pečuj doma

Úskalí při přiznávání průkazů OZP (TP, ZTP a ZTP/P)

23.7.2025

V naší poradenské praxi se často setkáváme se zamítnutím žádostí o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením (OZP, dříve průkaz mimořádných výhod). Klienti se přitom logicky ptají: „Maminka je už nechodící, má příspěvek na péči, ale proč nebyl přiznán průkaz ani po odvolání?“ Nebo: „Mám těžké zdravotní postižení, nemohu bez doprovodu cestovat, potřebuji dopomoc nebo nárok na vyhrazené místo k sezení, tak proč mi průkaz nepřiznali?“ 

PROČ NĚKTEŘÍ LIDÉ PRŮKAZ OZP MAJÍ, A JINÍ NE?

Nárok na průkaz OZP vymezuje zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Podle něj mají nárok osoby se středně těžkým, těžkým nebo zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou autistického spektra.

Co však znamená „funkční postižení“ určité závažnosti? Odpověď přináší prováděcí vyhláška č. 388/2011 Sb., která obsahuje seznam tzv. oprávněných diagnóz – tedy konkrétních zdravotních stavů zakládajících nárok na průkaz OZP.

Je důležité zdůraznit, že rozhodující není to, k čemu průkaz potřebujete (parkování, daňové úlevy, slevy na dopravu a podobě), ale to, zda váš zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz uvedených ve vyhlášce.

Doporučujeme si seznam diagnóz důkladně prostudovat – celý text vyhlášky č. 388/2011 Sb. naleznete např. na https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-388. V připojeném dokumentu jsme barevně vyznačili, které diagnózy odpovídají stupňům TP, ZTP nebo ZTP/P.

Pokud si nejste jisti, zda váš zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz, konzultujte jej s odborným lékařem. V případě, že lékař potvrdí splnění podmínky, požádejte ho o vypracování komplexní lékařské zprávy. Originál odevzdejte praktickému lékaři, kopii si ponechte pro případné odvolací řízení.

JAK ŘÍZENÍ PROBÍHÁ?

Řízení o průkazu probíhá nyní u dvou úřadů – úřadu práce a IPZS (Institutu posuzování zdravotního stavu, fungujícím pod Českou správnou sociálního zabezpečení). Od července 2026 by mělo dojít k převodu celé agendy pod ČSSZ.

1) Podání žádosti

Žádost podává sám žadatel (resp. zákonný zástupce u nezletilých). Nikoli lékař.

  • Podává se na úřad práce dle místa bydliště. Kontakty zde: Úřady práce
  • Formuláře ke stažení zde: Žádosti MPSV
  • Máte-li datovou schránku, můžete podat elektronicky.
  • Bez datové schránky lze formulář vyplnit online, vytisknout a osobně podat. Doporučujeme podání zdokumentovat (např. potvrzením druhého výtisku nebo fotografií podání).

Poznámka: U dětí lze žádost podat nejdříve v měsíci, kdy dítě dosáhne 1 roku věku.

2) Přerušení řízení – předání žádosti k posouzení IPZS

Po podání obdržíte usnesení o přerušení řízení. Úřad práce žádost postoupí Institutu posuzování zdravotního stavu (IPZS), který posoudí váš zdravotní stav.

3) Výzva IPZS a lékařské zprávy

IPZS vás informuje, že obdrželi od úřadu práce žádost o posouzení zdravotního stavu a doporučují co nejdříve kontaktovat ošetřujícího lékaře a doložit mu nové lékařské zprávy.

My v naší poradně doporučujeme zajistit zprávy lékaře už ve chvíli, kdy podáváte žádost o průkaz OZP, protože objednací lhůty u některých lékařů specialistů mohou být velmi dlouhé, a když vše začnete shánět lékařské zprávy až po podání žádosti, může se stát, že je v řízení mít nebudete nebo tím zbytečně řízení prodloužíte.

