviru v naší zemi budeme dodatečně muset projít, by mohl najít svůj symbol v připomínce dne, v němž zemřel první pacient s koronavirem v naší zemi. Bylo to 22. března 2020. Vyhlasme to datum každoročním Dnem památky obětí nemoci Covid-19.“

Dobrý nápad, skoro každé slovo bych podepsal. Akorát ty e l i t y. To snad autor použil jen jako zaběhané slovo. Jinak souhlasím se vším. Tady lidé zapalují svíčičky, když umře při letecké havárii třeba hokejista, ale když umírají masově jejich nejbližší, tak to s nimi, zdá se, nehne.

A ještě bych doplnil, že ten den by oficiálně byl připomínkou obětí naší kolektivní nezodpovědnosti a zločinné lehkomyslnosti. Opravdu kolektivní, protože to platí od těch úplně nahoře až po ty úplně dole. A mladí lidé, kteří se obzvláště v tomto směru činí, by si to museli připomínat až do konce svých dnů.

Takže 22. březen? Proč ne? Třeba 22. březen. Chopí se někdo odvážný návrhu Petra Pospíchala? Třeba senátoři? Předseda Vystrčil?

Antonín Hošťálek

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: Až 44 procentům případů demence lze předejít

18.7.2025 Studie publikovaná online v červnu 2025 v časopise JAMA Neurology prokazuje, že udržování optimálního cévního zdraví v pozdním věku může významně snížit riziko vzniku demence před dosažením věku 80 let. Vědci v ní odhadli podíl nových případů demence spojených s modifikovatelnými rizikovými vaskulárními faktory. více...

PTÁTE SE: Jak sepsat závěť, když je jedno z dětí omezeno ve svéprávnosti

17.7.2025 Jsem opatrovník svého mentálně postiženého syna, který je v ústavu sociální péče, je mu 33 let, je zbavený svéprávnosti. A pak mám staršího syna, který bydlí se svojí rodinou. Chtěla bych sepsat závěť a nevím, zda je lepší to vše odkázat staršímu synovi, s podmínkou, že dá mladšímu bratrovi určitou část finančních prostředků na jeho účet více...

INFO: Videa s lékařkou Horkou a se zástupcem ombudsmana Schormem

16.7.2025 Natočili jsme dvě nová videa z cyklu Etika ve zdravotnictví a sociálních službách.
Z rozhovoru s lékařkou, psycholožkou a terapeutkou Horkou se dozvíte, jak liší etika práce profesionálního a rodinného pečujícího a jaké zásady by měl dodržovat rodinný pečující. Doktorka Taťjána Horká vychází z bohaté praxe více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.