pečuj doma

Praktici a pacienti na opačných stranách barikády

1.6.2026

V květnových Reportérech jsem shlédl vystoupení prezidenta lékařské komory a šéfa sdružení ambulantních specialistů. Byla to zajímavá podívaná. Už proto, že bez váhání obhajovali některé sporné případy vybírání peněz od pacientů, a dokonce ukázali jakousi kuchařku, která radí lékařům, jak to dělat, aby jim peníze neutíkaly.

Podle anoncí jsem si představoval, že pořad bude víc o prakticích, na které se množí stížnosti. V tomto směru mě moc neuspokojil a uvažoval jsem, že budu muset navštívit některé úřadovny a určité skutečnosti zjistit. Ale nakonec jsem nikam nemusel a informace, hlavně díky AI a Zdravotnickému deníku, jsem si pohodlně přečet na internetu.

Ovšem nebyla to potěšující četba! Pro řadového pacienta a pojištěnce skutečně nebyla. Však posuďte sami.

Začnu úplně nejčerstvějšími informacemi: Zaměstnanecké pojišťovny navrhují pro příští rok snížení hodnoty bodu a tvrdé regulace vyžádané péče. Ve svém návrhu úhrad radiologické péče pro příští rok bonifikují například lékaře, kteří pacienta raději nikam neodešlou. Ve hře je také regulace levného rentgenu. Ale tady se nemohou zatím rozhodnout. Rentgen je totiž nevyzpytatelný. Může něco ukázat a pak už doktor nemůže dělat, že to nevidí, a nezbude mu než odeslat pacienty na násobně dražší vyšetření na CT. Na druhé straně negativní nález na RTG při nějakém podezření není zbytečný výdaj. Je to totiž metoda vyloučení. Lékař nález může brát jako dostačující, takže zabrání řetězci mnohem dražších a přesnějších následných vyšetření.

Samozřejmě, pokud návrh projde, tak to bude mít za následek snížení dostupnosti vyšetření pro pacienty.  Každopádně praktický lékař (PL), který za rok odešle tolik pacientů jako průměrní za týden, by měl být velmi pěkně bonifikován.

Zdravotní pojišťovny umí již dnes definovat a stanovit tzv. malus (opak bonusu) za nadměrnou péči. Ovšem zatím nějak zvlášť nepovzbuzují zařízení, která s pacienty vůbec nepracují.  A to by se mohlo příští rok změnit. Existují ordinace, které pacienta neodešlou ani k ambulantnímu specialistovi, ani samy neléčí. Jak jsem říkal, ty si hodně polepší. (Pacient se v takovém případě mimo ordinaci praktického lékaře dostává sice až ve chvíli, kdy je jeho zdravotní stav mnohdy zoufalý, ale tohle, zdá se, v našem zdravotnictví není diskutované téma).

Jen bych shrnul, jak na tom jsou PL: praktický lékař musí nashromáždit určitý počet pacientů. V ČR je uváděn optimální počet 2000 pacientů na ordinaci. Kapitační platba od pojišťoven se pohybuje v řádu zhruba 70–120 Kč měsíčně za jednoho pacienta. Bude za ně mít cca  200 000 měsíčně. Kapitační platba znamená, že vás má PL čistě zaregistrovaného ve své kartotéce. Nic víc. Ke kapitační platbě patří standardní výkony, jako převazy, aplikace injekcí apod. Ale PL ji dostává bez ohledu na to, zda od ordinace něco potřebujete.  

AI uvádí přesně toto:

U praktického lékaře s vlastní praxí se nemluví o platu, ale o obratu ordinace, ze kterého se hradí sestra, nájem a vybavení. Průměrný měsíční obrat se pohybuje se mezi 160 000 až 200 000 Kč.

Kapitační platba nepokrývá veškerou péči. Výkony jako očkování, preventivní prohlídky nebo administrativa (například různá potvrzení, třeba pro účely řidičského průkazu) jsou často účtovány pojišťovně nebo pacientovi zvlášť.