Pokud však z nějakého důvodu nové lékařské zprávy nemáte (především audiogram a zprávu popisující stav sluchu – zprávy by neměly být starší než 3 měsíce), kontaktujte IPZS (číslo na referenta bývá uvedeno v dopise, případně požádejte o číslo telefonní číslo úřad práce nebo  se doptejte přímo na IPZS https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty/region/ustredi#pracoviste-ipzs) a informujte je o tom, že nové zprávy je třeba zajistit a kdy je budete mít. IPZS většinou ochotně počká, řízení se tím však prodlužuje.

4) Posudek a nahlížení do spisu

Po vypracování posudku o zdravotním stavu IPZS je tento odeslán na příslušný úřad práce. Úřad následně zasílá tzv. Vyrozumění účastníka řízení se lhůtou 5–8 dní pro nahlédnutí do spisu.

Doporučujme této možnosti využít a vyžádat si kopii posudku. V závěru dokumentu je uvedeno, zda zdravotní stav odpovídá některé z diagnóz uvedených ve vyhlášce č. 388/2011 Sb. Nepředpokládejte, že bude zmíněno konkrétní postižení – najdete pouze to, že zdravotní stav (teď volně parafrázuji) odpovídá vyhlášce č. 388/2011 Sb., např. Příloha č. 4, odst. 2, písm. j).  

Pokud je tam uvedeno, že zdravotní stav „odpovídá“, máte vyhráno a postačí vyčkat na vydání rozhodnutí.

5) Rozhodnutí úřadu práce

Pokud posudek, resp. IPZS potvrdí, že váš zdravotní stav odpovídá podmínkám dle uvedené vyhlášky, úřad vydá rozhodnutí o přiznání průkazu OZP.

6) Vydání průkazu OZP

S tímto rozhodnutím se dostavíte na úřad práce, doložíte aktuální fotografii, vyplníte krátký formulář a uhradíte správní poplatek (30 Kč). Průkaz OZP je ceninou, tiskne se ve Státní tiskárně cenin, a jeho výroba trvá přibližně 2-3 týdny.

7) Co dělat, pokud zjistíte, že dle posudku nesplňujete podmínky?

V případě, že v posudku je uvedeno, že váš zdravotní stav neodpovídá příslušným diagnózám nebo je uveden odkaz na jiný odstavec (a úřad práce navrhuje vydat např. jen průkaz TP), máte dvě možnosti:

  • Podat vyjádření k podkladům rozhodnutí (ještě před vydáním rozhodnutí).
  • Počkat na rozhodnutí a následně podat odvolání.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT?

Znovu připomínáme, že nárok na konkrétní typ průkazu (např. ZTP nebo ZTP/P) je vázán na konkrétní diagnózu a rozsah funkčního omezení – např. těžké pohybové obtíže, hluboké smyslové poruchy, mentální postižení atd.

Pozor na nepřesnosti v lékařských zprávách

Zprávy praktického (či dětského) lékaře mohou vycházet z dokumentace odborníků, ale někdy může dojít k nesprávné interpretaci nebo zjednodušení informací. Proto doporučujeme:

  • Nahlížet i do těchto zpráv.
  • Porovnat je se zprávami odborných lékařů.
  • A případné nejasnosti doplnit nebo vysvětlit ve vyjádření či odvolání. K takovému vašemu vyjádření však vždy přikládejte zprávu lékaře, která vaše tvrzení doloží.

Rozdíl mezi „vyjádřením k podkladům“ a „odvoláním“:

  • Vyjádření: Zůstává na původním úřadu, hodnotí jej stejný posuzující pracovník. Odpověď bývá rychlejší, 2–3 měsíce.
  • Odvolání: Posuzuje nadřízený orgán (MPSV), který si vyžádá nový posudek. Řízení se tím může protáhnout i na 6–12 měsíců.

Doporučení pro zvýšení šancí na přiznání průkazu OZP:

  • Seznamte se předem s kritérii, podle kterých je nárok posuzován.
  • Spolupracujte s lékaři – seznamte je s podmínkami, podle kterých je nárok na průkaz OZP posuzován.
  • Pozor na formulace ve zprávách typu „dobrý vývoj“, „samostatnost“, „adaptace bez potíží“, „celkové zlepšení zdravotního stavu“ – mohou být překážkou při přiznání průkazu, pokud nejsou zasazeny do správného kontextu.
  • Sledujte lhůty – promeškání může znemožnit další kroky v řízení.
  • U dětí nebo osob s postupnou kompenzací zdravotního stavu upozorněte, že vývoj může být dlouhodobý a potřeba podpory ještě potrvá (a to dle zákona nejméně rok). Opět by tuto informaci měl do zprávy uvést lékař.

Platnost průkazu vs. platnost posudku
U dětí obvykle platí průkaz i posudek stejně dlouho (např. 2, 3 nebo 5 let). U dospělých může být posudek „trvalý“, ale průkaz platí nejdéle 10 let.
V takovém případě nepodávejte novou žádost, ale pouze navštivte úřad s platným posudkem a požádejte o nový průkaz s aktuální fotografií. Vyřízení pak trvá cca 2-3 týdny. Tím se vyhnete novému řízení, které může trvat 3-6 měsíců a někdy i déle.

Více informací o průkazech a přehled výhod pro držitele najdete zde: https://www.mpsv.cz/priznani-prukazu-ozp#obecne-informace

PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU (PnM)

Pokud plánujete žádat o průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP), doporučujeme zároveň podat i žádost o příspěvek na mobilitu. Tento příspěvek může být přiznán v případě, že bude schválen průkaz typu ZTP nebo ZTP/P. Neuděluje se ale automaticky – žádost je nutné podat samostatně. Příspěvek je určen osobě, která se opakovaně v měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována (dokládá se čestným prohlášením) a které nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách. V určitých případech nemusí být poslední podmínka splněna.

Vzhledem k tomu, že vyřízení žádosti o průkaz OZP může trvat i několik měsíců (obvykle 3 až 5, výjimečně i déle) a příspěvek na mobilitu se nevyplácí zpětně, je vhodné podat obě žádosti současně.

Úřad práce žádost o příspěvek převezme, ale její posouzení pozastaví do doby, než bude rozhodnuto o typu přiznaného průkazu. Pokud bude vydán průkaz ZTP nebo ZTP/P, bude vám příspěvek zpětně doplacen od data, kdy byla žádost podána.

Aktuální formulář pro žádost o tento příspěvek je dostupný na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí zde: https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-mobilitu
Další informace o dávce najdete zde: https://www.mpsv.cz/prispevek-na-mobilitu

Pro Moravskoslezský kruh vypracovala

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

Červenec 2025

 

Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Pomáhám opatrované, ale pro opatrovníka a úřady neexistuji

28.7.2025 Moje sestra je omezena ve svéprávnosti, jejím opatrovníkem je město, pobírá invalidní důchod 3. stupně. Jsem nejbližší osobou své sestry a komunikaci s opatrovnickým soudem i opatrovníkem (městem) vnímám jako těžkopádnou. Se sestrou vycházíme dobře a chci sestře více pomoct a sestra moji pomoc vítá. Potíž je, že pro úřady neexistuji. více...

ZPRÁVY: Díky ombudsmanovi dostal muž doplatek přes čtvrt milionu

27.7.2025 Na ombudsmana se obrátil muž, který od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíral invalidní důchod prvního stupně. Stěžovatel se však domníval, že je invalidní ve druhém stupni a od dřívějšího data. Ombudsman upozornil Českou správu sociálního zabezpečení, že její posudky o invaliditě neobsahují dostatečné odůvodnění. více...

ZPRÁVY: Příspěvek na bydlení projde ještě poslední prolongací

26.7.2025 Přinášíme ještě upřesnění z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR k příspěvku na bydlení. Všichni klienti, kteří aktuálně pobírají příspěvek na bydlení, budou mít výplatu tohoto příspěvku v dosavadní přiznané výši prodlouženou až do 31. prosince 2025, pokud si do 31. července 2025 nepožádají o přehodnocení této dávky. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.