VZP má několik programů a … vyjímám: odměňuje také za tzv. hospodárné užívání léků. A zřejmě právě proto praktici tak neradi předepisují léky a posílají vás na druhý konec města nebo i do jiného města, aby vám je předepsali specialisté. I když jde o běžné léky, které mohou předepsat oni.

Také jsem si přečetl, jak nahnat pacienty na preventivní prohlídky. PL prohlídkou může podmínit například dosílání doporučení k specialistovi přes internet nebo e-receptu po telefonu. No a za preventivní prohlídky jsou peníze od pojišťoven navíc, což asi bude hlavní důvod neustálého zvaní pacienta na tuto prohlídku.

…A tak bychom mohli pokračovat. Zmínit třeba, že praktičtí lékaři neradi přijímají do péče hodně nemocné. Důvod je zřejmý, nevyplatí se. Nebo, že preferují předpis farmaceutických přípravků od určité firmy, i když pacientům moc nezabírají. Proč asi…

Co k tomu říct? Nevím. Když jsem pozoroval v Reportérech blahobytně vyhlížejícího Kubka, jak říká, že lékaři neporušují zákon, tak snad jen, že kdysi se o takovém jednání říkalo, že se příčí dobrým mravům. Ale koho dneska zajímají nějaké dobré mravy?

Každopádně v současnosti je zdravotnictví řekněme přeformátováno tak, že pacienti jsou často na druhé straně pomyslné barikády. Představitelé komor a nejrůznějších profesních sdružení lékařů dodávají svým členům návody, jak co nejvíc vyždímat peněz z pacientů (a pojišťoven jistěže také) a neporušit zákon. Ale co je na tom špatného, že chtějí zaplatit co nejvíc, říkají, kdo to dnes nedělá. Vždyť hlad po penězích ovládá společnost, ne?

AH s pomocí umělé inteligence a Zdravotnického deníku

Moravskoslezský kruh 31.5.2026 ukončil projekt Odpověď pro zodpovědné pečující.
Publikaci Opatrovník v praxi II jsme připravili s právničkou Radkou Pešlovou.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Střídavý pobyt v domovu pro seniory, doma a v nemocnici

11.6.2026 Měla bych dotaz k příspěvku na péči a k jeho vratkám a jak to s mini případně je. Máme dědu, který je v Domově pro seniory, pobírá příspěvek na péči ve 3. stupni. Byl několik dní hospitalizovaný v nemocnici a poté se vrátil zpět do Domova (v ten samý měsíc), náleží mu za dny, kdy nebyl v Domově, poměrná část příspěvku na péči? Dědu si bereme i domů více...

INFO: Dobrá zpráva: Byly vyslyšeny potřeby osob s postižením

10.6.2026 NRZP se podařilo otevřít a prosadit nová témata k digitalizaci zdravotnictví, která původní návrh zákona o digitalizaci zdravotnictví vůbec neobsahoval, a která budou mít pozitivní efekt pro OZP. K zákonu připravila rozsáhlé připomínky pracovnice legislativy NRZP Šárka Kochmanová a ministerstvo zdravotnictví připomínky akceptovalo. více...

Krátce

Ombudsmankou je právnička Eva Kostolanská, pracovnice úřadu ombudsmana. Je specialistkou na daně, autorkou knih Daňový slabikář a Daňový řád. Dříve byla na Generálním finančním ředitelství. Otázkou je, zda to je nejlepší kvalifikace do nové funkce. Ale to se uvidí... 

Konference péče o pozůstalé se koná v Brně 18. června v hotelu Passage. Program další informace, nákup vstupenek a možnost registrace naleznete na stránkách konferencepp.cz.

Podporují nás

Ministerstvo zdravotnictví
Statutární město Brno
Jihomoravský kraj
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.